History Through Faces Vol.3.

Loading Map....

Dátum konania
01/10/2020 - 30/09/2021

Miesta konania
Budapest, Madarsko

Typ projektu:


Beáta je na ročnom dobrovoľníckom projekte v National Portrait Gallery v Budapešti. Ako pobyt hodnotí po 6 mesiacoch? 

“Moja dobrovoľnícka činnosť sa začala v októbri. Presne 1.10.  som prišla do Budapešti, hoci iba v septembri sa rozhodlo že sa zúčastním programu. Mesto pre mňa nebolo neznáme, a tak nebolo problémom využiť túto šancu a to, že sa môžem  stať dobrovoľníčkou v Národnej portrétovej galérii znelo zaujímavo. Nová vlna pandémie sa mi nezdala prekážkou, pretože celkom slobodne sme sa pohybovali. Pri čoraz väčších sprísneniach bolo trochu ťažké myslieť na to, že sa domov nedostanem hocikedy keď sa tak rozhodnem, ale myslím si, že práve preto sa môžem viacej venovať programu, spoznávať nové prostredie, učím sa zvládať nové rôzne situácie aj napriek tomu, že sú možnosti užšie. Celkovo sa učím samostatne zvládať situácie a problémy, ktoré sa mi postavia do cesty. Pravdaže nie som v tom celkom sama, takmer na každého sa môžem obrátiť, ak to potrebujem. Samozrejme mám aj mentora na koho sa môžem spoľahnúť, pomáha mi aby som jasnejšie definovala svoje ciele. Už od začiatku mi pomáha zorientovať sa aj moja vysielajúca organizácia ADEL a hosťujúca organizácia HVSF. Pripravili ma na dobrovoľníctvo tak, že som nemala pochybnosti o tom čo ma čaká a čo k tomu potrebujem. 

Pre mna je to naozaj neuveriteľné, že sa mi podarilo zúčastniť  v projekte, ktorý kombinuje umenie a históriu, a tak som ani na chvíľu nepochybovala o tom, že táto práca bude zaujímavá a vôbec nie nudná. Mala som pravdu. Otvorili sa predo mnou  možnosti, v ktorých môžem využiť doterajšie schopnosti a získam aj nové. To, že obidve dobrovoľníčky tohto projektu v Národnej portrétovej galérii sme zo susedných krajín Maďarska (Slovensko, Ukrajina) nám umožňuje pomáhať galérii udržiavať kontakty so susednými krajinami. Množstvo malieb sa stratilo, ktoré my máme možnosť nájsť. Cítim, že tým sme užitoční aj pre galériu a aj my získame veľa nových znalostí. Popritom aj slúžime dobrému cieľu, keďže dopomáhame k tomu, aby boli tieto diela spoznávané širokou verejnosťou. 

To všetko mi určite nebude na škodu, hlavne to, že možem zblízka pozorovať ako funguje takáto inštitúcia. Môžem sledovať celý proces od nájdenia malieb celkom po pripravenie hotovej publikácie.”

About the National Portrait Gallery:

Our goal is to find and make available to anyone in the internet database the portraits of everybody who have been part of Hungarian history with their lives and work. We also aim to scientifically identify the historical portraits we have found, and to promote education and dissemination of knowledge about those people. Our work help the professionals like historians, illustrators, art historcians, family tree researchers and educators, but also to public in general.

About the project:

Volunteers take part in the following activities:
● preparation and editing of a catalog, conducting research work: participation in the editing of the ouvre catalog of Miklós Barabás,
● organization and implementation of exhibitions: assistance in organizing the gallery’s temporary exhibitions, preparatory work, contact with the owners of the portraits, arrangement of the exhibition space, assistance in the process of organizing and conducting exhibition openings.
● publication editing: participation in the editing of publications and graphic materials related to exhibitions, graphic work
● research- family tree research: under the guidance of the experts of our foundation, the volunteers will have the opportunity to immerse themselves in the mysteries of family tree and portrait research, to participate in field work and to participate in related trainings.
● Website editing, database management: assistance in maintaining and updating the online database of portraits, as well as editing the foundation’s website and social media interfaces, blogging on the project and volunteering.
● own project: the foundation is open to helping volunteers implement other ideas related to the topic, both in the field of museum pedagogy, restoration and research