
Empatia
Category:SúťažePravdepodobne sa každý z nás už stretol s pojmom empatia. Môžeme ju chápať ako schopnosť vcítiť sa do druhého človeka, jeho situácie a toho čo asi práve prežíva. Je to základný prvok ľudskej interakcie, ktorý nám umožňuje vytvárať zmysluplnejšie emocionálne vzťahy v tomto nie veľmi emocionálnom svete. Veľa z nás si myslí, že rozumie svetu okolo nás. Veríme, že vieme presne prečo sa nejaký človek ocitol v určitej situácii, no len krátka konverzácia, stretnutie alebo prečítanie krátkeho príspevku nám dokáže úplne zmeniť pohľad na naše doterajšie vnímanie.
Naša nevedomosť nás dosť často robí neempatickými bez toho aby sme to sami vôbec zaregistrovali. Ak sa pozrieme do histórie tak zistíme, že veľa momentov, ktoré potrebovali tú empatiu najviac, boli skrývané pred verejnosťou a tak obetiam danej situácie nebola ponúknutá žiadna pomoc ani pochopenie. Náš svet je ale celý prepojený a my týmto nedostatkom informácií o daných udalostiach už netrpíme, našim hlavným problémom je však ten nadbytok informácií a ich nepochopenie, preto sa teraz chcem zamerať na rôzne situácie a problémy, ktoré sa dejú po celom svete a potrebujú našu pomoc.
Konžská demokratická republika – Núdzový stav v Konžskej demokratickej republike (KDR) predstavuje jednu z najzložitejších a najzložitejších humanitárnych kríz na svete. Desaťročia stretov medzi konžskými ozbrojenými silami a rôznymi neštátnymi ozbrojenými skupinami, rozsiahle porušovanie ľudských práv a hrozivé incidenty rodovo podmieneného násilia spôsobili bezprecedentnú úroveň humanitárnych potrieb, zvýšenú zraniteľnosť a riziká ochrany. Eskalácia násilia vo východnej časti KDR od januára 2025, vrátane zamerania sa na miesta vysídlenia a ničenia kľúčovej infraštruktúry, ako sú školy a zdravotné strediská, zvýšila počet vysídlených ľudí v rámci krajiny na historicky najvyšších 7,3 milióna a prinútila viac ako 86 000 ľudí utiecť do susedných krajín. V Burundi, ktoré prijalo väčšinu nových prisťahovalcov z KDR, viedol prílev utečencov k preplneniu, čo vyvolalo obrovský tlak na už aj tak obmedzené zdroje a prístup k základným službám. Ako môžeme pomôcť? Najrýchlejšia cesta je prispieť v rôznych zbierkach, napríklad v bezpečnej zbierke UNHCR (The UN Refugee Agency). Ďalšími možnosťami sú napríklad ďalšie informovanie sa a informovanie svojich blízkych ohľadom danej situácie, zdieľanie a interakcie s príspevkami ohľadom danej situácie na sociálnych sieťach.
Afganistan – Afganistan zostáva jednou z najnaliehavejších kríz na svete. Porušovanie a zneužívanie ľudských práv, ekonomická nestabilita, akútna potravinová neistota a prírodné katastrofy budú pravdepodobne ohrozovať regionálnu stabilitu ešte v roku 2025. Aj keď sa celková bezpečnosť zlepšila a v Afganistane sú teraz dosiahnuteľné oblasti, ktoré boli predtým nedostupné, pretrvávajú značné problémy. Platí to najmä pre ženy a dievčatá, ktorých práva ešte viac obmedzil nový morálny zákon, ktorý kodifikuje už represívne dekréty de facto úradov, ktoré im zakazujú vstup do škôl, univerzít, na pracoviská a verejné priestranstvá. Mnohí nedávni navrátilci a tí, ktorí sú stále vysídlení v Afganistane, sú zraniteľní a zúfalo potrebujú podporu. Ako môžeme pomôcť? Ako som už spomínala ak chceme pomôcť najjednoduchšia cesta je prispieť do zbierky. Treba si byť však istý či prispievame do bezpečnej a pravej zbierky. Pri situácii v Afganistane je tiež veľmi dôležité zdieľanie a interakcia s príspevkami ohľadom tejto situácie na sociálnych sieťach.
El Salvádor, Guatemala, Honduras – Zložitá kombinácia násilia súvisiaceho s gangmi (vrátane rodovo podmieneného násilia a núteného náboru), potravinovej neistoty, rastúcej chudoby a klimatických zmien vedie k nútenému vysídľovaniu v Salvádore, Guatemale a Hondurase. Honduras naďalej zažíva vysokú mieru násilia. Jedným z dôsledkov násilia je, že do polovice roku 2024 bolo v krajine vysídlených viac ako 247 000 ľudí. Viac ako 1 z 10 nových žiadostí o azyl v Spojených štátoch pochádza od obyvateľov Hondurasu (5%), Guatemaly (4%) a El Salvádoru (2%) v prvej polovici roku 2024. V tom istom období viac ako 56 % zo 41 400 nových žiadostí o azyl v Mexiku podali obyvatelia Hondurasu (42%), El Salvádoru (8%) a Guatemaly (6%). Ako pomôcť? Prispieť do overenej zbierky, naďalej sa informovať a interagovať s danými situáciami na sociálnych sieťach.
Možno viacerí z nás o týchto situáciách ani netušili, no my na rozdiel od našich predkov máme k väčšine takýchto informácií prístup. Preto by sme ho čo najviac mali využívať a neskrývať sa za našu nevedomosť. Veci, ktoré sa nám nepáčia a nesúhlasíme s nimi sa dejú všade vo svete a ak sa na ne budeme len prihliadať tak k vyriešeniu situácie neprispejeme aj ak sme empatie plný. Empatický svet je dobrý svet tak ho skúsme spolu dosiahnuť.
B. P.