Eating All Together

Barberino Tavarnelle
Loading Map....

Dátum konania
19/04/2021 - 25/04/2021

Miesta konania
Barberino Tavarnelle, Italy

Typ projektu:


Ako sa hovorí, láska ide cez žalúdok. Platí to však aj o spoznávaní kultúr, keďže prostredníctvom gastronómie sa nám otvára svet. O tom bude mládežnícka výmena v Taliansku, na ktorej máš možnosť zúčastniť sa!

Viac informácii o čom mládežnícka výmena bude:

The overall objective is to promote the interaction between individuals, to support the value of the cultural diversity and to educate young people to know, share and enhance their cultural aspects through culinary activities. The food has by its nature a double identity value: on the one hand it underlines and enhances the cultural differences of each individual, making it the best way to access a culture; on the other hand, during shared preparation and convivial consumption, it has the ability to join individuals by breaking down the main defenses and the stereotypes they bring.

“EAT- Eating All Together” puts food and related activities at the center of the participants’ reflection.

Main OBJECTIVES:

  1. Improving the capacity for dialogue, reflection and sharing. Raising awareness among participants on cultural integration and stimulating curiosity towards new cultures and traditions.
  2. Providing participants with tools, skills and abilities to promote cultural integration through food preparation and sharing. To this goal, participants will be invited to organize intercultural dinners by working as a team and sharing their typical recipes.
  3. Raising awareness of the culinary tradition both as a means to enhance the distinctive traits of one’s own culture and as a tool to come into contact with others discovering their identity.

Mládežnícka výmena  je určená mladým ľuďom vo veku od 18 do 27 rokov.  Účastníci budú z Talianska Italy, Gruzínska Georgia, Lotyšska Latvia, Estónska Estonia, Bulharska Bulgaria a Slovenska  Slovakia. Z každej krajiny bude po 5 účastníkov.

Ubytovanie  (Ostello Del Chianti) a strava budú počas mládežníckej výmeny zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Cestovné náklady budú preplatené do výšky 275 a platí sa 50 eurový poplatok.

PRIHLASOVANIE  bude spustené pár týždňov pred začatím projektu. Dátum je zatiaľ predbežný a môže sa zmeniť. Možnosť prihlásiť sa budeme zdieľať na našich sociálnych médiách, takže nás stačí sledovať.