Ako sme spoznávali (nie len) európsku kultúru
Category:Príbehy účastníkovNa projekte Entrepreneurship Skills For Youth sme sa zúčastnili celkovo piati Slováci v období od 2.2. do 10.2. . Niektorí sme v čase konania tréningu mali prestávku medzi semestrami, ktorú sme sa rozhodli využiť na neformálne vzdelávanie. Iní museli obetovať svoj čas v škole. Ako miesto konania bolo vybrané historické mesto Szeged – v meste, v ktorom už po príchode na vlakovú stanicu na vás vplýva história doslova z každej strany. Po absolvovaní jazdy električkou naprieč centrom mesta sme boli orientovaní v krásnych apartmánoch priamo v srdci mesta.
Účasť na projekte bola doslova rozmanitá, keďže nás nečakali len účastníci z európskych krajín ale až zo Strednej Ameriky, konkrétne z Mexika. Okrem toho nám pobyt spríjemňovali aj Maďari, Rumuni a Cyperčania. Dokonca aj vekovo to bolo rozmanité keďže okrem mládeže, ktorá sa prišla o téme informovať tam s nami boli aj ľudia priamo z praxe, od ktorých sme mohli čerpať mnoho informácii a dozvedieť sa viac ako len z prednášok. Celý projekt sa niesol vo veľmi príjemnom duchu priateľstva a spolupráce.
Začali sme hneď z ostra aktivitami ako „Team building“ alebo „Ice-breaking“ na posilnenie kolektívu. Celkovo nás čakalo množstvo aktivít ohľadom biznisu a podnikania, ktorých výsledkom boli aj videá, kde sme predstavovali naše firmy, ktorých primárnym cieľom vzhľadom na tému bola pomoc spoločnosti, sociálne znevýhodneným občanom, a pomoc tým, ktorí to vážne potrebujú.
Avšak nestrávili sme všetok čas len v Maďarsku. Počas projektu sme vycestovali do rumunského Temešváru kde nám miestni Entrepreneuri porozprávali o svojich aktivitách. Taktiež nás očaril interkultúrny večer, kde sme mohli ochutnať hlavne mexické pochúťky.
Úprimne som nevedel čo očakávať od projektu, pretože som nemal žiadne skúsenosti so „Social Entrepreneurship“, a ani som nevedel, čo si pod tým predstaviť. Voľne by sa to dalo preložiť ako „Sociálne podnikanie“, aj keď ani to nie je ten správny preklad. Ide o pomoc iným, kde primárnym cieľom vášho podnikania nie je zisk, ale hlavne pomoc ostatným.
Tak či onak, tento projekt dal každému niečo, dozvedeli sme sa množstvo nových vecí, ktoré by sme sa inak nemali ani možno šancu dozvedieť. Odniesli sme si množstvo skúseností a vytvorili nové priateľstvá.
Ivan Sokolovský