Príprava a povinnosti


Zdôrazňujeme, že projekty ktoré organizujeme nie sú náhradami dovoleniek ani výletov, ale ide o vzdelávacie programy. V prípade vybratia ste povinní zúčastňovať sa oficiálneho programu a riadiť sa inštrukciami hosťujúcej organizácie. Neúčasť na aktivitách počas projektu či nepatričné správanie alebo správanie poškodzujúce dobré meno ADEL môže mať následok ukončenie spolupráce a neúčasť na ďalších projektoch. Okrem toho, hosťujúca organizácia má právo odmietnuť preplatenie cestovných nákladov, ak ste sa počas projektu venovali iným aktivitám počas oficiálneho programu. Pochopiteľne, ak máte počas projektu napríklad dôležitú prácu alebo skype pohovor, vysvetlite situáciu organizátorom a určite nebudú mať problém na chvíľu ospravedlniť Vašu neúčasť, ale nemôžete zmiznúť z programu kedykoľvek a kdekoľvek sa Vám zachce.

Proces prípravy sa z časti líši pre každý projekt a vždy o tom informujeme účastníkov priebežne. Avšak pred každým projektom by si mali účastníci pripraviť prezentáciu o svojej krajine ktorá prebieha počas tzv. interkultúrnych večerov. Nemalo by ísť o formálnu prezentáciu a jej forma závisí na dohode medzi účastníkmi. Ešte pred odchodom zo Slovenska by ste si mali premyslieť čo k prezentácii o Slovensku budete potrebovať a čo by ste účastníkom z iných krajín chceli o Slovensku povedať, ako nás čo najlepšie predstaviť a možno aj presvedčiť aby Vás prišli navštíviť 🙂 Zvyčajne účastníci prinesú rôzne sladkosti, nápoje alebo v prípade nie príliš dlhej cesty aj jedlá – syry, klobásky,bryndzu atď. a v prípade že je to možné tak aj niečo uvaria. Okrem toho niekedy účastníci prinesú aj kroje a zatancujú nejaký náš ľudový tanec alebo naučia ho tancovať aj účastníkov; niekedy predvedú tradičnú slovenskú olievačku a šibačku :), niekedy pripravia kvíz s rôznymi zaujímavosťami o Slovensku, ukážu nejaké pekné video. Možnosti sú rôzne a závisí len na dohode účastníkov ako by v tom najlepšom svetle predstavili a ukázali Slovensko.

Okrem toho, mládežnícka výmena sa od vyučovania v škole líši tým, že aj samotní účastníci sú zapojení do procesu vzdelávania. Pred niektorými výmenami sú preto účastníci požiadaní aby pripravili nejaký workshop, prezentáciu či teambuildingovú aktivitu. Nie je sa však čoho obávať, je to taktiež proces vďaka ktorému sa mnoho naučíte a nikdy nejde o úlohu pre jednotlivca, ale celú skupinu. Taktiež v každej skupine je skúsenejší líder, ktorý sa už v minulosti zúčastnil na podobnej výmene, vie ako to funguje a vie tak účastníkom vysvetliť a pomôcť ako takúto úlohu dobre splniť. Samozrejme aj my vždy v takýchto prípadoch ak je to nutné pomáhame.

- oblečenie – často sa účastníci pýtajú či majú priniesť elegantné oblečenie. Zvyčajne nie je potrebné. Zbaľte si štandardné oblečenie aké nosíte do školy/práce (rifle, tričká, košele, mikiny, tenisky, sandále, tepláky, atď.) alebo aj športové oblečenie. Počas projektov prebiehajú rôzne hry, simulácie, skupinové zadania, všetky vedené neformálnym vzdelávaním – interaktívne a zábavne. Ak by ste si chceli pozrieť nejaké fotky z projektov a na to, ako sú oblečení ostatní, tak tu: https://www.adelslovakia.org/projekty/galeria alebo na našich sociálnych médiach je ich ešte viac. Samozrejme to aké oblečenie priniesť závisí aj od krajiny do ktorej cestujete, pozrite si aj predpoveď počasia. Taktiež v infopacku, ktorý dostanete pre konkrétny projekt je napísané čo je dobré si nezabudnúť priniesť – napríklad - uterák, šľapky do sprchy, plavky, v prípade že sa pôjde na túru tak aj športové oblečenie.

- samozrejme veci ktoré bežne používate a potrebujete – kozmetiku, lieky a pod.

