Kto je najlepším učiteľom geografie, histórie a kultúry krajín?

  • 0

Kto je najlepším učiteľom geografie, histórie a kultúry krajín?

Category:Príbehy účastníkov

Gender based violence ? Projekt neďaleko hlavného mesta Španielska Madridu ? Neformálne vzdelávanie spolu s mladými ľuďmi z ďalších 5 krajín ? Prečo nie ?!

Tieto myšlienky mi behali hlavou hneď po zhliadnutí ponuky od organizácie Adel s ponukou mládežníckej výmeny koncom júna a začiatkom júla. Už dlhšiu dobu som sa pohrávala s myšlienkou prihlásiť sa na projekt a tak plná odhodlania som vyplnila prihlášku. O pár dní mi prišla kladná odpoveď a musím priznať, že spolu s ňou sa objavili aj prvotné obavy. Naozaj je to dobrý nápad ? Veď komfortná zóna je taká pohodlná ! 😀

Našťastie dobrodružná stránka mojej osobnosti vyhrala a dnes už môžem na milión percent povedať, že za toto rozhodnutie jej budem do konca svojho života zaviazaná. Deň odchodu sa nezávratne blížil a zrazu bol tu. Všetko som si začala naplno uvedomovať, keď som vystúpila na letisku v Madride. Španielski organizátori sa nezapreli a hneď na úvod po náročnej ceste nás zobrali na ich známu sangriu, ktorá odvtedy patrí medzi moje obľúbené nápoje.

Na druhý deň nám pozvoľna začal program a keďže vzájomné zoznámenie účastníkov je dôležité pre dobrý priebeh projektu, organizátori pre nás pripravili mnoho zaujímavých a energických hier, kedy sme mali možnosť sa lepšie spoznať. Neskôr sme prešli na serióznejšie aktivity, ktoré spočívali v diskusiách na aktuálne otázky násilia založenom na pohlaví. Bolo veľmi zaujímavé počúvať rôzne názory mladých ľudí, ktoré sa miestami dosť odlišovali a o to viac bola samotná debata
podnetnejšia.

Kto by si v tejto chvíli pomyslel, že predsa aj neformálne vzdelávanie je iba vzdelávanie je na omyle. Organizátori mysleli aj na našu psychohygienu a pripravili pre nás viaceré výlety. Vďaka tomu môžem povedať, že som navštívila tri významné mestá pre španielsku kultúru. Dokonca v hlavnom meste sme strávili dva dni. Prvý deň bol zameraný na prezentáciu vystúpení, ktoré sme si pripravili po skupinách. Aj takýmto spôsobom sme robili osvetu danej problematike v centre Madridu. Okrem toho sme mali možnosť vidieť ďalšie úžasné historické miesta – Segoviu a San Lorenzo de El Escorial.

V čom spočíva ďalšia úžasná výhoda neformálneho vzdelávania programu Erasmus plus ? Mám teraz na mysli kultúrne večery, kedy každá skupina účastníkov prezentuje svoju krajinu. Za seba môžem jednoznačne povedať, že tieto večery boli pre mňa zatiaľ najlepším učiteľom geografie, histórie a kultúry samotnej krajiny.

Okrem toho to nebolo vôbec o počúvaní nudných faktoch a štatistikách. Naopak bola to obrovská zábava, kedy sme súťažili, kto lepšie vysloví cudzie slová, učili sa tancovať tradičné tance a hlavne každá krajina si pripravila chutné pohostenie zo svojej typickej kuchyne.

Dni sa rýchlo míňali až nadišiel ten posledný…Napriek tomu, že prišla aj na mňa nostalgická nálada, odchádzala som s vedomím, že som tento čas využila najlepšie ako som vedela a hlavne nadobudla množstvo nových zážitkov, kontaktov a skúseností. Ako sa hovorí, lepšie raz zažiť ako milión krát počuť a preto ak stále váhate či využiť túto možnosť, verte nemáte, čo stratiť 😀

Dominika Kunová


Komentovať