Mindfulness po švédsky

  • 0

Mindfulness po švédsky

Category:Príbehy účastníkov

Slovo mindfulness na nás poslednú dobu vyskakuje azda z každej strany. Avšak čo to vlastne znamená mindfulness? Dá sa mindfulness aplikovať na ochranu našej prírody? A aký je človek, keď je mindful?  Tak práve to zisťovala naša desať členná skupinka zo Slovenska na samote v srdci Švédska v dedinke Floda.

Projekt Mindfulness for the planet sa konal naozaj na samote. Spoločnosť nám robil len les a jazero, no a samozrejme účastníci a účastnícky z krajín ako Španielsko, Turecko, Severné Macedónsko a Srbsko. Floda sa tak razom stala jedným z najdiverznejších miest v Škandinávii. Nehovoriac o tom, že aj samotní organizátori razili do Flody riadnu cestu, niektorí z Chorvátska, neďalekej Litvy ale aj Ukrajiny. No a práve z Ukrajiny pochádzala azda najdôležitejšia osoba celého projektu.

Katia nás počas deviatich dní viedla meditáciami, ktoré sú v koncepte mindfulness tým najdôležitejším prvkom. Všetci sme tak mali možnosť lepšie pochopiť a poznať, o čom vlastne mindfulness je. Zo Švédska sme si odniesli poznanie o tom, aké je dôležité žiť v prítomnosti a byť si vedomý svojich krokov, činov a emócii. Celá téma však bola spojená s ochranou našej klímy. Práve preto sme boli účastní niekoľkých zaujímavých prednášok o tom, ako byť viac ohľaduplný k našej prírode a konať tak s väčším vedomým toho, že planétu máme len jednu, a preto si ju treba vážiť a chrániť.

Okrem kultúrnych večerov, prednášok, hier a plávania v jazere sme však mali možnosť navštíviť aj druhé najväčšie mesto Švédska – Gothenburg. Znie vám toto mesto povedome? No bodaj by aj nie…práve v tomto meste naši hokejisti vyhrali v roku 2002 zlatú medailu na hokejovom šampionáte. Gothenburg je plný zelene a dýcha z neho multikulturálnosť, koniec koncov ako z celého Švédska. V celom meste vládne príjemná atmosféra. Domácich obyvateľov sme mali možnosť viac spoznať aj vďaka rozhovorom, ktoré sme nahrávali pre jeden z našich projektov.

Projekt Mindulness for the planet vo švédskej Flode tak bol úžasným zážitkom pre všetkých zúčastnených. Okrem nových vedomostí, zážitkov, sme tak nadobudli aj veľa nových kamarátov a kamarátok z naozaj rôznych kútov sveta.  Za túto príležitosť ďakujeme ADEL a európskemu projektu Erasmus+.

  • Martin

Komentovať