- už vyššie spomínané veci na interkultúrny večer

- občiansky preukaz stačí pri ceste do krajín v rámci EÚ, do Turecka je potrebný pas

- peniaze – mnohokrát sa hlavne rodičia mladších účastníkov pýtajú koľko peňazí potrebujú. Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď a závisí to na spôsobe cestovania a ich možností. Taktiež v závislosti od konkrétneho projektu a od toho kde sa cestuje. Zvyčajne sa letenky alebo lístky za autobus/vlak kupujú vopred, ale niektoré sa dajú kúpiť až na mieste – napríklad z letiska do hotela a späť. Vždy v infopacku pre konkrétny projekt je uvedené koľko taká cesta bude zhruba stáť. Niekedy cestujú účastníci zo Slovenska prenajatým minibusom, vtedy odpadajú akékoľvek náklady za cestu, lebo šofér odvezie účastníkov až do hotela. Vždy je ubytovanie, strava, pitný režim, nejaké občerstvenie počas dňa bude zabezpečené takže hladní ani smädní nebudete. Stravovanie však neprebieha na báze, že si účastníci objednávajú v reštauráciach čo chcú, to by bolo zdĺhavé a hlavne drahé. Varí sa/objednáva dopredu pre všetkých to isté (iba pre vegetariánov alebo takých, ktorí majú nejaké alergie či intolerancie iné). Podobne ako aj v táboroch, na školských výletoch a pod. čiže nič nezvyčajné. Nie vždy však takýto spôsob stravovania účastníkom vyhovuje alebo jedlo nestačí, čiže samozrejme je fajn mať nejakú hotovosť na dokúpenie ďalšieho jedla, sladkostí či suvenírov.

Okrem toho odporúčame zabezpečiť si aj komerčné cestovné poistenie nakoľko Európsky preukaz zdravotného poistenia negarantuje preplatenie všetkých nákladov v prípade nutnosti vyhľadania lekárskej starostlivosti. Cestovné poistenie nie je preplácané z grantu, avšak odporúčame aby ste si ho pred cestou vybavili, nikto totiž nikdy nevie čo sa môže stať. Dá sa taktiež uzavrieť online a zakúpiť aj deň pred odchodom na projekt. Mnohé poistenia poskytujú aj zľavy pre držiteľov ISIC kárt takže týždeň poistenia výjde zvyčajne okolo 7eur. Ak cestujete častejšie, oplatí sa zakúpiť celoročné cestovné poistenie ktoré stojí v závislosti od poisťovne okolo 20-30eur.

Samozrejme, my sa na to či ho potrebujú vždy vybraných účastníkov aj pýtame, no ak ju potrebuješ skôr tak nám napíš a bude ti zaslaná. Okrem toho, po skončení projektu dostane každý účastník oficiálny certifikát – Youthpass, ktorý môžete po skončení projektu v škole ukázať tiež ako dôkaz Vašej účasti. Každopádne, neexistuje povinnosť triednej učiteľky alebo riaditeľa Vás uvoľniť, aj keď vo väčšine prípadov sú študenti ospravedlnení, nakoľko učitelia vedia, že ide o zaujímavú príležitosť ako sa vzdelávať aj mimo škôl. Zo skúsenosti vieme, že účastníci neboli uvoľnení najmä ak mali už veľa vymeškaných dní alebo sa blížila maturita či iná dôležitá udalosť. Taktiež nemôžete očakávať žeby ste boli uvoľnení hneď niekoľkokrát počas roka, ide len o príležitostnú absenciu.

Áno, prezentáciu môžete nájsť tu: https://drive.google.com/drive/folders/1_8C997w3Ew7o5hatnngtfmKnhSYHo4XT?usp=sharing

Ak máte akékoľvek otázky napíšte nám a bližšie čokoľvek vysvetlíme

- pozorne si pozrite letenku a časy odchodov...ak let zmeškáte nie je to ako pri zmeškanom autobuse či vlaku, ďalší mnohokrát nie je alebo je plný a samozrejme najväčším problémom je zakúpenie novej letenky

- online check-in – je nevyhnutné si ho urobiť hlavne pri lete tzv. nízko-nákladovými spoločnosťami s ktorými účastníci letia dosť často. V prípade, že nebudete mať urobený online-check in a vytlačený alebo elektronický boarding pass, tak by ste museli na letisku doplácať ďalšie peniaze. Viac informácií tu: http://www.vzlietni.sk/online-check-in/

- veľkosť batožiny – závisí od konkrétnej letenky. Niekedy cestujú účastníci len s tzv. príručnou batožinou - https://www.letenky.sk/aktuality/prirucna-batozina-co-do-nej-zbalit niekedy aj s veľkým kufrom. Je dôležité si dať na to pozor, lebo v prípade že prídete na letisko s väčšou batožinou než máte zakúpenú, opäť budete musieť doplácať desiatky eur.

