
Empatia v praxi
Category:Príbehy účastníkovŠtudijná návšteva v rámci projektu Empathy, ktorá sa uskutočnila začiatkom marca v Osvienčime, bola hlbokým a silným zážitkom pre všetkých účastníkov. Počas piatich dní sa venovali témam histórie, pamäti a ľudských práv, pričom mali možnosť navštíviť miesta spojené s tragédiou holokaustu a zamýšľať sa nad významom empatie v súčasnom svete.
Vidieť na vlastné oči vytetované číslo na predlaktí človeka, ktorý prežil Holokaust bol zážitok, ktorý si budem pre jeho silu pamätať navždy. Pretože teraz nie len viem ale aj cítim a vnímam. Spolu so štyrmi dievčatami sme sa v marci vydali na študijnú návštevu do Osvienčimu a musím povedať, že to bol čas plný poznania, emócií, empatie, objavovania a nových priateľstiev. – A.Š.
Táto študijná návšteva mi dala veľmi veľa. Naučila som sa aj nové veci. Veľmi ma potešilo, keď som videla koľko mladých ľudí z rôznych krajín bolo angažovaných na túto tému. Najviac pre mňa znamenalo samotné navštívenie Auschwitz I a II, kedy som naozaj pochopila a pocítila našu históriu. Nič by ma nedokázalo na to pripraviť. Je to miesto, ktoré by mal každý človek navštíviť aspoň raz. Je to silný a emocionálny zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem a budem navždy vďačná, že som mohla mať takú možnosť, zažiť toto celé, zúčastniť sa workshopov o ľudských právach, naučiť sa niečo nové o Židovskej komunite, vidieť mesto Osvienčim, a hlavne stretnúť sa a počuť silný príbeh pani, ktorá túto hrôzu prežila. Chcem ďalej šíriť moje poznatky a pocity z tejto študijnej návštevy, pretože my mladí máme budúcnosť v rukách a musíme si pripomínať históriu. Hlavne nestrácajme nádej, tá umiera ako posledná. – V.D.
2.-6.3.2025 sme sa zúčastnili študijnej návštevy Empathy v poľskom meste Osvienčim. Tréning bol zameraný najmä na rozvíjanie vedomostí o Holokauste, jeho cieľom bolo rozšíriť naše povedomie a taktiež nám pomôcť rozvíjať sa v oblasti formálneho a neformálneho vzdelávania spolu s odborníkmi v tejto téme, vďaka ktorým sme mali aj celý program nabitý zaujímavými aktivitami ako návšteva tábora Auschwitz-Birkenau, prehliadka mesta, návšteva židovského cintorína a inštitútu ľudských práv. Taktiež návšteva Krakova kde sme okrem prehliadky mesta mali aj možnosť stretnúť sa s preživším Holokaustu, čo nám umožnilo viac pochopiť o čom vlastne celý tento projekt bol a prečo je tak potrebné vzdelávať ľudí v tejto tématike. Projekt nám poskytol správne informácie a jedinečné skúsenosti, vďaka ktorým môžeme lepšie informovať ostatných okolo nás. – B.P.
Návšteva Osvienčimu bol pre mňa zatiaľ najsilnejším zážitkom tohto roku. V Osvienčime som už bola, ale teraz to bol úplne iné ako si to pamätám… Teraz si viac uvedomujem súvislosti a fakty. Myslím si, že každý jeden človek by mal toto miesto navštíviť aspoň raz vo svojom živote. Dá vám to veľmi veľa. – E.J.
Študijná návšteva v Poľsku dala aj mne veľa nových znalostí o histórii Osvienčimu a celkovo holokaustu. Taktiež mi dodala nádej v to, že dobrí ľudia ešte stále existujú a aj cez to, že sme boli na mieste takého veľkého nešťastia som si domov priniesla iba pozitívne emócie a veľa spomienok. – B.J.