Po vybratí o príprave a povinnostiach

Zdôrazňujeme, že projekty ktoré organizujeme nie sú náhradami dovoleniek ani výletov, ale ide o vzdelávacie programy. V prípade vybratia ste povinní zúčastňovať sa oficiálneho programu a riadiť sa inštrukciami hosťujúcej organizácie. Neúčasť na aktivitách počas projektu či nepatričné správanie alebo správanie poškodzujúce dobré meno ADEL môže mať následok ukončenie spolupráce a neúčasť na ďalších projektoch. Okrem toho, hosťujúca organizácia má právo odmietnuť preplatenie cestovných nákladov, ak ste sa počas projektu venovali iným aktivitám počas oficiálneho programu. Pochopiteľne, ak máte počas projektu napríklad dôležitú prácu alebo skype pohovor, vysvetlite situáciu organizátorom a určite nebudú mať problém na chvíľu ospravedlniť Vašu neúčasť, ale nemôžete zmiznúť z programu kedykoľvek a kdekoľvek sa Vám zachce.

Proces prípravy sa z časti líši pre každý projekt a vždy o tom informujeme účastníkov priebežne. Avšak pred každým projektom by si mali účastníci pripraviť prezentáciu o svojej krajine ktorá prebieha počas tzv. interkultúrnych večerov. Nemalo by ísť o formálnu prezentáciu a jej forma závisí na dohode medzi účastníkmi. Ešte pred odchodom zo Slovenska by ste si mali premyslieť čo k prezentácii o Slovensku budete potrebovať a čo by ste účastníkom z iných krajín chceli o Slovensku povedať, ako nás čo najlepšie predstaviť a možno aj presvedčiť aby Vás prišli navštíviť 🙂 Zvyčajne účastníci prinesú rôzne sladkosti, nápoje alebo v prípade nie príliš dlhej cesty aj jedlá – syry, klobásky,bryndzu atď. a v prípade že je to možné tak aj niečo uvaria. Okrem toho niekedy účastníci prinesú aj kroje a zatancujú nejaký náš ľudový tanec alebo naučia ho tancovať aj účastníkov; niekedy predvedú tradičnú slovenskú olievačku a šibačku :), niekedy pripravia kvíz s rôznymi zaujímavosťami o Slovensku, ukážu nejaké pekné video. Možnosti sú rôzne a závisí len na dohode účastníkov ako by v tom najlepšom svetle predstavili a ukázali Slovensko.

Okrem toho, mládežnícka výmena sa od vyučovania v škole líši tým, že aj samotní účastníci sú zapojení do procesu vzdelávania. Pred niektorými výmenami sú preto účastníci požiadaní aby pripravili nejaký workshop, prezentáciu či teambuildingovú aktivitu. Nie je sa však čoho obávať, je to taktiež proces vďaka ktorému sa mnoho naučíte a nikdy nejde o úlohu pre jednotlivca, ale celú skupinu. Taktiež v každej skupine je skúsenejší líder, ktorý sa už v minulosti zúčastnil na podobnej výmene, vie ako to funguje a vie tak účastníkom vysvetliť a pomôcť ako takúto úlohu dobre splniť. Samozrejme aj my vždy v takýchto prípadoch ak je to nutné pomáhame.

- oblečenie – často sa účastníci pýtajú či majú priniesť elegantné oblečenie. Zvyčajne nie je potrebné. Zbaľte si štandardné oblečenie aké nosíte do školy/práce (rifle, tričká, košele, mikiny, tenisky, sandále, tepláky, atď.) alebo aj športové oblečenie. Počas projektov prebiehajú rôzne hry, simulácie, skupinové zadania, všetky vedené neformálnym vzdelávaním – interaktívne a zábavne. Ak by ste si chceli pozrieť nejaké fotky z projektov a na to, ako sú oblečení ostatní, tak tu: https://www.adelslovakia.org/projekty/galeria alebo na našich sociálnych médiach je ich ešte viac. Samozrejme to aké oblečenie priniesť závisí aj od krajiny do ktorej cestujete, pozrite si aj predpoveď počasia. Taktiež v infopacku, ktorý dostanete pre konkrétny projekt je napísané čo je dobré si nezabudnúť priniesť – napríklad - uterák, šľapky do sprchy, plavky, v prípade že sa pôjde na túru tak aj športové oblečenie.

- samozrejme veci ktoré bežne používate a potrebujete – kozmetiku, lieky a pod.