- prísť na letisko aspoň 2 hodiny pred odletom

Žiaľ stáva sa to občas; lety sú presunuté, účastník zmešká autobus a pod. Je potrebné nám v takom prípade zavolať aby sme mohli poradiť a začali problém hneď riešiť.

Nechceme strašiť, väčšina projektov prebieha bezproblémovo a účastníci sa vracajú s hŕbou nových vedomostí, skúseností a zážitkov, ale vyskytlo sa aj zopár výnimiek preto chceme pripraviť účastníkov aj na takúto možnosť.

Základom je komunikácia a každý jeden problém sa dá vyriešiť práve takto, teda aspoň zatiaľ sa nám to osvedčilo v prípade účastníkov ktorí nezostali ticho a ozvali sa. V prvom rade, počas takmer všetkých projektoch sa organizujú tzv. „reflection groups“, ktoré sa zvyčajne konajú každý večer, kde účastníci v menších skupinkách diskutujú o tom ako sa im páčil ten-ktorý deň, čo sa naučili, ale naopak aj to, čo by možno radšej zmenili, pridali atď. Naozaj povedzte vždy svoj názor, v tom sa taktiež tieto projekty líšia od väčšiny škôl, nakoľko sa dbá na spätnú väzbu, spokojnosť a prínos pre účastníkov. Ak by požadovaná zmena nenastala, kontaktujte svojho lídra a ak ani to nepomôže, obráťte sa priamo na nás, nakoľko mnohé záležitosti vieme vyriešiť aj na diaľku ako partnerská organizácia projektu. My aj počas projektu pravidelne komunikujeme s účastníkmi, aby sme sa uistili že všetko prebieha v poriadku, takže poskytujte nám prosím pravidelný feedback.

Čo sa týka logistických záležitostí, upozorňujeme že nemôžete očakávať 5-hviezdičkový hotel. Druh ubytovania závisí od miesta a krajiny, kde sa projekt koná. Ak napríklad projekt prebieha v hlavnom meste alebo na inom turisticky populárnom mieste, kde sú ceny vyššie, tak aj kvalita ubytovanie je nižšia a je zvyčajne zabezpečené v hosteloch kde izbu zdieľajú 4-8 účastníci rovnakého pohlavia. V prípade projektov realizovaných v menších mestách či na vidieku je ubytovanie napríklad v 2-4 lôžkových izbách, aj keď nie je to pravidlo a závisí od možností a financií. Informácie o ubytovaní sú mnohokrát zdieľané už vo výzve na prihlásenie alebo potom v infopacku.

Závisí od toho či ide o mládežnícku výmenu alebo tréning. Po tréningu každý účastník vypĺňa správu, ktorá je vygenerovaná a zasielaná priamo Európskou komisiou. Po skončení výmeny túto správu vypĺňa len líder skupiny. Okrem toho však s cieľom vedieť čo najlepšie posúdiť prínosy a spokojnosť účastníkov našich projektov a vedieť do budúcna s ktorými organizáciami je vhodné aj naďalej spolupracovať a s ktorými nie, každý účastník je preto povinný vyplniť dotazník ktorý Vám bude po skončení projektu zaslaný organizáciou ADEL.

Navyše keďže našim cieľom je informovať o týchto projektoch čo najviac mladých ľudí, pravidelne zverejňujeme po ich skončení fotky z projektu, a účastníci majú napísať krátky článok o tom ako bolo, ktoré zverejňujeme tu: http://www.adelslovakia.org/clanky/pribehy-ucastnikov

Vítané sú však aj iné aktivity, napríklad spracovanie videa alebo zorganizovať krátky workshop/diskusiu pred Vašimi spolužiakmi, školou, v meste. Budeme veľmi radi a takúto aktivitu určite zohľadníme aj pri výbere na ďalšie projekty a v prípade potreby Vám zašleme prezentáciu alebo iné propagačné materiály.

Všeobecne o našich projektoch


Projekty ktoré ponúkame sú určené mladým ľuďom ktorí sa chcú niečo nové naučiť, niečo nové zažiť, spoznať mladých ľudí z rôznych krajín, zlepšiť sa v angličtine....Pri každom projekte existuje určitý vekový limit; väčšina projektov je pre mladých ľudí od 18 rokov, ale prichádzame postupne aj s ponukami pre mladých ľudí už od 14 rokov (v takom prípade požadujeme od rodičov podpísať súhlas s účasťou). Pri každom projekte uverejňujeme pre koho je projekt prioritne určený a kto sa môže prihlásiť. Je potrebná aspoň mierne pokročilá znalosť anglického jazyka.

