Zážitky a postrehy z tréningu v Bosne

  • 0

Zážitky a postrehy z tréningu v Bosne

Category:Príbehy účastníkov

Môj v poradí 2. Erasmus ktorý bol rovnako ako ten môj prvý – zameraný na podnikanie. V porovnaní s prvým sa mi tento páčil viac, pretože mi prišiel serióznejší – menej hravý ako ten predošlý. Na Erasmus+ je super, že sa dá spoznať kopec nových a zaujímavých ľudí s dobrou energiou, náladou ale aj veľa myšlienkami a nápadmi, na ktorých často aj tvrdo pracujú.

Síce ja osobne som sa moc nového o podnikaní a digitálnej revolúcii nedozvedel, ale to asi preto, lebo sa v tejto oblasti pohybujem už niekoľko rokov a zaujímam sa o problematiku celkom aktívne. Ale takmer všetci ostatní si pochvaľovali, že kurz bol pre nich prínosný a veľa vecí spomenutých počas tréningu budú chcieť použiť/využijú vo svoj prospech, vo svojom projekte, vo svojej organizácií(veľa účastníkov bolo z rôznych NGO, kde sa venujú hlavne práci s mládežou atď.).

Mojím primárnym cieľom bolo ísť a kecať/dorozumievať sa v angličtine, lebo vo svojom okolí moc takých možností nemám. Tak mne sa naplnili všetky moje očakávania. Niektoré až nad mieru. Okrem toho som si trošku oprášil prezentačné schopnosti, troška som zaťažil hlavu menšími brainstormingami atď. V princípe to je hlavnou úlohou jednotlivých častí tréningu, kt. sú vedené formou neformálneho vzdelávania(NFE).

Erasmus+ tréningy sú pomerne nabité programom a rozoberá sa tam dosť vecí, ale práca a vzdelávanie sa nie je všetko, čo sa tam dá robiť. Vždy sa ráta aj s nejakým tým voľnom(na zábavu), ktoré môžu účastníci využiť po svojom. Tak sme navštívili pár pamiatok v okolí a 2x sme zašli aj na disco. Jediné čo mi na disco chýbalo, bol parket, lebo medzi stolmi sa netancuje najlepšie a na parkete je podľa mňa aj viac príležitostí na tanec s tamojšími dievčinami. Ale to je len môj skromný názor. Možno som sa len nevedel dostatočne adaptovať. Alkoholy tam stáli rovnako ako u nás, čo bolo pre mňa prekvapením, ale účinok rovnaký, čo bolo vidieť hneď z rána.

Jednou zaujímavou časťou tohto tréningu boli dotazníky, kde sme behali po obchoďáku(zo začiatku v sprievode SBS) a pýtali sa ľudí, ako vnímajú súčasnú situáciu v ich krajine vzhľadom na zakladanie si podniku využívajúce nové IT. Po obchoďáku nie preto, lebo sme potrebovali ochranku v podobe SBS ale preto, lebo sa v tom čase balkánom preháňal najsilnejší vietor za posledných 30 rokov, ktorý ohýbal smerové značenia pri cestách a preklápal kamióny.

Najväčším zistením pre mňa bolo, že sme ako Slovensko na tom celkom dobre, pretože sa nachádzame v centre Európy, pri vyspelých krajinách. Tamojší ľudia boli strašne podobní tým naším, len s rozdielom že tam nemajú toľko zahraničných firiem, teda aj menej pracovných príležitostí, teda väčšiu nezamestnanosť, ktorú si najviac odnášajú mladí ľudia a hlavne ženy. Výsledkom dotazníku bolo, že v krajine existuje veková diskriminácia (si mladý, máš málo skúseností – sorry :/ – preto sú v tomto regióne tak populárne NGOs a u nás zas až tak nie). A ďalším problémom je, že niektoré mestá sú rozdelené na kresťanské a moslimské a v jednotlivých častiach sú trošku diskriminovaní vyznávači opačného vierovyznania. Takže ak by Slovensko nebolo v centre Európy ale na Balkáne, boli by sme na tom úplne rovnako ako B&H.

Tréning bol situovaný v meste Mostar. Mostar má pekné historické centrum a pekný most. Mosty sú pre B&H asi niečím výnimočným, lebo keď som sa zastavil v meste Konjic – cestou domov, najvýznamnejšia stavba tam bol tak isto most. A podobne tomu bolo aj v Sarajeve, kde sa pýšili tiež pár mostami. Ale tam bolo aj toho trošku viac ako len mosty.

Ľudia v B&H boli priateľský, človek, v ktorého byte som prenocoval (cez AirBnB) ma dokonca odviedol ráno na zástavku a čakal tam so mnou na bus. Na konci to ešte dokonca vyzeralo, že by mi na bus prispel, ak by som mal málo KM (v Bosne a Hercegovine sa platí kilometrami).

Okrem toho všetkého mi veľmi chutila mi tamojšia kuchyňa – hlavne tie ich bochníky, pečivo, koláče, kajmak. To bolo super. Aj ryby a zeleninové prílohy/oblohy – to som mohol.

Jediné negatívum oproti minulému tréningu bol pomer dievčat a chalanov. Pričom minulý tréning sme boli s kamošom jediní zástupcovia mužského pohlavia, tento tréning boli sily pomerne vyrovnané :/

Ale toto negatívum vyvážil super hotel, ktorý mal bazén – krytý aj vonkajšie, 2 sauny a 2 posilovne.

Toľko v skratke 😀

Dominik Kloska


Komentovať