Developing digital youth work

ToDAY: Developing digitAl Youth work
Loading Map....

Dátum konania
29/11/2019 - 06/12/2019

Miesta konania
Larissa, Greece

Typ projektu:


Školenie v gréckom meste Larissa v dňoch 29. novembra – 6. decembra 2019 o digitálnych médiach a rozvíjať svoje digitálne kompetencie.

Ako bolo? 

V dátume 29.11 – 6.12 sme sa ako dve vybrané účastníčky zo Slovenska zúčastnili tréningu s názvom Developing Youth Work v gréckom meste Larissa. Na projekte sa zúčastnilo 30 mladých ľudí zo 14 krajín ako napríklad Albánsko, Holandsko, Anglicko, Cyprus, Slovensko, Gruzínsko a ďalšie. Každý deň nás čakal zaujímavý program, ktorý viedli tréneri z Grécka a Anglicka.

Spolu s ostatnými účastníkmi sme riešili a viedli diskusie na témy zamerané na mladých ľudí a to konkrétne ako mladí ľudia pracujú so sociálnymi médiami. Naučili sme sa nové informácie ohľadom nástrah internetu či sociálnych sietí. Pracovali sme v skupinách a hľadali riešenia, ako by sme mohli so sociálnymi médiami pracovať lepšie a ako by sa dali využiť v práci s mládežou.

Okrem diskusií a plnenia úloh sme zažili aj veľa zábavy. Absolvovali sme hry a aktivity v meste, počas ktorých sme sa mohli stretnúť s lokálnymi obyvateľmi, ale aj utužiť vzťahy s ostatnými účastníkmi projektu. Jeden deň sme si urobili výlet do blízkeho mesta Volos, kde sme ani v decembri nezaháľali a kúpali sme sa v mori.

Zúčastnili sme sa aj medzinárodného večera, kde sme prezentovali Slovensko našimi tradičnými sladkosťami a naučili ostatných účastníkov niečo o Slovensku vďaka zábavnému kvízu. Po týždni sme sa vracali domov plné zážitkov, nových nápadov, inšpirácie a predovšetkým s novými kamarátstvami s ľudmi z celého sveta. Stretli sme tam naozaj úžasných ľudí s ktorými sme v kontakte do dnes.

Andrea Kaluzova

Zhrnutie o čom tréning bol:

Social media sites, online games, video-sharing sites and gadgets such as iPods, iPads and mobile phones are now part of the culture of young people. They have permeated young lives in such a degree, that it is hard to believe that these technologies hardly existed less than a decade ago. Today, young people may come of age and struggle for autonomy and identity, as their predecessors did. However, they do so in the midst of new worlds of communication, friendship and self-expression and it is based on the use of digital media. Digital Media and Technology has transformed how we teach and learn. The learning and self-development process do not always begin with teachers, they are also initiated by the learner, or supported by a youth worker. Digital media and technology it can’t be anything but part of youth workers’ training and capacity.

Young people in Europe spend an increasing amount of their time consuming digital media and (video streaming, messaging, networking, blogging, gaming, etc.). Some of the problems that young people are facing today are directly connected to digital media and especially social media, such as pressures of 24/7 social networking, hate speech online, cyber-bullying, internet and online games addiction. Unfortunately in almost all European countries, there are cases that young people were even led to suicide because of cyber-bullying or hate speech online or various, serious internet addictions. All young people today need technological skills, social media literacy and an agile attitude towards technology in their future work and daily life, and this should be encouraged by youth workers.

Aim:

“ToDAY: Developing digital youth work” project aimed to promote quality youth work through supporting open and innovative practices and by helping youth workers understand digital youth work and develop their capacity on digital youth work. It supported digital youth work in a local, national, regional and European level.

Objectives

  • To familiarise with and better understand digital youth work approaches and to be prepared to introduce digital approaches to their youth work practice. Youth workers will be able to support young people to develop the skills, competences and courage to actively shape digital technologies
  • To identify innovative practices in both delivering digital youth work and upskilling youth workers’ digital competences and to exchange good examples of how digital tools are used in youth work in Europe
  • To develop youth workers’ skills, competences and knowledge on digitalization through training that meets their needs and the needs of their communities and young people they work with
    To create a network of youth workers from several European countries and support participating organisations to provide youth workers with tools, methods and practices for understanding digital youth work
  • To practice and be able to use in their daily work with young people the Erasmus+ Virtual Exchange project of the EU
  • To create space for making new contacts, creating new networks and exploring Erasmus+ Youth opportunities to develop digital youth work in future

You can find developed manual for digital youth work here:

Tréning bol určený mladým ľuďom vo veku od 18 rokov. Účastníci boli z Albánska  Albania, Arménska Armenia, Bulharska Bulgaria, Cyprusu Cyprus, Dánska Denmark, Gruzínska Georgia, Talianska Italy, Lotyšska Latvia, Rumunska Romania, Veľkej Británie United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Španielska Spain, Holandska Netherlands a Slovenska Slovakia. Z každej krajiny bolo po 2 účastníkov.