Všetky projekty sú vedené formou neformálneho vzdelávania. To znamená že na projekte nie je učiteľ alebo profesor ktorý niečo prednáša a účastníci len pasívne počúvajú, ale je to zamerané na aktívne zapojenie účastníkov do procesu vzdelávania. Každý projekt má určenú tému ktorej sa venuje a tie sú naozaj rôzne, napríklad: šport, zdravý životný štýl, podpora zamestnanosti mládeže, ochrana životného prostredia, projektový manažment, aktívna participácia, podpora dobrovoľníctva či podnikania mladých ľudí, ľudské práva, marketing...tých tém je naozaj nespočetné množstvo. Počas projektu sa účastníci bližše venujú danej téme prostredníctvom rôznych workshopov, diskusií, exkurzií, rolových hier, skupinových zadaní pod dohľadom facilitátora, trénera alebo lídrov. Ak chcete vedieť ešte viac čo sa robí celý týždeň počas projektu tak si prečítajte články od samotných účastníkov tu – http://www.adelslovakia.org/clanky/pribehy-ucastnikov/

Mládežnícke výmeny sú určené pre všetkých mladých ľudí ktorí sa zaujímajú o danú tému a chceli by sa o nej dozvedieť viac. Zároveň sú mládežnícke výmeny zamerané na interkultúrne učenie, porozumenie, spoznávania nových kultúr, krajín a búranie predsudkov, preto sú ideálne pre tých ktorí nemajú doposiaľ žiadnu medzinárodnú skúsenosť a zároveň sa snažíme dať príležitosť zúčastniť sa výmen hlavne takýmto mladým ľuďom. Vek účastníkov je rôzny a závisí od konkrétnej výmeny – niekedy sú výmeny pre účastníkov od 18 rokov, niekedy už od 15 rokov.

Ak máš viac než 18 rokov, určité predošlé pracovné alebo dobrovoľnícke skúsenosti a chcel by si prehĺbiť poznatky o určitej téme a svoje skúsenosti zdieľať s inými, v tom prípade sú tréningy pre teba. Témy tréningov sú rôzne, napr.: projektový manažment, marketing, nové metódy vzdelávania, rozvoj podnikania a mnohé iné. Ak je napr. témou vzdelávanie, tréning je určený predovšetkým pre mládežníckych lídrov a pracovníkov s mládežou – t.j. takých ktorí pracujú či už na plný úväzok alebo ako dobrovoľníci v mládežníckych organizáciách, prípadne iným spôsobom pracujú s deťmi alebo mladými ľuďmi (ako animátori v táboroch, au-pair, učitelia či už v základných, stredných, jazykových školách, ako doktorandi a pod.). Už majú teda určité vedomosti o danej téme a chceli by si tréningom tieto vedomosti prehĺbiť prípadne svoje vedomosti a skúsenosti zdieľať s ľuďmi s podobným profilom. Ak sú témami podnikanie či projektový manažment, tréningu sa môžu zúčastniť takí, ktorí majú záujem o rozbehnutie podnikania alebo nadobunuté vedomosti inak zúžitkujú vo svojej práci.

Európsky zbor solidarity je program pre mladých ľudí vo veku 18 – 30 rokov a trvá dlhšie (1-12 mesiacov). Dobrovoľníctvo prebieha v rôznych krajinách Európy a vo výnimočných prípadoch aj celého sveta. Tento program je určený tým, ktorí by chceli pomôcť tým ktorí to potrebujú, robiť niečo prospešné a zmysluplné, prispieť k riešeniu určitého problému, ale zároveň získať nové skúsenosti. Viac informácií tu: https://www.adelslovakia.org/moznosti-pre-vas/dobrovolnictvo-v-zahranici

Všetky ponuky sú uverejnené na našej webovej stránke. V sekcii menu prejdite na Projekty a vyberte si z aktuálnych projektov ten, ktorý Vás zaujíma. Aktuálne ponuky sú zverejňované aj na našej facebook stránke https://www.facebook.com/ADELSlovakia alebo instagrame - https://www.instagram.com/adelslovakia/

