Po vybratí o príprave a povinnostiach

Zdôrazňujeme, že projekty ktoré organizujeme nie sú náhradami dovoleniek ani výletov ale ide o vzdelávacie programy. V prípade vybratia ste povinní zúčastňovať sa oficiálneho programu a riadiť sa inštrukciami hosťujúcej organizácie. Nezúčastňovanie na aktivitách počas projektu či nepatričné správanie alebo správanie poškodzujúce dobré meno ADEL môže mať následok ukončenie spolupráce a neúčasť na ďalších projektoch. Okrem toho, hosťujúca organizácia má právo odmietnuť preplatenie cestovných nákladov, ak ste sa počas projektu venovali iným aktivitám počas oficiálneho programu. Pochopiteľne, ak máte počas projektu napríklad dôležitú prácu alebo skype pohovor, vysvetlite situáciu organizátorom a určite nebudú mať problém na chvíľu ospravedlniť Vašu neúčasť ale nemôžete zmiznúť z programu kedykoľvek a kdekoľvek sa Vám zachce.

Proces prípravy sa líši pre každý projekt, avšak pred každým projektom by si mali účastníci pripraviť prezentáciu o svojej krajine. Nemalo by však ísť o nič úplne formálne aj keď závisí na dohode medzi účastníkmi. Ešte pred odchodom zo Slovenska by ste si mali premyslieť čo k prezentácii o Slovensku budete potrebovať a čo by ste účastníkom z iných krajín chceli o Slovensku povedať, ako ho čo najlepšie predstaviť a možno aj presvedčiť aby Vás prišli navštíviť :). Zvyčajne účastníci prinesú rôzne sladkosti, nápoje alebo v prípade nie príliš dlhej cesty aj jedlá – syry, klobásky, ,bryndzu atď. a v prípade že je to možné tak aj niečo uvaria. Okrem toho niekedy účastníci prinesú aj kroje a zatancujú nejaký náš ľudový tanec alebo naučia ho tancovať aj účastníkov; niekedy predvedú tradičnú slovenskú olievačku a šibačku :), niekedy pripravia kvíz s rôznymi zaujímavosťami o Slovensku, ukážu nejaké pekné video. Možnosti sú rôzne a závisí len na dohode účastníkov ako by v tom najlepšom svetle predstavili a ukázali Slovensko.

Okrem toho, mládežnícka výmena sa od vyučovania v škole líši tým, že aj samotní účastníci sú zapojení do procesu vzdelávania. Pred niektorými výmenami sú preto účastníci požiadaní aby pripravili nejaký workshop, prezentáciu či teambuildingovú aktivitu. Nie je sa však čoho obávať, je to taktiež proces vďaka ktorému sa mnoho naučíte a nikdy nejde o úlohu pre jednotlivca ale celú skupinu. Taktiež v každej skupine je skúsenejší líder ktorý sa už v minulosti zúčastnil na podobnej výmene, vie ako to funguje a vie tak účastníkom vysvetliť a pomôcť ako takúto úlohu dobre splniť. Samozrejme aj my vždy v takýchto prípadoch ak je to nutné pomáhame.

Hneď ako ste dostali informáciu že ste vybraní, vyriešili ste dopravu, je potrebné požiadať aj Európsky preukaz zdravotného poistenia ktorý je zadarmo (dá sa to pohodlne urobiť online na stránke svojej zdravotnej poisťovne a preukaz Vám síce bude doručený až o 30 dní, ale do 5 dní dostanete náhradný certifikát k preukazu). Zíde sa Vám to aj v budúcnosti...Okrem toho je odporúčané zabezpečiť si aj komerčné cestovné poistenie nakoľko Európsky preukaz zdravotného poistenia negarantuje preplatenie všetkých nákladov v prípade nutnosti lekárskej starostlivosti. Cestovné poistenie nie je preplácané z grantu, avšak je vítané a my odporúčame ak si ho pred cestou uzavriete, nikto totiž nikdy nevie čo sa môže stať. Dá sa taktiež uzavrieť online a zakúpiť aj deň pred odchodom na výmenu a mnohé poistenia poskytujú aj zľavy pre držiteľov ISIC kárt takže týždeň poistenia výjde zvyčajne okolo 7eur. Ak cestujete častejšie, oplatí sa zakúpiť celoročné cestovné poistenie ktoré stojí v závislosti od poisťovne okolo 20-30eur.

