Healthy Living in a Healthy Inclusive Society

Healthy Living in a Healthy Inclusive Society Agros
Načítanie mapy…

Dátum konania
13/07/2018 - 21/07/2018

Miesta konania
Agros, Cyprus

Typ projektu:

Vybraní účastníci


Zdravá výživa, primeraná pohybová aktivita, limitovaná konzumácia alkoholu a žiaden nikotín. To je základ pre zdravý životný štýl. Ak ti je táto téma blízka, ponúkame ti možnosť zúčastniť sa letnej mládežníckej výmeny na Cypre v dedinke Agros počas letných prázdnin 13. – 21. júla 2018.

Výzvu publikujeme už takto skoro nakoľko okrem účastníkov hľadáme aj lídra skupiny, ktorá/ý sa zúčastní prípravnej návštevy na Cypre v dňoch: 18. – 20. mája 2018. Ak by si sa chcel/a stať lídrom slovenskej 5-člennej skupiny napíš nám do poznámky, prečo by sme ťa mali vybrať.

Viac info o mládežníckej výmene:

Fifty-five (55) participants from 11 Erasmus+ programme countries will come together for eight days in Agros in order to discuss issues related to healthy lifestyle, sports, physical activity, healthy eating, living and acting, in accordance to social inclusion practices. The main objective of the project is to raise awareness and build the capacity of female and male youngsters and beginner youth workers, so that they are better able to utilize and popularize it back to their communities through methods of peer to peer education.

The exchange will be based on non-formal education methods, such as creative sessions, discussions, debriefing, participant-led workshops, simulation games, video-shooting, reflection groups, evaluation sessions, etc. The participants will be actively involved in each phase of the project. The project will give the possibility to participants to share experience, knowledge and improve their daily habits to came closer to everyday issues of more healthy living in a healthy inclusive society. The project will collect participants of different background, cultures, religions and geographic areas with the specific focus on fewer opportunities. This will give an opportunity to participants to see the diversity and similarity of different regions regarding the main topic and to discover other cultures, which at the same time will help to break down stereotypes and respect diversity.

As a result of the project implementation, we will strengthen participants’ capacities to live healthier themselves and show others why healthy lifestyle is desirable and achievable for others as well. This project will also support cooperation of youth organizations to work on the topic of healthy lifestyle in accordance with social inclusion practices. To achieve the desired impact in our local and more global level we will disseminate project results by bringing them to the attention of a broader audience, outside the immediate project group including peers living around us, family members, friends, our local communities, our friends and partner organizations from Europe and all over the world. To allow participants to use skills and knowledge in practice, they will develop creative and grass-root project ideas and this way they will be acting as multipliers in their communities. Partner organizations will ensure sustainability of follow-up results as the project will also contribute to improved international communication and cooperation, raise quality of international projects and activities in the framework of Erasmus+.

Young participants will develop their social and political skills, they will understand the honour and the responsibility to be a European Citizen and finally become empowered by the values of the programme.

Mládežnícka výmena je určená mladým ľuďom vo veku 15-30 rokov (vedúci skupiny môže byť aj starší). Účastníci budú z Cypru , Nemecka , Grécka , Veľkej Británie , Česka , Talianska , Rumunska , Estónska , Španielska a Slovenska . Z každej krajiny bude po 5 účastníkov (4 + 1 vedúci skupiny).

Ubytovanie a strava budú počas mládežníckje výmeny zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Cestovné náklady budú preplatené do výšky 240 eur a platí sa 50 eurový poplatok. (30 eur vopred a 20 eur na mieste)

DEADLINE NA PRIHLÁSENIE   je do piatka, 2. marca, do 23:59. Prihlásiť sa môžete zodpovedaním dvoch nižšie uvedených otázok vpísaním do poznámky. Ak nemáte možnosť otázky zodpovedať, musíte sa na našej stránke zaregistrovať a vyplniť všetky požadované informácie.

UPOZORŇUJEME, že často sa stáva, že kliknete na “prihlásiť sa” bez zodpovedania otázok. Svoju prihlášku môžete upraviť, doplniť otázky alebo zrušiť do piatkovej polnoci

V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte na apply@adelslovakia.org alebo prostredníctvom online chatu.