Takmer všetky naše projekty sú financované Európskou úniou, programom „Erasmus+“ alebo programom „Európa pre občanov“. EÚ podporuje takéto mládežnícke výmeny, tréningy a dobrovoľnícke programy podobne ako podporuje a dáva určitý grant študentom ísť na semester do zahraničia...v princípe je to podobné, keďže EÚ chce aby sa mladí ľudia zlepšili v angličtine, niečo nové sa naučili, spoznali nové kultúry, stali sa „Európanmi“. Platí sa len poplatok vo výške od 10 – 60eur v závislosti od projektu na pokrytie nákladov ktoré nepokrýva grant (niekedy ho žiada priamo hosťujúca organizácia a niekedy my aby sme pokryli administratívne úkony spojené s vysielaním a prípravou účastníkov, kanceláriu, poštovné náklady, telefón, zabezpečili ďalšiu propagáciu atď. s cieľom zabezpečiť udržateľnosť, kvalitu ale aj rozvoj ďalších zaujímavých projektov a aktivít). Niektoré projekty sú však úplne zadarmo s cieľom umožniť zúčastniť sa na takýchto projektoch všetkým mladým ľuďom aj zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Mávame projekty, ktoré sú úplne zadarmo, projekty, kde si pýtame depozit, ktorý slúži ako "poistka" účasti a máme projekty, kde sa platí účastnícky poplatok od 40 do 60 eur. Na čo slúžia tieto poplatky? Pokrytie nákladov - Organizácia projektov si vyžaduje rôzne náklady, vrátane prenájmu priestorov, technického vybavenia, materiálov, a podobne. Ako občianske združenie, nie sme dotovaní zo žiadnych oficiálnych štátnych zdrojov. Zdroje príjmu si musíme hľadať sami, prostredníctvom tretích strán. Financovanie administratívnych nákladov - Prevádzka občianskeho združenia vyžaduje administratívne náklady, ako sú mzdy zamestnancov, kancelárske potreby, pošta, účtovné služby a ďalšie bežné prevádzkové výdavky. Účastnícke poplatky prispievajú k zabezpečeniu hladkého fungovania organizácie. Zabezpečenie kvality - Účastnícke poplatky umožňujú ADEL Slovakia zabezpečiť kvalitu poskytovaných služieb a programov. Trvalo udržateľný rozvoj - Finančné príspevky od účastníkov nám pomáhajú udržať svoju činnosť dlhodobo a zabezpečiť, že budeme schopní pokračovať vo svojich aktivitách aj v budúcnosti.

Projekty sú síce finančne podporené z grantov EÚ, no v prípade cestovných nákladov to stále funguje tak, že účastníci si kupujú lístky/letenky vopred (resp. v niektorých prípadoch rodičia) a po skončení projektu sú im peniaze vrátené. Robí sa to takto z dôvodu, že sa týmto vlastne zaručí Vaša účasť na projekte. Mohlo by sa totiž stať a aj sa stávalo, že ak organizácia zakúpi lístky, a nakoniec si to účastník rozmyslí a nezúčastní sa, tak organizácia príde o stovky eur, keďže grant EÚ pokrýva cestovné náklady len pre tých, ktorí sa projektu zúčastnia. Hosťujúca organizácia teda zvyčajne po tom ako po návrate naspäť na Slovensko pošlete poštou aj spiatočné boarding passy a lístky za autobus/vlak za cestu späť - tak Vám prípadne Vašim rodičom budú peniaze poslané na bankový účet. Ako ste si mohli všimnúť, za uplynulých 7 rokov sa zúčastnilo týchto projektov už okolo 3000 mladých ľudí a stále im boli cestovné náklady vrátené, čiže nie je sa čoho obávať. Je vždy stanovený určitý limit (napr. 80, 170, 275 alebo 360eur na základe vzdialenosti), čo znamená, že to je maximálna možná suma ktorá Vám bude preplatená. Zvyčajne sa dá do týchto limitov zmestiť, čiže spätne Vás cesta nebude stáť nič. Cestovné náklady prepláca priamo hosťujúca organizácia zo zahraničia ktorá získala grant na zorganizovanie projektu, nie naša organizácia. Neexistuje presný termín dokedy presne budú cestovné náklady vrátené, závisí od konkrétnej organizácie. Zvyčajne sú vrátené v rozmedzí od 2 týždňov – 3 mesiacov po skončení výmeny. Niektoré organizácie, ako napríklad aj tá naša, ak hosťujeme výmeny na Slovensku, cestovné náklady preplácame účastníkom do 2 týždňov od doručenia všetkých lístkov. Niektorým organizáciám však proces trvá dlhšie aj z toho dôvodu, že Európska komisia poskytne na začiatku organizáciám 80% grantu z ktorých hradia ubytovanie, stravu, zabezpečia program pre účastníkov. Po skončení projektu, odoslaní záverečnej správy, fotiek, prezenčnej listiny atď. dostane organizácia zvyšných 20% z ktorých následne organizácie preplácajú cestovné náklady.

