Za hranicami vlastnej kreativity

  • 0

Za hranicami vlastnej kreativity

Category:Príbehy účastníkov

Priznám sa, že keď som si prvýkrát čítal infopack mládežníckej výmen HEY – Herritage of European Youth, dosť som zvažoval, či sa mám prihlásiť. Výmena sa konala v malej portugalskej dedinke s 2500 obyvateľmi a vekovým priemerom 65 rokov. Ubytovaní sme mali byť v stanoch a od programu som tiež nemal bohvieaké očakávania. Nakoniec som sa predsa len rozhodol prihlásiť a mal som to šťastie zúčastniť sa na tomto, ako sa nakoniec ukázalo, úžasnom projekte.

Dedinka Alcoutin sa nachádza na juhovýchode Portugalska a od Španielska ju delí len rieka pretekajúca týmto krajom. Už moje prvé momenty v tomto prostredí mi vyrazili dych, hlavne keď som mal možnosť pozorovať malebné, snehovo biele domčeky roztrúsené po okolitých kopcoch.   Oproti Lisabonu, v ktorom sme strávili predchádzajúci deň bolo toto prostredie neuveriteľne pokojné a pôsobilo na mňa ohromne relaxačne. Väčšina aktivít sa konala v priestoroch školy, z ktorej bol nádherný výhľad na španielsku stranu rieky, kde sa do kopca rovnako rozprestierala dedinka v područí stredovekého hradu.

Ubytovaní sme boli v stanovom mestečku postavenom špeciálne pre nás. Len si predstavte viac než  80 ľudí z 12 krajín Európy na takomto priestore. V našom „mestečku“ nechýbali pohodlné hamaky, chill out zóna a dokonca ani elektrické zástrčky. Voľný čas sme mali možnosť tráviť na piesočnatej pláži vybudovanej pri brehu rieky.  Musím uznať, že v takomto prostredí som sa cítil, ako na luxusnej dovolenke. Každý deň zahŕňal odpočívanie v mäkkom piesku, či húpanie sa v pohodlnej hamake. Aký bol však program výmeny?

Všetci účastníci sme sa rozdelili do piatich workshopov – tanec, hudba, umenie, divadlo a komunikačné médiá, ktorých cieľom bolo vytvoriť spoločné vystúpenie pre ľudí z dediny. Ja som si vybral hudobný workshop, keďže k hudbe som mal blízko už predtým. Okrem toho, že som mal možnosť byť súčasťou toho úžasného programu, ktorý vznikol spojením všetkých workshopov som na tomto projekte zažil niečo, čo sa len ťažko opisuje slovami.

Vďaka práci na workshope som si vybudoval ešte pevnejší vzťah k hudbe a objavil som v sebe vášeň pre hru a neutíchajúcu kreativitu.  Učili sme sa hrať na rôzne exotické nástroje a výsledkom našej práce  bola ohromná symfónia zložená z afrických bubnov a iných bicích nástrojov. Ako nie jediný účastník som sa venoval svojmu projektu aj vo voľnom čase a bavilo ma neustále experimentovať. Tieto pocity som zažíval aj niekoľko dní po výmene. Rovnako tak mi vyrazila dych práca odvedená ostatnými skupinami. Dovolím si tvrdiť, že každý tu objavil kúsok seba, o ktorom možno ani nevedel, že existuje a preto som presvedčený, že projekt bude mať na nás aj dlhodobé účinky.

Okrem hlavných bodov programu, sme samozrejme reprezentovali Slovensko pri rôznych aktivitách či kultúrnom večeri. Dozvedeli sme nové veci o kultúre iných krajín Európy a všetkých pobavili rozprávaním o našich Veľkonočných zvykoch.  Portugalsko jednoducho na nás len-tak nezabudne.

Patrik


Komentovať