Tree Spirit

Loading Map....

Dátum konania
18/06/2017 - 26/06/2017

Miesta konania
Rites, Latvia

Typ projektu:


“Mal som možnosť zúčastniť sa na projekte s názvom Tree Spirit. Od prvého momentu som vedel, že to bude niečo jedinečné, niečo nezvyčajné. Vystúpili sme z vlaku a dostali sme mapu a kompas a mali sme sa cez lesy dostať na to kúzelné miesto do Rites, kde sme strávili zvyšok času. A v takomto dobrodružnom duchu sme ostali až do konca. Trávili sme čas len vonku, spávali na stromoch a táto divočina nás zblížila, mnohí sme mali pocit, že sa poznáme oveľa dlhšie ako len jeden týždeň. Počas toho duchovne obohacujúceho týždňa sme sa okrem iného učili aj o zážitkovom učení, pri ktorom je dôležité užiť si celý jeho proces a ja som si to veru užíval. Ďakujem organizáciam Adel a Piedzīvojuma Gars za túto skúsenosť.” Richard

Zhrnutie o čom tréning bol:

We hear a lot that ”in non-formal education in the centre there is the learner and the needs of the learner”. Which is true, up to a certain point. In this training course, however, we focused more on the needs of the trainers for them to contribute to an unforgettable learning experience for the participants.

WE ENGAGE OTHERS MUCH BETTER WHEN WE ARE ENGAGED OURSELVES.

How I as a trainer make this fun for me?

What can I learn and take away from this?

How to create purposeful and engaging activities?

The training course was meant for trainers, youth workers and youth leaders from Romania, Denmark, Croatia, Czech Republic, Slovakia and Latvia with experience in working with groups and using outdoor activities as a tool for learning. We were playing around with different methods in different contexts, designing and leading various activities. As an example we used TreeHouse building, so participants spend half of day 10 metres above the ground 🙂

DAILY CYCLE

experience – wake up, meet the team, climb trees and build the TreeHouse platform. A real life simulation of project management, group Dynamics and individual commitment.

reflect – without reflection, we went blindly on our way, creating more unintended consequences, and failing to achieve anything useful.

experiment – designing and leading various outdoor activities, improving and building upon each other’s ideas. Saying ”yes” and accepting whatever comes.

Na tréningu boli účastníci z Rumunska Romania, Dánska Denmark, Chorvátska Croatia, Česka  Czechia, Slovenska Slovakia a Lotyšska Latvia.

Účasť na projekte

If you would like to apply for project, please answer the following questions:

1. Question:  What is your motivation to participate in the project?
2. Question:  How do you think you will use the knowledge and skills which you gain at this project in your future life?

Prihlasovanie na tento projekt bolo uzatvorené. Momentálne prebieha výber účastníkov.