Pred vycestovaním musia účastníci požiadať o Európsky preukaz zdravotného poistenia ak ho ešte nemajú a ktorý je zadarmo. Dá sa to pohodlne vybaviť online na stránke svojej zdravotnej poisťovne. Preukaz sa Vám zíde aj pri ďalších cestách do zahraničia. Okrem toho odporúčame zabezpečiť si aj komerčné cestovné poistenie nakoľko Európsky preukaz zdravotného poistenia negarantuje preplatenie všetkých nákladov v prípade nutnosti vyhľadania lekárskej starostlivosti. Cestovné poistenie nie je preplácané z grantu, avšak odporúčame aby ste si ho pred cestou vybavili, nikto totiž nikdy nevie čo sa môže stať. Dá sa taktiež uzavrieť online a zakúpiť aj deň pred odchodom na projekt. Mnohé poistenia poskytujú aj zľavy pre držiteľov ISIC kárt takže týždeň poistenia výjde zvyčajne okolo 7eur. Ak cestujete častejšie, oplatí sa zakúpiť celoročné cestovné poistenie ktoré stojí v závislosti od poisťovne okolo 20-30eur.

Tvoja angličtina nemusí byť dokonalá, dôležité však je aby si aspoň väčšinu toho čo sa počas projektu hovorí rozumel, v opačnom prípade by samozrejme tvoja účasť nemala vôbec význam. Na mládežníckych výmenách však väčšinou tiež nikto nehovorí po anglicky dokonale ani veľmi zložito, takže ak si sa angličtinu v škole učil tak sa do toho rýchlo dostanete a už po zopár dňoch je vidno zlepšenia.Tu si môžete prečítať a vyskúšať aj zopár tipov ako si zlepšiť angličtinu pred účasťou na projektoch: https://www.adelslovakia.org/rozne/rady-ako-sa-zlepsit-v-anglictine

Záleží od krajiny v ktorej sa projekt realizuje. Pas nepotrebujete ak cestujete do krajín Európskej únie, balkánskych krajín a niektorých ďalších (celý zoznam si môžete pozrieť na stránke Ministerstva zahraničných vecí tu: https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/cestovne_doklady_a_viza-kam_mozete_cestovat_iba_s_obcianskym_preukazom). Pas je však potrebné mať pri ceste do všetkých ostatných krajín, ktoré nie sú uvedené v zozname. Informácie o časových lehotách a poplatkoch súvisiacimi s požiadaním o pas nájdete na stránke Ministerstva vnútra tu: http://www.minv.sk/?spravne-poplatky Väčšina našich projektov sa však realizuje v krajinách, kde pas nie je potrebný, zopár projektov do roka zvykneme mať v Turecku alebo jeden/dva projekty inde vo svete.

Žiadne oficiálne obmedzenie nie je stanovené v rámci programu ako je to v prípade študijných pobytov a stáží cez program Erasmus+. Avšak ako už bolo spomenuté v časti „kto sa môže zúčastniť“, snažíme sa najmä v prípade mládežníckych výmen uprednostňovať takých mladých ľudí ktorí sa ešte v minulosti nezúčastnili podobného projektu alebo majú len minimálne medzinárodné skúsenosti aby práve aj oni získali takúto príležitosť, nové skúsenosti, vedomosti, zážitky, kontakty.

Nie, na projekt sa musí cestovať z krajiny ktorú reprezentujete - t.j. Slovensko.

Nie - z dôvodu zákazu dvojitého financovania to nie je možné. Ide o pravidlo Európskej Komisie, ktorá projekty Erasmus + financuje. Môžete sa však na naše projekty prihlásiť po návrate na Slovensko.

Áno samozrejme, radi prídeme. Vždy však platí že čím skôr nás pozvete, tým väčšia pravdepodobnosť je že niekto z nás bude môcť prísť.

Áno, ozveme sa všetkým, teda aj vybraným aj nevybraným účastníkom. Snažíme sa ozvať čo najskôr, zvyčajne najneskôr do týždňa od prihlásenia by ste mali dostať odpoveď.

Doprava a preplatenie cestovných nákladov


My vždy po tom, ako všetci vybraní účastníci potvrdia svoju účasť vytvoríme facebook skupinu alebo iné diskusné fórum aby sa účastníci mohli dohodnúť na najvhodnejšom spôsobe dopravy ale aj pripraviť, doriešiť všetky organizačné a logistické záležitosti.

