Virtuálna práca s mládežou

  • 0

Virtuálna práca s mládežou

Category:Príbehy účastníkov

Začiatok novembra, vetrovky a čapice. To však neplatilo pre nás po tom, ako sme vystúpili z lietadla v Larnace na Cypre kvôli projektu “Virtual Youth Work”.  Aj napriek pokročilému času nás privítalo príjemné teplé počasie v ktorom vetrovka bola úplne zbytočná.

Po presunutí sa na hotel sme spoznali našich prvých kolegov na nadchádzajúci týždeň. Lepšie sme sa všetci spoznali už v prvý deň projektu, ktorý sa niesol v znamení zoznamovania sa a lámania ľadov. Už v tento deň, večer, nás čakala aj “intercultural night” na ktorej sa všetky krajiny predstavili ako najlepšie vedeli. My ako Slovensko sme pripravili syrovú misu, rumové pralinky a samozrejme borovičku. Bulhari nás pohostili tradičnou Lutenicou, čo je zeleninová pomazánka a je výborná. Estónci mali najlepšie sladkosti, Česi zase pivo. Z litvy som si odniesol aj nálepku, Chorváti zase rozdávali ponožky. Rumuni nezostali povesti nič dlžní a priviezli typické víno, Gréci zase ich sezamové sladkosti. Cyprus v roli hostiteľa sa postaral o večeru pre všetkých ako inak typickou Cypriot pitou a souvlaki. Po peknom večeri nás čakali dni práce spojené s cestovaním a kultúrou.

Medzi workshopami zameranými na digitálny project management pomocou nástroju trello, prezentáciou svojich orgnizácii či prednáške o Erasmus+ programe a jeho širokými možnosťami sme nazreli aj do múzea rodiny Piederes a počas voľného poobedia sa mnohí z nás vybrali na výlet do Nicosie, ktorá je jediné hlavné mesto na svete, ktorá leží v dvoch krajinách, respektíve prechádza cez ňu takzvaná “green line” čo podľa miestnych nie je hranica, ale oddeľuje tureckú časť ostrova. Ak máte pas a ste očkovaní, nič vám nebráni k návšteve tohto zaujímavého miesta aj z druhej strany. Podľa mňa to určite stojí za to! Okrem tohto všetkého sme hrali digitálne escape rooms, rozoberali sme čo všetko dokáže povedať obrázok , najmä fake news a taktiež sme navštívili sídlo Europe direct Larnaca. V neposlednom rade sme v rámci národných tímov vytvorili videá, ktoré vtipnou formou reprezentovali naše krajiny.

Počas tohto celého pobytu nám krásne svietilo slniečko a náš hotel, ktorý bol od pláže doslova iba cez cestu, slúžil ako skvelé útočisko odkiaľ sme podnikali útoky na miestnu pláž a more, ktorého teplota aj na polku novembra bola prijateľná. Zahrali sme si volejbal, ochutnali lokálne jedlo v miestnej reštaurácií či dokonca stretli iných erazmákov z iného projektu, ktorý sa konal iba 200 metrov od toho nášho.

Myslím si, že to je asi najväčším dôkazom toho ako skvelý Erasmus+ program je na spájanie ľudí, vytvárania si nových zážitkov a vzdelávania sa v rôznych ohľadoch, o ktorých by nám možno ani nenapadlo, že sa nám môžu hodiť.

  • Luky

Komentovať