Tréning hodnotím plným počtom 10/10

  • 0

Tréning hodnotím plným počtom 10/10

Category:Príbehy účastníkov

Už je to viac ako mesiac, čo sme sa vrátili z tréningu v Macedónsku. Napriek drobným počiatočným nedostatkom v podobe silných turbulencií počas oboch letov, či nočného blúdenia v deň príchodu, hodnotím tréning plným počtom bodov 10/10.Osobne som si odniesla veľa skúseností, nových priateľstiev a úžasných zážitkov, vďaka ktorým budem na čas strávený v Struge spomínať ešte veľmi dlho.

Zástupkyne za Slovensko sme boli dve – ja a Kornélia. Obe sme už skúsenosť s programom Erasmus+ mali, no ani jedna sme ešte nikdy neboli v Macedónsku, čo nás držalo v napätí po celú cestu tam.

Kvôli menšiemu zdržaniu v Skopje nám z úvodnej welcome party v Struge ostali len pomačkané obložené chleby zabalené v servítke, ale v momente, keď nám domáci ukázali mäkučké postele, všetko mali odpustené.

Na ďalší deň nám po výdatnom spánku usporiadatelia vymedzili nejaký čas na zoznamovanie a zapamätanie si mien účastníkov, čo popravde nikdy nebola moja silná stránka. A tak sa zo Slovinca Lovra stal na nasledujúci týždeň Ľudo a niektoré mená som si v ich správnom znení osvojila až na konci tréningu.

V Macedónsku sa stretla multikultúrna zložka z rôznych európskych krajín, z Afriky a Ázie. Uvedomila som si, že Macedónci sú v porovnaní s nami katastrofálni šoféri a Ghančania nikdy nechodia na čas.

Niektorí sa na projekte YouCAN už stretli a teraz boli pozvaní na jeho pokračovanie YouMUST. S Kornéliou sme boli obe nové, rovnako ako väčšina účastníkov.

Prvý deň sme sa oboznámili s filozofiou sustainable development goals (SDG) a snažili sa ich aplikovať na situáciu v našej krajine. Problémy na Slovensku, ktoré sme analyzovali sa týkali kvalitného vzdelávania, v Rumunsku to bola napríklad zdravotná starostlivosť, v Ghane bojujú s problémom s čistou vodou. Všetky krajiny sme sa ale zhodli na tom, že najväčším aktuálnym problémom je korupcia, ktorá ide ruka v ruke s SDG číslo 16 – peace, justice and strong institutions.

Nasledujúce dni sa o program postarala skvelá lektorka Inge, ktorá nám pripravila mnoho praktických aktivít. Vďaka nim sme bližšie pochopili podstatu SDG v praxi, zoznámili sa so zmyslom sociálneho podnikania, etického marketingu a zistili v čom spočíva sila neformálneho vzdelávania. Mimochodom, keď už sme pri vzdelávaní , určite odporúčam pozrieť si film ‚schooling the world‘, ktorý je ukážkou toho, že pri učení je veľmi dôležité poznať svojich študentov a prostredie a nesnažiť sa im vtĺcť do hláv to, čo v iných kútoch sveta možno funguje.

V skupinkách potom vznikali rôzne business plány, ktoré riešili vybrané sociálne problémy.

 Po naozaj bohatom programe nám dobre padol výlet do mestečka Ohrid, kde sme sa trochu odreagovali, ponakupovali, jedným dúškom vdýchli ‚prímorskú‘ (alebo skôr príjazerskú) atmosféru. Veľkým zážitkom bol pre mňa aj ‚boat taxi‘, ktorým sme sa piati previezli na druhý breh dokopy za jedno euro. Macedónske ceny mi budú stále chýbať.

 Keďže bolo na projekte až jedenásť rôznych národností, večery plné dobrého domáceho jedla, hudby, kvízov a prezentácií jednotlivých krajín boli perfektným zakončením dlhých teplých dní.

Ako sa projekt blížil ku koncu, všetci sme sa so slzičkami v očiach rozchádzali s novým poznatkom. Najdôležitejší SDG je práve ten posledný – partnerstvo a spolupráca. Spolu dokážeme oveľa viac ako každý samostatne. A to je podstata aj všetkých tréningov, mládežníckych výmen a projektov. Komunikovať a pracovať na budovaní lepšej spoločnosti prostredníctvom zlepšovania jednotlivých cieľov udržateľného rozvoja SPOLOČNE.

Som vďačná za každú príležitosť, ktorá mi umožní naučiť sa niečo nové. Toto bola bezpochyby jedna z nich. Ďakujem ADEL. 🙂


Komentovať