1. vybrať si vhodný let/autobus/vlak - koordinátorka mobilít vždy prezrie najlacnejšie a najvhodnejšie možnosti cestovania a navrhne spôsob, dátum a čas ako cestovať, ale môžu sa účastníci dohodnúť aj na inom spojení ktorý im vyhovuje viac. Ak nie je v infopacku, ktorý je vždy zaslaný vybraným účastníkom stanovené inak tak platí, že okrem oficiálnych dátumov projektu môžete pricestovať do krajiny maximálne s 2-dňovým rozdielom, t.j. napríklad 2 dni pred začatím projektu, odísť po projekte o 2 dni neskôr alebo 1 deň pred projektom a zostať o 1 deň dlhšie po projekte. Ak by ste prišli ešte skôr alebo odišli ešte neskôr, mohlo by sa stať, že hosťujúca organizácia by cestovné náklady nepreplatila. Taktiež treba mať na pamäti, že strava ani ubytovanie počas týchto „extra“ dní nie sú hradené hosťujúcou organizáciou, ani ADEL a musia byť hradené samotným účastníkom. Zvyknú túto možnosť účastníci využívať ak si chcú viac pozrieť mesto alebo okolie, stretnúť známych, nakupovať a pod. Pokiaľ nie je v infopacku určené inak, prvý a posledný deň projektu sú zvyčajne určené na cestovanie, takže ak napríklad projekt začína 1. októbra, stačí ak prídete na miesto konania 1.októbra niekedy v poobedňajších alebo večerných hodinách. Ak projekt končí napríklad 10. októbra tak môžete odísť 10.októbra hneď ráno. V rámci každého projektu je určený maximálny limit na cestovné náklady ktorý je určený Európskou komisiou na základe vzdialenosti zo Slovenska (je to buď 80, 170, 275 alebo 360eur), pričom tento limit je zverejnený v každej výzve na prihlásenie pre konkrétny projekt a nedá sa navýšiť. Cestovné náklady budú vždy preplatené maximálne do danej výšky, preto sa vždy snažíme nájsť také spojenie ktoré by bolo do výšky daného limitu, aby účastníci nemuseli doplácať za cestovné náklady zo svojho. Zo skúsenosti vieme, že pre každý projekt sa dá „zmestiť“ do daného limitu a nájsť také spojenie aby cesta účastníka spätne nestála nič.

2. pred kúpou letenky/lístka je potrebné zaslať printscreen návrhu letu alebo vlakového či autobusového spoja do vytvorenej facebook skupiny alebo na email apply@adelslovakia.org (platí v prípade ak je zvolený let iný než ten ktorý bol navrhnutý koordinátorkou mobilít)

3. počkajte na odpoveď a schválenie od nás po schválení si môžete zakúpiť cestovný lístok alebo letenku, najlepšie prostredníctvom tohto linku: http://www.kiwi.com/deep?affilid=adel. Ak ste si doposiaľ nikdy letenku nekupovali napíšte nám a my Vám s tým pomôžeme. Po tom ako Vám letenka alebo lístok príde na email ho prepošlite aj nám na apply@adelslovakia.org

5. 5. v prípade cestovania lietadlom si je potrebné si deň pred odletom urobiť online check-in a vytlačiť boarding passy, najlepšie dvakrát (to vždy ešte dodatočne pred odletom pripomíname)

Nevadí, stačí, keď sa autobusom alebo vlakom účastník dopraví zo Slovenska na niektoré z priľahlých letísk – či už Viedeň, Budapešť, Brno, Praha, Katowice, Krakow, v prípade, že je let lacnejší, ako zo slovenských letísk.

Niekedy to možné je, avšak len v prípade ak ide o lacnejšie, výrazne rýchlejšie a ekologické riešenie. Samozrejme možné to je tiež len v prípade, ak autom cestuje viac účastníkov ako len jeden alebo dvaja.

Žiaľ nie, všetci účastníci musia svoju cestu na projekt začať na Slovensku a vrátiť sa tiež späť na Slovensko

Z dôvodu zákazu dvojitého financovania to nie je možné. Ide o pravidlo Európskej Komisie, ktorá projekty Erasmus + financuje a nie je možné urobiť výnimku. Môžete sa však zúčastniť po návrate.

