Na výmene Youth in C.R.I.S.I.S na Cypre

  • 0

Na výmene Youth in C.R.I.S.I.S na Cypre

Category:Príbehy účastníkov

Aj keď samotný názov výmeny nesie v sebe krízu, tá sa našťastie na Cypre nekonala. Naopak celý týždeň by sa dal opísať ako „úžasný, super, peckový a dokonalý.“ Spolu s ďalšími 8 Slovákmi sme sa na týždeň stali členmi skupiny 54 ľudí zo 6 krajín Európy (Cyprus, Rumunsko, Severné Írsko, Španielsko, Taliansko, a samozrejme Slovensko), ktorá sa vydala na Cyprus riešiť otázky nezamestnanosti, diskriminácie, kultúrnej diverzity a podnikania mladých ľudí.

Našim prechodným domovom sa od 12.3 do 19.3. stala dedina Agros s 800 obyvateľmi, nachádzajúca sa v centrálnej a hornatej časti Cypru. Z chladného Slovenska sme sa vydali na polohou južnejší Cyprus a okrem nových zážitkov a vedomostí sme sa tešili aj na teplejšie počasie. Počasie náš však sklamalo, no naopak program a aktivity prekonali naše očakávania. Už od prvého momentu nám bolo jasné, že sa nudiť nebudeme. Hneď v prvý deň nás čakalo „ice-breaking“ a zoznamovanie sa s novými ľuďmi, a v priebehu týždňa sa z nás stala skvelá partia. Aj keď sme spočiatku bojovali s niektorými menami a ich výslovnosťou, na konci týždňa sme už ovládali aj základné frázy vo všetkých jazykoch. A nevynechali sme ani učenie sa slovenčiny J (ale o tom až neskôr). Hneď v prvý deň poobede sme zažili aj cyperský karneval a v rôznych maskách sme sa túlali ulicami Agrosu. Nasledujúce dni si jednotlivé krajiny pripravili program podľa jednotlivých tém, naša skupina mala na starosti tému nezamestnanosť.    

Rozhodli sme sa, že tento problém budeme riešiť aktivitami, ktoré zvyšujú potenciálnu možnosť mladých ľudí zamestnať sa. Okrem dobrovoľníctva (čistenie topánok, masáže, menšie upratovanie a pod.), uchádzania sa o zamestnanie v básničkách, či hľadania vhodných vlastností pre netradičné pozície ako Professional elephant dresser, Professional mourner, Professional snuggler alebo Egg smeller, atď. sme sa rozhodli 8 menších  národne pomiešaných skupín naučiť po slovensky. A odvtedy takmer nikto inak slovenské dievčatá ako „si kočka“ nezdravil.     

Okrem zaujímavého programu na mieste konania nám organizátori pripravili aj výlety do hlavného mesta Nikózie a do prímorského mesta Limassol, kde nás popri voľnom programe čakala aj návšteva Európskeho domu pre Cyprus spolu s prednáškou o EÚ. Navštívili sme aj Archeologické múzeum v Nikózii, neďaleko Limassolu sme si zasa pozreli Kourion, grécko-románske divadlo, a priamo v meste nás čakal stredoveký hrad, z ktorého bol výhľad na celé okolie. Okrem výletov a aktivít pod vedením účastníkov, sme mali aj prednášku o Erasmus výmene pre mladých podnikateľov a záverom týždňa nás čakal workshop o Europasse spolu s praktickými radami, ako uspieť na pohovore. V Agrose sme sa taktiež pozreli aj do viacerých firiem ako napríklad do závodu na výrobu a predaj minerálnej vody, firmy špecializujúcej sa na výrobky z ruží a taktiež sme navštívili aj firmu na výrobu, pre ostrov, typických sladkostí.

Večerné programy tvorili prezentácie krajín, ochutnali sme špeciality z týchto európskych štátov, učili sme sa tancovať typické tance alebo sme sa pokúšali spievať známe, občas aj menej známe pesničky. Nezaostávali sme ani my, pripravili sme si prezentáciu, ktorá vyvracala nepravdivé a skreslené fakty o Slovensku, a po spustení propagačného videa Slovenska sála stíchla a počuli sme len ohromené „wow“. Náš program sme obohatili aj o kvíz, a záverom sme učili našich kolegov spievať pesničku nesúcu názov nimi obľúbenej frázy „Si kočka“. Nuž, slovenská hudobná scéna si našla nových fanúšikov a počas zvyšku týždňa sme si vypočuli viaceré verzie tohto úspešného hitu s novými slovami, ktoré kvôli náročnosti slovenčiny často nahradili iné jazyky. Prezentáciu krajiny sme doplnili ochutnávkou slovenských špecialít a niektorých prekvapila aj sila nášho alkoholu a tak rozhodne na Slovensko nezabudnú ;-). Okrem týchto programov sme sa každý večer tešili na poštu, a na niekedy viac, niekedy menej logické a zmysluplné odkazy. Dozvedeli sme sa, že máme obdivovateľov nie len nás ale aj nášho oblečenia: „I love Tatiana’s socks“ sa stal jedným z highligterov večera.

Za týždeň sme si našli nové priateľstvá a naučili sme sa komunikovať s ľuďmi z viacerých kultúr a občas nám nechýbala ani dávka fantázie pri lúštení taliančino – angličtiny alebo španielčino – angličtiny. Vďaka novým priateľstvám sme komunikovali takmer nonstop v angličtine a preto sme občas „strugglili“ aj so slovenčinou, ach „chudák you.“ Dozvedeli sme sa viac o zvykoch, tradíciách a zaujímavých miestach iných štátov, naučili sme sa ako nepohorieť na pohovore, zbúrali sme niektoré predsudky a získali sme nové poznatky. Myslím, že hovorím za všetkých ak poviem, že celý projekt bol pre nás všetkých prínosom a obohacujúcim dobrodružstvom, na ktoré tak skoro nezabudneme.

Natália Potičná (účastníčka mládežníckej výmeny)


Komentovať