Sme ambasádorky volieb do Európskeho parlamentu

  • 0

Sme ambasádorky volieb do Európskeho parlamentu

Category:Príbehy účastníkov

Viete ako veľmi je pre nás dôležitá funkcia Európskeho parlamentu? Ovplyvňuje naše životy oveľa viac ako si myslíte a preto sme sa ako dve stredoškoláčky rozhodli zapojiť sa do projektu, ktorý organizovala agentúra ADEL Slovakia.

Sme v maturitnom ročníku a študujeme občiansku náuku, ktorej témy politológie a práva nás veľmi oslovili. Rozhodli sme sa zapojiť sa do súťaže o ambasádora európskych volieb, ktorú na svojich sociálnych sieťach zverejnila organizácia ADEL Slovakia. V minulosti sme absolvovali simuláciu európskeho parlamentu vo francúzskom jazyku a to bolo našou motiváciou sa ďalej v tejto medzinárodnej oblasti politológie posúvať. Sen sa stal realitou a my sme sa stali ambasádorkami.

Obdržali sme ambasádorsky balík, ktorý nás veľmi potešil. Dostali sme úlohu, ktorá spočívala v tvorbe seminárov pre študentov našej školy. Okrem vzdelania a predania informacií, (ktoré okrem iného obohatili aj nás), bolo cieľom vytvoriť list desiatich odporúčaní, ktoré by mohli zvýšiť nízku účasť Slovenskej republiky v eurovoľbách. Študenti boli veľmi kreatívni a prostredníctvom diskusie sme spoločne prebrali rôzne témy týkajúce sa európskeho parlamentu, ktoré môžu výrazne prispieť k väčsiemu povedomiu a tak aj účasti v nadchádzajúcich voľbách v júni tohto roku. Zo seminárov sme vyprodukovali krátke video, ktoré zachytáva hlavné momenty našich diskusií. Bol to pre nás výstup z komfortnej zóny. Pripraviť zaujímavý seminár pre veľa študentov, ktorých ani osobne nepoznáme, nás však obohatilo v rečníckej aj kreatívnej oblasti. Týmito podujatiami sa však náš príbeh nekončí.

Po absolvovaní seminárov sme dostali možnosť zavítať do kancelárie európskeho parlamentu v Bratislave. Po príchode do Bratislavy sme sa stretli s dalšími ambasádormi a spoločne sme zamierili k sídlu kancelárie európskeho parlamentu. V nej nás čakali veľmi príjemní reprezentanti kancelárie. Mali sme možnosť im porozprávať o našich podujatiach na škole a oni nám zas zdelili hodnotné informácie ako o európskom parlamente, tak aj o možnostiach ako posunúť svoju aktivitu o krok ďalej. Dozvedeli sme sa o programoch šíriacich povedomie o voľbách do európskej únie ako je napríklad spolocne.eu a dostali sme možnosť sa zapojiť, čo sme samozrejme využili. Odniesli sme si veľa nových vedomostí, kontakty a dobrý pocit z úspešného dňa. Neodšli sme ani bez nálepok. Príjemný rozhovor trval približne 2 hodiny a po ňom sme sa so zvyškom ambasádorov presunuli do reštaurácie, kde sme spolu ukončili tento vzrušujúci deň.

Táto skúsenosť bola to pre nás ohromná príležitosť spoznať ľudí, ktorí sa vysoko orientujú v sfére, o ktorú sa zaujímame a ktorí nám vedia poskytnúť pomoc pri realizovaní ďalších programov týkajúcich sa európskej únie. Dostali sme vzácne vedomosti a získali sme ešte väčšie odhodlanie šíriť myšlienku významu zapojenia sa volieb ďalej. Veľká vďaka patrí ADEL Slovakia za to, že sme sa mohli stať ambasádorkami volieb a vďaka tomu spoznať množstvo nových ľudí, posunúť sa kariérne o krok ďalej a zažiť príjemné zážitky na ktoré budeme spomínať ešte dlho.

Simi a Viki


Komentovať