Máme skúsenosti z predošlých projektov a s množstvom účastníkov, že účastníci zvyknú rušiť účasť mnohokrát takmer bezdôvodne aj zopár týždňov či dokonca dní pred výmenou, čo nám následne spôsobuje problémy. Na každom projekte sa musí zúčastniť určitý počet ľudí z každej zapojenej krajiny a okrem toho, ubytovanie a strava sa rezervujú vopred pre určitý počet ľudí a ich stornovanie nie je najjednoduchšie ani zadarmo. Na každý projekt sa síce hlási niekoľkonásobne viac záujemcov než je miest, no ak už niekomu oznámime že nebol vybraný, urobí si iné plány. Ak teda budete chcieť zrušiť účasť po zaplatení poplatku a chcete aby Vám bol vrátený poplatok, tak žiadame účastníkov o pomoc pri nájdení náhradníka. Ak nájdete vhodného náhradníka, poplatok Vám jednoducho vráti nový účastník, ak náhradníka nenájdete, poplatok zostane u nás ako „kredit“ a budete ho môcť využiť na akýkoľvek ďalší projekt v priebehu ďalších 12 mesiacov. V prípade že Vás žiaden projekt neupúta, poplatok bude po uplynutí doby vrátený. V prípade, že účasť zrušíte menej ako týždeň pred začiatkom projektu a nenájdete ani náhradníka, poplatok sa využije na pokrytie nákladov spôsobených so zrušením účasti, keďže šanca na nájdenie náhradníka aj z našej strany je minimálna.

Ak ste si už zakúpili letenku a chcete/musíte z určitých vážnych dôvodov zrušiť svoju účasť na projekte, môžete tak samozrejme urobiť, ale problém nastáva pri stornovaní letenky. Závisí totiž od leteckej spoločnosti; niektoré letenky je možné stornovať no vrátia Vám len časť peňazí a tú časť ktorú Vám nevrátia budete musieť žiaľ hradiť zo svojho. Cestovné náklady sú totiž podľa pravidiel programu Erasmus+ možné preplatiť len tým, ktorí sa daného projektu zúčastnia. Ak teda zrušíte účasť, nemáte nárok na preplatenie cestovných nákladov.

To síce môžete ale náklady za taxíky sa nedajú preplatiť. V infopacku je vždy uvedený spôsob ako sa z letiska dopraviť na miesto konania, a v niektorých prípadoch vyzdvihnú účastníkov na letisku samotní organizátori.

- v prvom rade upozorňujeme aby ste si dávali pozor a odložili všetky cestovné lístky, t.j. za autobus/vlak na letisko, boarding passy z lietadla atď. a pre istotu si ich aspoň odfotili do mobilu pre prípad straty. - po návrate domov z projektu je potrebné na adresu hosťujúcej organizácie zaslať originály všetkých cestovných lístkov a v prípade leteckej dopravy aj boarding passov (nestačia skeny alebo fotky zaslané elektronickou formou, opäť ide o pravidlo Európskej komisie). Presnú adresu Vám oznámi hosťujúca organizácia počas projektu alebo zašle emailom po skončení projektu. Môžete lístky poslať jednotlivo všetci účastníci alebo sa môžete dohodnúť so zvyšnými účastníkmi zo Slovenska a pošle to za celú skupinu len jeden z Vás. Ak máte len elektronické lístky, t.j. ak ste si urobili online check in a máte boarding passy taktiež v elektronickej podobe a na letisko Vás niekto priviezol alebo ste lístok stratili, tak stačí takéto lístky poslať na email hosťujúcej organizácie. Hosťujúca organizácia následne preplatí cestovné náklady maximálne do výšky stanoveného limitu na cestovné náklady ktorý bol zverejnený vo výzve.

- cestovné náklady nepreplácame my ale hosťujúca organizácia ktorá získala grant na zorganizovanie projektu aj na preplatenie cestovných nákladov. Niekedy ich zašle po skončení projektu na náš účet a my Vám ich potom prepošleme alebo priamo na bankové účty účastníkov

- neexistuje presné pravidlo a podmienka dokedy musia byť cestovné náklady preplatené preto časové obdobie sa veľmi líši v každom projekte a krajine. Niektoré organizácie, ako napríklad aj tá naša, ak hosťujeme výmeny na Slovensku, cestovné náklady preplácame účastníkom do 2 týždňov od doručenia všetkých lístkov. Niektorým organizáciám však proces trvá dlhšie aj z toho dôvodu, že Európska komisia poskytne na začiatku organizáciám 80% grantu z ktorých hradia ubytovanie, stravu, zabezpečia program pre účastníkov. Po skončení projektu, odoslaní záverečnej správy, fotiek, prezenčnej listiny atď. dostane organizácia zvyšných 20% z ktorých následne organizácie preplácajú cestovné náklady. Približne sa čaká na vrátenie cestovných nákladov 2 mesiace, vždy sú však cestovné náklady vrátené.