Výnimočná 3-týždňová výmena na francúzskom vidieku

 • 0

Výnimočná 3-týždňová výmena na francúzskom vidieku

Category:Príbehy účastníkov

Najlepšia výmena. Tak zhodnotila tri týždne vo Francúzsku Viktória, ktorá už vycestovala sedemkrát. A to napriek tomu, že si účastníci museli sami variť, upratovať a tri týždne bývať v stane. Mládežnícka výmena s názvom Be youth, live youth, work youth in the country side ponúkla príležitosť spoznávať život na francúzskom vidieku. Pätica Slovákov a ďalší mladí ľudia z Grécka, Maďarska, Francúzska aj dobrovoľníčka z Palestíny tvorili základ 17-člennej „takmer rodiny“. Ako hovorí Martin, „tvorili sme pomerne izolovanú jednotku a žili sme jeden pre druhého“.

Thank you, cooking team

Stanovali sme v areáli bývalého mlyna Moulin de Rotrou v obci Vaas v regióne Sarthe. Trojtýždňová výmena nám umožnila najprv sa navzájom zoznámiť a zžiť sa s prostredím. Okrem projektu sme sa venovali tiež zabezpečeniu vlastného komfortu.  „Celý prvý týždeň bol vyhradený na spoznávanie a teambuilding, všetko vrátane varenia a upratovania sme robili spolu. Práve toto prispelo k priateľskej až rodinnej atmosfére celej výmeny,“ hodnotí Slovenka Nika.

Okrem utuženia kolektívu priniesla spoločná domácnosť i praktické zručnosti do bežného života a nové chute do „tradičného“ jedálneho lístka. „Naučil som sa variť pre viacerých ľudí, nejesť až toľko mäsa a jesť zdravšie,“ pochvaľuje si slovenský líder Maťo. Vetu „thank you, cooking team“ tak ľahko nedostanem z hlavy, zborovo sme ju kričali po každom jedle.

Náš dočasný domov nám poskytoval aj dostatok možností na sebarealizáciu. Chlapci zostrojili hojdačku i hojdaciu sieť, pod ich rukami vznikla tiež hrazda, na ktorej si každý deň napínali svaly. Rozcvička bola neoddeliteľnou súčasťou ranného programu, rovnako ako masáže. Pre odvážlivcov boli pripravené solárne sprchy v prírode.

Život na vidieku v našich videách

Druhý týždeň sme vytvorili prvé tímy, v ktorých sme si pripravili workshopy. Témy sa dotýkali, samozrejme, života na vidieku, ale aj recyklácie, ekológie a udržateľného rozvoja či farmárčenia.

Ďalšou veľkou výzvou bola tvorba videa. Opäť išlo o tímovú prácu – účastníci si spoločne vybrali tému, zhotovovali zábery a snímky aj zostrihali. „Keď si porovnám naše prvé skúšobné a finálne video, vidím veľký pokrok v natáčaní, editovaní aj celkovom spracovaní,“ konštatuje Nika. K našim schopnostiam prispeli aj krátke semináre, kde nás grécky líder Panos učil pracovať s programom na editovanie.

Obraz života na francúzskom vidieku dotvárali osobné stretnutia s miestnymi. So zamestnankyňami mlyna sme s radosťou trávili voľný čas, majiteľov areálu a celú komunitu sme spoznali pri výpomoci s prípravou Bread Party – tradičného miestneho festivalu. Príprava a účasť na tejto slávnosti tvorili jadro tretieho týždňa. Práve tam si mohli miestni obyvatelia pozrieť naše videá. Prezentovali sme aj svoje krajiny.

OBRÁZOK: Článok o výmene v miestnych novinách

Skvelí ľudia, nezabudnuteľné zážitky

Francúzsky vidiek je očarujúci, no k jeho kúzlu prispeli počas našej výmeny predovšetkým skvelí ľudia, ktorí sa tu stretli. „Myslím si, že každý jeden človek, ktorý tam bol to robil výnimočným. Neviem si výmenu predstaviť bez niekoho. Všetci sme tam boli naozaj ako jedna veľká rodina, ktorá sa stretne raz ročne na pár týždňov. Verím, že naše ’rodinné stretnutia’ sa stanú tradíciou,“ konštatuje Viktória, ktorá sa na svoju siedmu výmenu dostala nečakane. „Dozvedieť sa, že idem niekam a o tri hodiny už sedieť vo vlaku a cestovať…bol to naozaj skvelý pocit zažiť tú rýchlosť a spontánnosť,“ hovorí. Nahradila totiž účastníka, ktorý nemohol docestovať.

Maťo zažil vo Francúzsku premiéru ako líder. Po skončení neskrýval spokojnosť. „Spoznal som skvelých a otvorených ľudí, s odhodlaním pre dobrodružstvo a zábavu. Všetko čo sme v rámci projektu naplánovali ako lídri sme veľmi hladko docielili s účastníkmi. Ďakujem všetkým za tieto chvíle,“ hodnotí a dodáva, že sa cítil „špeciálne“.

Projekt prekonal aj Nikine očakávania. „Vyšli sme zo svojich komfortných zón, prijali výzvy a skúsili veľa nových vecí,“ vyratúva. Tri týždne mimo domova výrazne ovplyvnili aj Martina: „Výmena bola nepochybne o prekračovaní osobných limitov, vystupovaní z komfortnej zóny a sebaobjavovaní.“ Ako hovorí: „Zas ma raz Erazmus naučil, že ak sa niečo zdá nemožné, treba to len vyskúšať a pôjde to.“

Skvelá atmosféra medzi účastníkmi, príjemné prostredie v prírode a nezvyčajný režim vyústili do úžasných dní plných pohody, zábavy, ale aj neformálneho vzdelávania. „Najhoršie boli tie chvíle keď sme sa lúčili,“ hovorí Viktória. Posledný deň sme si ešte napísali správy, ktoré sme si mohli prečítať až doma. „Zrazu som už na Slovensku a čítam správy, smejem sa, spomínam, pozerám si fotky a videá. Som pár dní doma, ale každý deň si na niečo spomeniem z tých spoločne strávených dní.“

Ďakujeme Adel, že sme mohli tie tri krásne týždne zažiť.

Čo všetko nám projekt priniesol:

 • skvelú skúsenosť z hľadiska praktizovania jazyka
 • spoznávanie života na francúzskom vidieku
 • zlepšenie v natáčaní a editovaní videí
 • vykročenie z komfortnej zóny, možnosť sebapoznávania
 • skvelých ľudí z piatich krajín, ktorí nám prirástli k srdcu ako rodina
 • mnohé každodenné výzvy ako napríklad varenie či bývanie v stane
 • nekonečno nových zážitkov – plavba na kajaku, návšteva mesta Le Mans, účasť na miestnom festivale, pečenie vlastného chleba v rámci prehliadky mlyna
 • nový pohľad na recykláciu, ekologické farmárčenie a celkovo život na vidieku
 • samostatnosť v cestovaní (kúpa letenky, výber správneho vlaku…)
 • zopár slovíčok z jazykov našich nových kamarátov
 • možnosť navštíviť Paríž…

Komentovať