EVS Pride Parade

Loading Map....

Dátum konania
01/06/2018 - 30/06/2018

Miesta konania
Ljubljana, Slovenia

Typ projektu:


Ljubljana Pride: nevyhnutne prepletení

Na EVS v Ľubľane, Slovinsku sme strávili mesiac. Presnejšie jún, celosvetovo uznávaný aj ako mesiac LGBT+ histórie a kultúry, a v mnohých krajinách i mesiac Dúhového pochodu a sprievodného týždenného festivalu (poz. na Slovensku a Česku sa Dúhové festivaly tradične odohrávajú počas letných prázdnin.)

Do hosťujúcej organizácie Ljubljana Pride nás na jún prišlo 10- zo Slovenska, Fínska, Chorvátska a Litvy. Všetci sme mali rovnakú úlohu; priebežne pomáhať s prípravou a organizáciou festivalu, a všetkých sprievodných udalostí, a podporiť i Erasmus + projekt, ktorý v tej dobe Ljubljana Pride taktiež zastrešovala.

Ten čas, ktorý sme tam strávili, bol všetkým- plnohodnotnou prácou (Adrián najmä ako seller, Alexa ako hostiteľka medzinárodných hostí), neviazanou zábavou i školou života. Nabrali sme nesmierne množstvo nových skúseností, spoznali príbehy mnohých inšpiratívnych ľudí, uvedomili si, akým ťažkostiam čelia marginalizované skupiny aj v rámci LGBT+ komunity a získali priateľov, a známosti, na celý život.

Slovinsko je krajina veľmi podobná Slovensku- koreňmi i jazykom; no zároveň úplne iná, historicky i kultúrne. Skoro každý tam plynule hovorí anglicky, turistický ruch je nevídane rozvinutý, LGBT+ komunita omnoho viac akceptovaná. No aj napriek tomu tam Pride festival vyzerá úplne inak než u nás; je niekoľkonásobne viac politický, odmieta komerciu a spolieha sa výlučne na čas a pomoc medzinárodných dobrovoľníkov, vrátane nás z EDS.

Je to lepšie či horšie? Ani jedno. Je to proste iné. No oplatí sa to zažiť- či už ten rozdielny vibe Dúhového pochodu v BA (KE) a LJU, alebo prostá EDS kdekoľvek v Európe. Za nás oboch: najlepšie strávený mesiac tohto roku, a určite niekde v top 3 našich životov.

Alexa a Adrián

Pozn.  nevyhnutne prepletení je tohtoročný slogan Lju Pride 🙂

 

EVS volunteers were involved in the program of the Festival Pride Parade organised by Ljubljana Pride Association. The volunteers were included in the steering team and were able to experiment first hand being part what it is like to be part of the organisation of a Pride festival and parade.

Typical tasks of the volunteer included:

 • technical + logistical support during and after each event
 • handling external communication for the events organised
 • hosting and logistical support
 • communication on social media
 • promotion of events and basic administrative support
  Participants will gain competences in:
 • group work
 • working in a multicultural environment
 • communication, technical and logistical competences
 • learning about project management (ex. how to manage smaller one-day events like exhibitions and
  parties)