Aký bol rok 2022 pre ADEL Slovakia?

  • 0

Aký bol rok 2022 pre ADEL Slovakia?

Category:Rôzne

Ako by sme zhodnotili uplynulých 12 mesiacov? Bol to určite náročný no úspešný rok plný výziev a skúšok, ktoré nás, dúfajme, opäť posunú v novom roku 2023 ďalej. Svet Erazmusu+ sa v tomto roku pomaly vracal do normálu a doháňali sa “resty” z pandemických opatrení a dočasného pozastavenia cestovania.
 

Čo sa nám teda podarilo? 

V roku 2022 sme vyslali 361 účastníkov na 71 mládežníckych výmen, tréningových kurzov, dobrovoľníctiev, seminárov a konferencii.
 

Z toho najčastejšie navštevované krajiny boli:

Najvzdialenejšie krajiny do ktorých sa nám podarilo vyslať účastníkov a navštíviť spolu s nimi boli:

Lima, Peru Peru 
“Play 4 Sustainable Environment” – tréningový kurz v rámci rovnomenného strategického partnerstva, ktoré sa zaoberá športom a pohybovej aktivite ako nástroju environmentálnej výchovy.

Vauclin, Martinique Martinique
“F.I.T. – NetS (Fostering Inclusion Through NETworking & Sport)” – tréningov kurz o športe ⛹️‍♂️ , vzdelávaní prostredníctvom športu 🏆 a príprave nových Erasmus+ projektov zameraných na šport.

Kisumu, Kenya Kenya
“Play 4 Sustainable Environment” – study visit opäť v rámci rovnomenného strategického partnerstva, ktoré sa zaoberá športom a pohybovej aktivite ako nástroju environmentálnej výchovy. Kde sme navštevovali miestne školy, sadili stromy a podarilo sa nám aj vďaka vám vyzbierať krásnu sumu na šijacie stroje a hygienické vložky. Viac o zbierke TU .

Manila, Philippines Philippines
“Play 4 Sustainable Environment” – posledné stretnutie, no tentoraz šlo o mládežnícku výmenu v rámci rovnomenného strategického partnerstva, ktoré sa zaoberá športom a pohybovej aktivite ako nástroju environmentálnej výchovy. Kde sme čistili miestne pláže a navštívili miestnu školu a zahrali si niekoľko športových hier.

V roku 2022 sa nám podarilo organizovať aj päť našich vlastných projektov a to:

Be Prepared: First aid training” – Košice, Slovensko
Tréningový kurz o prvej pomoci, kedy si 28 mladých ľudí z Bulharska, Cyprusu, Španielska, Grécka, Talianska, Rakúska, Poľska, Turecka, Rumunska a Nemecka učili správne techniky prvej pomoci pri rôznych situáciách, ktoré si to budú vyžadovať. Viac TU.

Ski Safe Training” – Jasná, Slovensko
Tréning bol rozdelený na teoretickú a praktickú časť. Teoretická a praktická časť tréningu vychádzala zo štandardných pravidiel Medzinárodnej lyžiarskej federácie. Obsah tréningu bol založený na ochrane zdravia a bezpečnosti mladých športovcov v alpskom lyžovaní. V teoretickej časti bol prezentovaný prehľad rizikových faktorov. Viac TU.

Learn from the past, look to the future” – Trnava, Slovensko
Tréning, ktorý je súčasťou projektu „Collective Memories for Democratic Values“ CoMEDEVA a ktorý je spoluprácou medzi Európou a krajinami Strednej Ázie s cieľom zvýšiť občianske povedomie a politickú participáciu mladých ľudí najmä v postsovietskych a partnerských krajín, ale v širšom zmysle na celom svete. Na projekte sme okrem účastníkov z krajín ako Mongolsko, Kazachstan, Uzbekistan a Kyrgyzstan, privítali dr. Dubovského z Ústav pamäti národa, ktorý nám krásne odprednášal a rovnako nám prišiel aj odprezentovať workshop Marek Mach z iniciatívy Mladí proti fašizmu. Viac TU.

Gamification is the Answer” – Štúrovo, Slovensko
Slovenská mládežnícka výmena na ktorej sme sa venovali tradičným spôsobom učenia a o tom, aký negatívny dopad majú tieto spôsoby na sebamotiváciu a ako sa dá učiť tak, aby to bavilo všetkých. Viac TU.

Steps To Connection” – Stará Lesná, Slovensko
Cieľom tohto tréningového kurzu bolo vybaviť našich účastníkov tak, aby podporovali autentický rast všetkých mladých ľudí a budovali otvorenejšie, inkluzívnejšie a inšpiratívne komunity. Vystúpením zo svojej komfortnej zóny sa účastníci znovu spojili so svojím vnútorným ja, telom, mysľou a emóciami, s prírodou a ostatnými a naučili sa pestovať dôveru, zraniteľnosť, prijatie, empatia a spojenie. Viac TU.

