Vitajte v Serra da Estrela!

  • 0

Vitajte v Serra da Estrela!

Category:Príbehy účastníkov

Ubytovaní sme v Pousada de Juventude. Je to miesto, kde môžete vidieť hviezdy ako nikde inde na svete. Nádherné hory a čerstvý vzduch robia naše dni krajšími. Organizačný tím tohto projektu je pripravený spraviť náš projekt úžasným.

O našich dňoch strávených na tomto mieste sa môžete dočítať v ďalšej časti tohto článku ? Prajem príjemné čítanie!


Jedna z najväčších radostí je zobudiť sa v cudzej krajine vediac, že nastávajúci deň prinesie niečo úplne nové a nečakané, tak isto ako spoznanie vyše 20 nových známostí. Každý deň strávený na programe Erasmus+ je svojím spôsobom zaujímavý, ale čo sa mi v tento deň najviac páčilo bol výlet na najvyšší vrch kontinentálneho Portugalska. Na prvý pohľad to vyzeralo ako obyčajné miesto, bez nejakej zvláštnosti, ale nakoniec sa ukázalo že je omnoho krajšie než som čakala. Nádherný výhľad z vrchu hôr, neuveriteľne chutný tradičný syr a šunka a samozrejme veľa pozitívnych ľudí vo mne zanechalo pozitívny dojem. Deň skončil rumunským kultúrnym večerom, ktorý sme si všetci užili, spoznávali zaujímavé veci o Rumunsku, počúvali ich hudbu, učili sa ich tance a ochutnávali rumunskú kuchyňu.

Deň štvrtý

Dnešné ráno začalo warm-up aktivitami, ktoré sme pripravili pre zvyšok skupiny a následne sme hrali futbal. Workshop nebol orientovaný iba na futbal a na to, ako ho hrať, ale aj ako integrovať ľudí so zrakovým znevýhodnením do športového života. Vyskúšali sme si, aké je to hrať futbal ako nevidiaci – so zaviazanými očami a loptou obalenou v igelitovej taške, aby sme počuli kam lopta smeruje. Večer sme ostatným účastníkom prezentovali o našom Slovensku a našej kultúre. Noc končila s párty, do ktorej sme zapojili všetky krajiny zúčastňujúce sa projektu.

Deň piaty

Piaty deň bol špeciálny. Začal aktivitami na prebratie, ktoré si pre nás pripravil portugalský tím, ako napríklad stoličkový tanec. Neskôr všetky tímy prezentovali svoje vysielajúce organizácie. Po práci na našich skupinových projektoch bol najvyšší čas navštíviť jeden z najväčších pokladov Portugalska – jazerá v Serra de Estrella. Nastúpili sme do autobusu a vybrali sa na dychvyrážajúcu cestu do Vale do Rossim – jedno z najznámejších jazier v regióne. Tam na nás čakalo prekvapenie – inštruktor paddleboardingu. Každý robil čo mohol, niekto úspešne, niekto viackrát padol do vody (ako ja), ale všetci sme sa zhodli v jednej veci – bol to zatiaľ najlepší zážitok celého projektu. Večer patril portugalskej kultúre, portskému vínu a typickému portugalskému jedlu. Obrigada!

Deň šiesty

Ďalší deň nášho Erazmus projektu! Čakal nás workshop, kde sme sa učili Braillove písmo a posunkovú reč. Poobede sme sa venovali politike Európskej komisie čo sa týka športu a v skupinách sme navrhovali nové napady a veci, ktoré by sme chceli zmeniť. Večer si pre nás tím z Bulharska ?? pripravil video o ich krajine, kvíz a ochutnávku tradičných nápojov a jedla. Bola to veľmi rušná noc v obklopení ľudí, ktorí prišli ako cudzí, ale verím, že na konci projektu sa budeme označovať ako priatelia.

Užitočné informácie

Erazmus mládežnícka výmena zvyčajne trvá jeden týždeň, avšak maximálne možné trvanie je 21 dní. Zúčastniť sa môže ktokoľvek vo veku od 13 do 30 rokov, hoci líder skupiny musí mať minimálne 18 rokov. Jedlo a ubytovanie sú zabezpečené a cestovné náklady sú po projekte preplatené. 

– Nela Setteyová


Komentovať