Samozrejme, my sa na to či ho potrebujú vždy vybraných účastníkov aj pýtame, no ak ju potrebuješ skôr tak nám napíš a bude ti zaslaná. Okrem toho, po skončení projektu dostane každý účastník oficiálny certifikát – Youthpass, ktorý môžete po skončení projektu v škole ukázať tiež ako dôkaz Vašej účasti. Každopádne, neexistuje povinnosť triednej učiteľky alebo riaditeľa Vás uvoľniť, aj keď vo väčšine prípadov sú študenti ospravedlnení nakoľko vedia že ide o zaujímavú príležitosť ako sa vzdelávať aj mimo brán školy. Zo skúsenosti vieme, že účastníci neboli uvoľnení najmä ak mali už veľa vymeškaných dní alebo sa blížila maturita či iná dôležitá udalosť. Taktiež nemôžete očakávať žeby ste boli uvoľnení hneď niekoľkokrát počas roka, ide len o príležitostnú absenciu.

Áno, prezentáciu môžete nájsť tu: https://drive.google.com/open?id=0BznpF_Gy4SJQWnJ6Z2NvclRvREU

Ak máte akékoľvek otázky napíšte nám a bližšie čokoľvek vysvetlíme

Žiaľ stáva sa to občas; lety sú presunuté, účastník zmešká autobus a pod. Je potrebné nám v takom prípade zavolať aby sme mohli poradiť a začali problém hneď riešiť.

Nechceme strašiť, väčšina projektov prebieha bezproblémovo a účastníci sa vracajú s hŕbou nových vedomostí, skúseností a zážitkov ale vyskytlo sa aj zopár výnimiek preto chceme pripraviť účastníkov aj na takúto možnosť.

Základom je komunikácia a každý jeden problém sa dá vyriešiť práve takto, teda aspoň zatiaľ sa nám to osvedčilo v prípade účastníkov ktorí nezostali ticho a ozvali sa. V prvom rade, počas takmer všetkých projektoch sa organizujú tzv. „reflection groups“ ktoré sa zvyčajne konajú každý večer, kde účastníci v menších skupinkách diskutujú o tom ako sa im páčil ten-ktorý deň, čo sa naučili ale naopak aj to čo by možno radšej zmenili, pridali atď. Naozaj povedzte vždy svoj názor, v tom sa taktiež tieto projekty líšia od väčšiny škôl, nakoľko sa dbá na spätnú väzbu, spokojnosť a prínos pre účastníkov. Ak by požadovaná zmena nenastala, kontaktujte svojho lídra a ak ani to nepomôže, obráťte sa priamo na nás nakoľko mnohé záležitosti vieme vyriešiť aj na diaľku ako partnerská organizácia projektu. My aj počas projektu pravidelne komunikujeme s účastníkmi aby sme sa uistili že všetko prebieha v poriadku, takže poskytujte nám prosím pravidelný feedback.

Na druhú stranu čo sa týka logistických záležitostí , upozorňujeme že nemôžete očakávať 5hviezdičkový hotel. Druh ubytovania závisí od miesta a krajiny kde sa projekt koná. Ak napríklad projekt prebieha v hlavnom meste alebo na inom turisticky populárnom mieste kde sú ceny vyššie tak aj kvalita ubytovanie je nižšia a je zvyčajne zabezpečené v hosteloch kde izbu zdieľajú 4-8 účastníci rovnakého pohlavia. V prípade projektov realizovaných v menších mestách či na vidieku je ubytovanie napríklad 2-4 lôžkových izbách, aj keď nie je to pravidlo a závisí od možností a financií. Informácie o ubytovaní sú mnohokrát zdieľané už vo výzve na prihlásenie alebo potom v infopacku.

Závisí od toho či ide o mládežnícku výmenu alebo tréning. Po tréningu každý účastník vypĺňa správu ktorá je vygenerovaná a zasielaná priamo Európskou komisiou. Po skončení výmeny túto správu vypĺňa len líder skupiny. Okrem toho však s cieľom vedieť čo najlepšie posúdiť prínosy a spokojnosť účastníkov našich projektov a vedieť do budúcna s ktorými organizáciami je vhodné aj naďalej spolupracovať a s ktorými nie, každý účastník je preto povinný vyplniť dotazník ktorý Vám bude po skončení projektu zaslaný organizáciou ADEL.

Navyše keďže našim cieľom je informovať o týchto projektoch čo najviac mladých ľudí, pravidelne zverejňujeme po ich skončení fotky z projektu, a taktiež je vítané ak účastníci napíšu krátky článok ktoré zverejňujeme tu: http://www.adelslovakia.org/clanky/pribehy-ucastnikov

Vítané sú však aj iné aktivity, napríklad spracovanie videa alebo zorganizovať krátky workshop/diskusiu pred Vašimi spolužiakmi, školou, v meste. Budeme veľmi radi a takúto aktivitu určite zohľadníme aj pri výbere na ďalšie projekty a v prípade potreby Vám zašleme prezentáciu alebo iné propagačné materiály.