Zorganizovali sme desiatok lokálnych podujatí či už v prírode spojené s upratovaním alebo komunitné napríklad zberom hrozna či výletom so seniormi. Stretli sme sa so študentami na niekoľkých stredných školách, kde sme odprezentovali možnosti pre mladých a rovnaké podujatia sa nám podarilo zorganizovať aj vďaka bývalým účastníkom, ktorí sa taktiež rozhodli šíriť povedomie o programe Erazamus+ vo svojom okolí. Môžeme s určitosťou povedať, že sme sa v roku 2022 nenudili a mysleli aj na budúcnosť a pripravovali projekty na nový rok. 

Čo nás zatiaľ čaká v roku 2023?

Hneď začiatkom roka pripravujeme vlastné projekty a to,

“Green Education Through Sports” – Maladinovo
A 4-days training course to up-skill 30 sport and civil organisations’ staff and volunteers with the educational methodology to deliver accessible sporting events addressing the challenges of climate change and environmental issues. The training course will be based on the introduction of the tangible outcomes of the GETS project, especially the e-module which will be tested by the young participants. The goal of the testing activity is to further develop the e-module and make it more appealing and user-friendly for the key target group: the staff volunteers of grassroots sport organisations and green NGOs.
Prihlásenie možné tu.

 

E-motional” – Modrá
The modern times we are living in have been emotionally challenging and the effects of stress and life’s difficulties are increasingly visible. Young people often are unable to deal with their feelings, not speaking of seeking help when facing mental health challenges. In today’s “interconnected” world full of uncertainties, hate speech, even violent extremism, it is crucial to support the connection with ourselves and our feelings so we are able to build connections with other people and participate actively in society.
Prihlásenie možné tu.

A podarilo sa nám byť súčasťou nových strategických partnerstiev:

“EnterpreNEETs”
EntrepreNEETs is a Small Scale Partnership in the field of youth that aims at empowering young female NEETs by providing them with entrepreneurial skills in the fields of social entrepreneurship, intercultural communication, project management, and digital and ICT skills. Therefore, it aims at combatting the following two aspects: the overrepresentation of women in the NEET category, and their underrepresentation as entrepreneurs. The main strategy that is going to be implemented to accomplish this goal is to provide youth workers with tools based on non-formal education (NFE). Thus, the project will be the exchange of good practices, aimed at producing a toolkit that can be used across the EU in fostering entrepreneurship.

“Green Education Through Sport”
Green Education Through Sports (GETS) is a 18 months Erasmus+ Cooperation partnership project with the aim to develop, test and implement an innovative online educational tool allowing grassroots sport and environmental organisations to exchange knowledge in order to deliver eco-friendly sport events benefiting as wide a range of target groups as possible. GETS focuses on the ever growing needs of the grassroots sport movement to implement more sustainable, environmentally-friendly, volunteer-based and widely accessible sport events that on one hand raise awareness on the importance of environmental protection and on the other hand encourage participation in health enhancing physical activity.

“Second Chance”
Education and shaping attitudes of young people to ecology are very important, because it concern their future life. We would like focus on eco initiation, i.e. shaping habits, ecological reflection in the young age, when the mind of a young people is extremely receptive and flexible. Typically, environmental education provided by schools consists on providing theoretical information. Trough workshops and manual activities we will make the participants “like ecology”, understand its usefulness and see that it can be a pleasure.

“Progres – Promoting Green Strategies in Sport”
The project address the topic of encouraging participation in sport and physical activity especially by supporting Council Recommendation on HEPA and EU Physical Activity Guidelines, since it aims at increasing of parent-child outdoor physical activity. EU-level action can help member-states and sport governing bodies and authorities to more effectively address emerging and ongoing health and societal issues such as physical inactivity, obesity, cardiovascular and other chronic diseases that are related to the absence of an active lifestyle.

Values for Education
This project is focused on improving the skills of the actors of education, through the transversal incorporation of human values to any training action that they develop in their work environments. It affects aspects such as active participation, the integration of socially excluded groups, the improvement of verbal and non-verbal communication and, consequently, improving the way in which knowledge is shared with the users who receive these training actions.

Ak ste došli až sem, z celého srdca sa Vám chceme opäť poďakovať za vašu priazeň a trpezlivosť. Vždy robíme všetko pre Vás a viac vzdelávacích príležitostí. Dúfame, že nám všetkým rok 2023 prinesie ešte viac úžasných zážitkov.

– Váš tím ADEL Slovakia

 

 

 


Komentovať