Energy forever!

Loading Map....

Dátum konania
22/08/2020 - 01/09/2020

Miesta konania
Neustrelitz, Germany

Typ projektu:


Feedback od účastníkov:

Ahojte,
tak chcel by som  vám tak v krátkosti povedať o projekte v Nemecku, ktorý som absolvoval. Takže, aj keď tento projekt bol v tomto náročnom obdobím, tak si myslím, že sme to zvládli, aj keď boli neaké problémy s dopravou. Keďže mám iba 16 rokou, tak moji priatelia a rodina mi hovorila, že som veľmi odvážny keď sa vyberiem cestovať a  spoznať nových ľudí sám do cudzej krajiny. Síce na tomto projekte som bol najmladší a v prvom momente keď som videl našu skupinu, tak som si povedal, že kde som sa to dostal, že všetci sú starší než ja, ale v pohode som zapadol do skupiny a na koniec mi organizátor povedal, že v priebehu projektu aj zabudol, že som tu najmladší. A týmto chcem pozbudiť všetkých mladých ľudí, aby mali odvahu sa prihlásiť aj v mladom veku. Už asi viete, že hlavnou témou tohto  projektu boli obnoviteľné energy, takže veľa som sa toho naučil, absolvoval mnoho prednášok a spoznal nové technológie, aké Nemecko používa na výrobu energie. Ďalšou neodmysliteľnou súčasťou tohto projektu bolo to, že sme spali v stanoch v rôznych campoch a medzi campami sme sa pohybovali na bicykloch, takže spolu sme prešli okolo 200 km. Neľutujem, že som sa prihlásil na tento projekt a keby som našiel niečo podobné, neváhal by som sa prihlásiť. Veľa som sa toho naučil a hlavne som sa veľmi zlepšil v angličtine, čo je v tejto dobe veľmi potrebné. Tak ďakujem za všetko.
– Tomáš Dula
Prvá noc bola tá náročná, keď sme sa na všetko sťažovali, to spanie v stanoch, divné počasie, nikoho sme nepoznali…asi trocha náročnejšie pre niekoho, kto je prvýkrát na projekte erazmu…?
Postupne sme si však na stany zvykli, dokonca sme neboli tie ktorým pomáhali stavať stan, ale skladali sme stany dokonale a pomáhali sme iným. Trochu sme sa odvážili a zoznamovali sme sa s novými ľuďmi. A keď sme vysadli na bicykle ?, zistili sme, že nám to veľmi ide a pripojili sme sa k ,,Fast group”. Workshopy a prezentácie boli niečo celkom nové, ešte som sa nikdy neučila takýmto príjemným a voľným spôsobom. Vôbec som nečakala, že sa dozviem toľko nového. A super bolo, že sme si nielen o tom rozprávali a diskutovali, ale videli sme to naživo. Veterný mlyn, smradľavú kukuricu v biomas aj, už nefunkčnú, jadrovú elektráreň. Všetci boli veľmi milí a otvorení ľudia, že mne samej otvorili dušu. Tak ako sme tam prvý večer kňučali, tak sme nakoniec s plačom odchádzali ??. A stany? Tie mi veľmi chýbajú, najradšej by som bola znova v nich so všetkými tými priateľmi a dobrodružstvami!
Aby mi všetka zábava neušla, každý večer chodíme bicyklovať.❤️
S pozdravom
Žofia Bedleková

Viac informácií o čom bola mládežnícka výmena

Youth Exchange “Energy forever? was a youth exchange exploring the reasoning and the opportunities of alternative energies in a non formal learning mobility and which will bring together 42 participants from NGOs in Germany and Poland,  Slovakia and Romania, Italy, Spain and France.

Participants traveled by bike and with tents through the wonderful area of Mecklenburg-Strelitz and Cispomerania. They traveled from Neustrelitz to Neubrandenburg to Greifswald some 160 kilometers and visit over 15 locations, where they encountered different kinds of energy production from renewable sources, but also optimization of fossile energy and in the end past (nuclear) and future (fusion) energy forms.

The main objective was that the participants received coherent and also critcial picture of the latest developments in the field of renewable energy. They gained a sufficient understanding through peer learning events and excursions. They realized the importance of an EU driven regulatory framework and the different policies in the field of energy. They learn to judge the outlook of transitions taking place in Germany to meet the proclaimed climate goals. The experiences of this exchange equipted the participants and their organisations with sound and practical knowledge. They understood developments in their own countries and mirrow those results with those encountered during their travels. They are able to develop own initiatives to support progress and hopefully develop own social and entrepreneurial activities in the field of energy production. As this project is an ecological endeavour all participants traveled by bike, sleep in tents and cook their own food to waste as little energy as possible.

Účastníci výmeny boli z Nemecka Germany, Poľska Poland, Talianska Italy,  Rumunska Romania, Španielska Spain, Francúzska France a Slovenska Slovakia. Z každej krajiny bolo po 6 účastníkov.