Healthy Living in a Healthy Inclusive Society

Healthy Living in a Healthy Inclusive Society Agros
Loading Map....

Dátum konania
13/07/2018 - 21/07/2018

Miesta konania
Agros, Cyprus

Typ projektu:


Článok od Ivky si môžete prečítať tu: https://www.adelslovakia.org/pribehy-ucastnikov/netravili-sme-hodiny-studovanim-materialov-ci-zapisovanim-poznamok-naopak

a tu je aj kratší feedback od Zuzky:

“Všetko to začalo už v utorok v noci kde sme sa stretli na Košickej stanici a cestovali sme spolu do Popradu, kde sme vyzdvihli Ivku a vyrazili sme celá partia na projekt. Po prílete sme si pár dni užili pamiatky ale aj počasie Cypru. Následne sme sa autobusom premiestnili do maličkej dedinky menom Agros v horách. Tam sme spolu s ostnými rovesníkmi sa podieľali na projekte kt. bol zameraný za zdravý životný štýl. Ja osobne som bola na takomto projekte prvý krát, môžem len povedať, že neľutujem, že som sa do toho dala a že ma vybrali. Prve chvíle boli možno trošku stresujúce, či bojazlivé no po všetkých možných rozhovoroch s účastnikmi to už bolo super. Uvedomila som si, že na takomto projekte sa  viem naučiť veľmi veľa vecí. Či už pracovať v skupine, nájsť spoločné riešenie, nebáť sa vyjadriť svoj názor. Spoznali sme určite mnoho nových kamarátov a tiež ich kultúru. Na workshopoch sme sa pobili so strachom od verejného vystupovania v angličtine, čo bolo úplne super, lebo keď sme sa pomýlili nič sa nedialo a pokračovali sme ďalej. Som rada, že som mohla byť súčasťou tohto projektu a mala tak možnosť zažiť nezabudnuteľné zážitky.”

Zhrnutie o čom bola mládežnícka výmean:

Fifty-five (55) participants from 11 Erasmus+ programme countries came together for eight days in Agros in order to discuss issues related to healthy lifestyle, sports, physical activity, healthy eating, living and acting, in accordance to social inclusion practices. The main objective of the project was to raise awareness and build the capacity of youngsters and beginner youth workers, so that they are better able to utilize and popularize it back to their communities through methods of peer to peer education.

The exchange was based on non-formal education methods, such as creative sessions, discussions, debriefing, participant-led workshops, simulation games, video-shooting, reflection groups, evaluation sessions, etc. The participants wereactively involved in each phase of the project. The project gave the possibility to participants to share experience, knowledge and improve their daily habits to came closer to everyday issues of more healthy living in a healthy inclusive society. The project collected participants of different background, cultures, religions and geographic areas with the specific focus on fewer opportunities. This gave an opportunity to participants to see the diversity and similarity of different regions regarding the main topic and to discover other cultures, which at the same time will help to break down stereotypes and respect diversity.

As a result of the project implementation, we strengthen participants’ capacities to live healthier themselves and show others why healthy lifestyle is desirable and achievable for others as well. This project also supported cooperation of youth organizations to work on the topic of healthy lifestyle in accordance with social inclusion practices. Young participants developed their social and political skills, they understood the honour and the responsibility to be a European Citizen and finally become empowered by the values of the programme.

Účastníci boli  z Cypru Cyprus, Nemecka Germany, Grécka Greece, Veľkej Británie United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Česka Czechia, Talianska Italy, Rumunska Romania, Estónska Estonia, Španielska Spain a Slovenska Slovakia.