Media4You

Media4You Constanta
Načítanie mapy…

Dátum konania
03/10/2019 - 06/10/2019

Miesta konania
Constanca, Romania

Typ projektu:


Je nevyhnutné v dnešnej dobe rozpoznať v mediách hoaxy, fake news, propagandu, nenávistné prejavy či stereotypy. Tejto téme sa bude venovať výmena o v rumunskom meste Constanta na pobreží Čierneho mora v dňoch 27 októbra – 3.novembra 2019

Viac info o čom mládežnícka výmena bude:

The main motive of the project initiation is a lack of media-literacy among youth generation. While the information technology develops rapidly, and media becomes more flexible, every day we receive information which is not easy to conceive and analyze. To be a correct consumer of today’s media is rather complicated.

80% of Europeans have come across information they believe was false or misleading several times a month or more.
Young people need to be more adequately equipped to navigate the media landscape and to participate in constructive dialogue. The insufficient discussions on how to analyse media messages has a negative influence on young people.

In this context, the main aim of Media4You project is to help youngsters to consume media wisely, analyze media messages, test reliability and develop critical thinking. At the same time, we promote participation in democratic life, active citizenship and social inclusion in the digital world, through non-formal education activities and leisure education activities.

Main objectives:

  1. Improving the media usage goal setting skills of young people
  2. Improving the ability of youth to find good quality information in the media
  3. Bettering the ability of youth to critically evaluate media information
  4. Boosting youth ability to engage in participatory and constructive media dialogue.

Mládežnícka výmena je určená mladým ľuďom vo veku od 18-29 rokov. Účastníci budú z Turecka , Bulharska , Srbska , Nemecka , Grécka , Litvy , Croatia , Macedónska , Rumunska , Talianska a Slovenska . Z každej krajiny bude po 6 účastníkov.

Ubytovanie a strava budú počas tréningu zabezpečené a financované z programu Erasmus+. Cestovné náklady budú preplatené do výšky 275 eur a platí sa 40 eurový poplatok.

Prihlás sa na projekt TU.

DEADLINE NA PRIHLÁSENIE  do nedele, 6. septembra, do 23:59

V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte na apply@adelslovakia.org