Veni, vidi, vici v improvizácii!

  • 0

Veni, vidi, vici v improvizácii!

Category:Príbehy účastníkov

O tréningu Improve Entrepreneurship Skills vo Francúzsku

Písal sa október 2017 a dvadsiatka šikovných mladých ľudí z desiatich štátov Európy spoznala malebnú dedinku vo Francúzsku. Jej názov La Vancelle sa takmer väčšina naučila za desať dní vysloviť i napísať. Pre náš slovenský tandem dedinka učupená medzi kopcami pripomínala takmer domovinu. Jediný rozdiel bol v počte zajacov. Na Slovensku ich ešte máme, vo Francúzsku sme ich takmer všetky zjedli. Nuž aj takéto veselé gastronomicko-turistické spoznávanie prinášajú tréningy.

Medzinárodný jazyk, ako iste tušíte, bola… nie nebola to latinčina, hoci slávne Caesarovo „Prišiel som, videl som, zvíťazil som“ si na záver po fyzicky náročnom tréningu povedal každý z nás. Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku. Improvizácia ako metóda, ktorou nás viedli dvaja skvelí poľskí tréneri Filip a Mateusz, nás nasmerovala k posilneniu našej podnikateľskej sebestačnosti, samostatnosti v práci, schopnosti realizovať svoje nápady a meniť ich na úspešné projekty. Na poli divadelnej improvizácie sme po desiatich dňoch zvíťazili a v rukách sme si od nášho domáceho a hlavného organizátora Erica z hostiteľskej organizácie  Association Tambour Battant odniesli ako dôkaz „erazmácky“ Youthpass.

Čo ďalej, to je na každom z nás! Tréning, natoľko prepracovaný ako tento, je len odrazovým mostíkom. Je školou, ktorá nás pripravuje na realitu. Robí z nás otužilejších, odvážnejších, a asi aj tých, ktorí budú „nad vecou“, ak niečo nevyjde na prvý raz. Veď aj o tom je improvizácia. Mne ostáva ako jednej z účastníčok vyzvať tých, čo váhajú, vydať sa na neľahké tréningové hody za hranice všedných dní. Choďte, obrňte sa trpezlivosťou, otvorte svoju myseľ, plnými dúškami nasávajte priateľské pozdravy v cudzích jazykoch, spoznajte nových ľudí a vyroňte slzy pri rozlúčke. Veni, vidi, vici… nad sebou samým!

Text: Monika Necpálová

Foto: Monika Necpálová, Ivan Rodriques de Sá


Komentovať