- už vyššie spomínané veci na interkultúrny večer

- občiansky preukaz stačí pri ceste do krajín v rámci EÚ, do Turecka je potrebný pas

- peniaze – mnohokrát sa hlavne rodičia mladších účastníkov pýtajú koľko peňazí potrebujú. Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď a závisí to na spôsobe cestovania a ich možností. Taktiež v závislosti od konkrétneho projektu a od toho kde sa cestuje. Zvyčajne sa letenky alebo lístky za autobus/vlak kupujú vopred, ale niektoré sa dajú kúpiť až na mieste – napríklad z letiska do hotela a späť. Vždy v infopacku pre konkrétny projekt je uvedené koľko taká cesta bude zhruba stáť. Niekedy cestujú účastníci zo Slovenska prenajatým minibusom, vtedy odpadajú akékoľvek náklady za cestu, lebo šofér odvezie účastníkov až do hotela. Vždy je ubytovanie, strava, pitný režim, nejaké občerstvenie počas dňa bude zabezpečené takže hladní ani smädní nebudete. Stravovanie však neprebieha na báze, že si účastníci objednávajú v reštauráciach čo chcú, to by bolo zdĺhavé a hlavne drahé. Varí sa/objednáva dopredu pre všetkých to isté (iba pre vegetariánov alebo takých, ktorí majú nejaké alergie či intolerancie iné). Podobne ako aj v táboroch, na školských výletoch a pod. čiže nič nezvyčajné. Nie vždy však takýto spôsob stravovania účastníkom vyhovuje alebo jedlo nestačí, čiže samozrejme je fajn mať nejakú hotovosť na dokúpenie ďalšieho jedla, sladkostí či suvenírov.

Okrem toho odporúčame zabezpečiť si aj komerčné cestovné poistenie nakoľko Európsky preukaz zdravotného poistenia negarantuje preplatenie všetkých nákladov v prípade nutnosti vyhľadania lekárskej starostlivosti. Cestovné poistenie nie je preplácané z grantu, avšak odporúčame aby ste si ho pred cestou vybavili, nikto totiž nikdy nevie čo sa môže stať. Dá sa taktiež uzavrieť online a zakúpiť aj deň pred odchodom na projekt. Mnohé poistenia poskytujú aj zľavy pre držiteľov ISIC kárt takže týždeň poistenia výjde zvyčajne okolo 7eur. Ak cestujete častejšie, oplatí sa zakúpiť celoročné cestovné poistenie ktoré stojí v závislosti od poisťovne okolo 20-30eur.

Samozrejme, my sa na to či ho potrebujú vždy vybraných účastníkov aj pýtame, no ak ju potrebuješ skôr tak nám napíš a bude ti zaslaná. Okrem toho, po skončení projektu dostane každý účastník oficiálny certifikát – Youthpass, ktorý môžete po skončení projektu v škole ukázať tiež ako dôkaz Vašej účasti. Každopádne, neexistuje povinnosť triednej učiteľky alebo riaditeľa Vás uvoľniť, aj keď vo väčšine prípadov sú študenti ospravedlnení, nakoľko učitelia vedia, že ide o zaujímavú príležitosť ako sa vzdelávať aj mimo škôl. Zo skúsenosti vieme, že účastníci neboli uvoľnení najmä ak mali už veľa vymeškaných dní alebo sa blížila maturita či iná dôležitá udalosť. Taktiež nemôžete očakávať žeby ste boli uvoľnení hneď niekoľkokrát počas roka, ide len o príležitostnú absenciu.

Áno, prezentáciu môžete nájsť tu: https://drive.google.com/drive/folders/1_8C997w3Ew7o5hatnngtfmKnhSYHo4XT?usp=sharing

Ak máte akékoľvek otázky napíšte nám a bližšie čokoľvek vysvetlíme

- pozorne si pozrite letenku a časy odchodov...ak let zmeškáte nie je to ako pri zmeškanom autobuse či vlaku, ďalší mnohokrát nie je alebo je plný a samozrejme najväčším problémom je zakúpenie novej letenky

- online check-in – je nevyhnutné si ho urobiť hlavne pri lete tzv. nízko-nákladovými spoločnosťami s ktorými účastníci letia dosť často. V prípade, že nebudete mať urobený online-check in a vytlačený alebo elektronický boarding pass, tak by ste museli na letisku doplácať ďalšie peniaze. Viac informácií tu: http://www.vzlietni.sk/online-check-in/

- veľkosť batožiny – závisí od konkrétnej letenky. Niekedy cestujú účastníci len s tzv. príručnou batožinou - https://www.letenky.sk/aktuality/prirucna-batozina-co-do-nej-zbalit niekedy aj s veľkým kufrom. Je dôležité si dať na to pozor, lebo v prípade že prídete na letisko s väčšou batožinou než máte zakúpenú, opäť budete musieť doplácať desiatky eur.

