V Paríži o rovnosti

  • 0

V Paríži o rovnosti

Category:Príbehy účastníkov

Rovnosť. Rovnosť pohlaví, menšín a vo všeobecnosti ľudí, je v dnešnej dobe veľmi často omieľaná téma, no je náročné ju skutočne pochopiť a ešte náročnejšie pravidlá rovnosti dodržiavať. A presne o to sme sa snažili s našou štvorčlennou skupinkou Slovákov počas nášho pobytu vo Francúzsku, konkrétne v jeho malebnom hlavnom meste – v Paríži. A čo všetko sme sa dozvedeli a zažili, to sa len ťažko dá opísať slovami, no aspoň skromne sa o to v tomto článku pokúsim.

Nie len, že nás mohla očariť naozaj lukratívna lokalita tohto projektu, ale aj jeho téma, ktorou nás sprevádzal Róbert z Rumunska a spoločne s domácim Elphégom sa o nás starali a zabezpečovali pre nás všetko potrebné. Samozrejme netreba zabúdať na miestnych, ktorí sa na projekte zúčastňovali, ako dobrovoľníci a boli vždy ochotní nám ukázať zákutia mesta, poradiť kde sa ako dostať a zorganizovali pre nás mnoho skvelých výletov na miesta, kde by sme sa bez nich určite nedostali.

Počas nášho projektu sme mali tú česť spoznať účastníkov z Talianska, Španielska, Rumunska, Bulharska, Grécka, Maďarska, Estónska, Lotyšska a v neposlednom rade z Francúzska, s ktorými sme zažili kopec úsmevných momentov no aj chvíle sebapoznania či pochopenia náročných tém. Mali sme možnosť vymeniť si naše postrehy a skúsenosti týkajúce sa nie len rovnosti, ale aj stereotypov v našich krajinách a mnohokrát sme zistili, že aj keď sme všetci z iných kútov sveta, nie sme až takí rozdielni.

Mnoho našich aktivít sa zameriavalo na kreatívnu tvorbu v súvislosti s rovnosťou, ale naši organizátori nám taktiež ozvláštnili program o návštevu Paris Business School či workshop v La petite cuisine a napokon sme našu tvorbu zakončili výstavou našich diel v priestoroch Youth ID. Samozrejme nechýbala ani Intercultural night, kde sme navzájom ochutnávali špeciality našich krajín a prezentovali naše tradície.

Nedá mi nespomenúť aj naše potulky mestom Paríž, ktoré sme si prešli hádam z každej strany. Našim najlepším priateľom bolo miestne metro, ktorým sme sa presúvali celým mestom. Videli sme všetky možné miesta od malebnej baziliky Sacré-Coeur cez Moulin Rouge až po majestátnu Eiffelovu vežu a za to vďačíme našim, ako som už spomínala, veľmi nápomocným miestnym, Francúzskej organizácii Youth ID, projektu Erasmus+ a samozrejme našej domácej organizácii ADEL SLOVAKIA, ktorá nám dala túto neskutočnú možnosť vidieť svet, spoznať skvelých ľudí a ešte sa pri tom aj dozvedieť množstvo zaujímavých informácii.

ĎAKUJEME a vidíme sa ďalších cestách svetom.

-spokojná účastníčka projektu


Komentovať