- prísť na letisko aspoň 2 hodiny pred odletom

Žiaľ stáva sa to občas; lety sú presunuté, účastník zmešká autobus a pod. Je potrebné nám v takom prípade zavolať aby sme mohli poradiť a začali problém hneď riešiť.

Nechceme strašiť, väčšina projektov prebieha bezproblémovo a účastníci sa vracajú s hŕbou nových vedomostí, skúseností a zážitkov, ale vyskytlo sa aj zopár výnimiek preto chceme pripraviť účastníkov aj na takúto možnosť.

Základom je komunikácia a každý jeden problém sa dá vyriešiť práve takto, teda aspoň zatiaľ sa nám to osvedčilo v prípade účastníkov ktorí nezostali ticho a ozvali sa. V prvom rade, počas takmer všetkých projektoch sa organizujú tzv. „reflection groups“, ktoré sa zvyčajne konajú každý večer, kde účastníci v menších skupinkách diskutujú o tom ako sa im páčil ten-ktorý deň, čo sa naučili, ale naopak aj to, čo by možno radšej zmenili, pridali atď. Naozaj povedzte vždy svoj názor, v tom sa taktiež tieto projekty líšia od väčšiny škôl, nakoľko sa dbá na spätnú väzbu, spokojnosť a prínos pre účastníkov. Ak by požadovaná zmena nenastala, kontaktujte svojho lídra a ak ani to nepomôže, obráťte sa priamo na nás, nakoľko mnohé záležitosti vieme vyriešiť aj na diaľku ako partnerská organizácia projektu. My aj počas projektu pravidelne komunikujeme s účastníkmi, aby sme sa uistili že všetko prebieha v poriadku, takže poskytujte nám prosím pravidelný feedback.

Čo sa týka logistických záležitostí, upozorňujeme že nemôžete očakávať 5-hviezdičkový hotel. Druh ubytovania závisí od miesta a krajiny, kde sa projekt koná. Ak napríklad projekt prebieha v hlavnom meste alebo na inom turisticky populárnom mieste, kde sú ceny vyššie, tak aj kvalita ubytovanie je nižšia a je zvyčajne zabezpečené v hosteloch kde izbu zdieľajú 4-8 účastníci rovnakého pohlavia. V prípade projektov realizovaných v menších mestách či na vidieku je ubytovanie napríklad v 2-4 lôžkových izbách, aj keď nie je to pravidlo a závisí od možností a financií. Informácie o ubytovaní sú mnohokrát zdieľané už vo výzve na prihlásenie alebo potom v infopacku.

Závisí od toho či ide o mládežnícku výmenu alebo tréning. Po tréningu každý účastník vypĺňa správu, ktorá je vygenerovaná a zasielaná priamo Európskou komisiou. Po skončení výmeny túto správu vypĺňa len líder skupiny. Okrem toho však s cieľom vedieť čo najlepšie posúdiť prínosy a spokojnosť účastníkov našich projektov a vedieť do budúcna s ktorými organizáciami je vhodné aj naďalej spolupracovať a s ktorými nie, každý účastník je preto povinný vyplniť dotazník ktorý Vám bude po skončení projektu zaslaný organizáciou ADEL.

Navyše keďže našim cieľom je informovať o týchto projektoch čo najviac mladých ľudí, pravidelne zverejňujeme po ich skončení fotky z projektu, a účastníci majú napísať krátky článok o tom ako bolo, ktoré zverejňujeme tu: http://www.adelslovakia.org/clanky/pribehy-ucastnikov

Vítané sú však aj iné aktivity, napríklad spracovanie videa alebo zorganizovať krátky workshop/diskusiu pred Vašimi spolužiakmi, školou, v meste. Budeme veľmi radi a takúto aktivitu určite zohľadníme aj pri výbere na ďalšie projekty a v prípade potreby Vám zašleme prezentáciu alebo iné propagačné materiály.