Action-Reaction o udržateľnosti a autentickom Taliansku

  • 0

Action-Reaction o udržateľnosti a autentickom Taliansku

Category:Príbehy účastníkov

Iba pred týždňom sa skončila mládežnícka výmena Action-Reaction, ktorá sa konala v dedinke na severe Talianska Castagnetoli a ktorá v nás zanechala silné dojmy.
Výmeny sa zúčastnilo 6 mladých ľudí zo Slovenska, piati Gréci, traja Bulhari, traja Poliaci a jeden chalan z Turecka, ktorý prišel s Poľským tímom. Naši traja školitelia sa o nás dokonale starali a napriek tomu, že som sa zúčastnila už viacerých výmen nikdy predtým som nezažila, že by sa výmena konala v dome nášho školiteľa.

     

V Castagnetoli sme sa cítili ako doma, mali sme to šťastie, že sme žili na Talianskom vidieku a varila nám mamka nášho školiteľa takže sme mali možnosť zažiť autentické Taliansko, čo sa na väčšine projektov nestáva. Tentokrát sme nezažili ,,erasmus bublinu” ale skutočný život v krajine, kde sa projekt odohrával. Dokonca rodina nášho školiteľa sa stará o bývalých väzňov už desiatky rokov, takže sme mali možnosť žiť s komunitou ľudí z problematickou minulosťou.

Rodičia nášho školiteľa Francesca sa asi pred 30 totiž rokmi rozhodli, že budú pomáhať bývalým väzňom s integráciou do spoločnosti. Mauro, otec Francesca začal navštevovať väznice v okolí a rozprávať sa s väzňami, ktorým sa schyľovalo ku koncu výkonu trestu a ponúkol im, že môžu ostať uňho doma kým sa postavia na nohy. Mauro nám vravel, že jeho domom prešlo až 700 bývalých väzňov.

Na začiatku projektu sme sa hlavne spoznávali s ostatnými účastníkmi prostredníctvom icebreakers. Mali sme možnosť spoznať okolie dedinky Castagnetoli a šli na prechádzku lesíkom za dedinou, v ktorom sú na stromoch pripevnené úryvky známych autorov Talianskej poézie.

Počas prvých dní sme sa taktiež venovali tematike udržateľnosti. Rozprávali sme sa o konceptoch udržateľného rozvoja, zero waste, degrowth atď. Učili sme sa o permakultúre, jej princípoch a zónach. Mali sme taktiež možnosť pomôcť v záhrade a prírode v okolí domu nášho školiteľa, takže sme aktívne pre prírodu aj niečo urobili.

Akonáhle sa zlepšilo počasie náš školiteľ nám ponúkol výlet do neďalekého mestečka Pontremoli, kde sme mali viacero úloh, aby sme lepšie spoznali toto mesto, jednou z nich bolo urobiť si selfie s nejakým domácim.

Nakoľko sa rapídne zlepšilo počasie a na ďalšie dni malo byť slnečno nás školiteľ Francesco nám navrhol voľný deň a my sme sa rozhodli ísť do jednej z dediniek Cinque Terre Manarola.

Cinque Terre sa skladá z piatich farebných dediniek na skalách a je zapísané v UNESCO. Mali sme spolu skvelý deň a stihli sme preskúmať aj neďaleké mestečko pri pobreží La Spezia.

Cestovanie sa však týmto nekončilo, pretože nás na nasledujúci deň zobrali naši facilitátori autom do Porto Venere, dedinky na pobreží, kde sme všetci strávili deň a mohli ísť aj trajektom na najbližší ostrov.

Naši facilitátori nám od začiatku projektu vraveli, že tento projekt je o nás a spoločne sa môžeme rozhodnúť o programe. Chceli totiž pre nás ten najlepší zážitok, čo sa im aj podarilo. Mnohým z nás sa z Castagnetoli nechcelo odchádzať pretože sme sa tam cítili ako doma. Bola to rozhodne jedinečná skúsenosť nakoľko sme si skvele sadli, žili sme doma u Talianskej rodinky, takže sme zažili autentické Taliansko, učili sme sa o udržateľnom živote, cestovali sme a mali sme možnosť spoznať úžasných ľudí, ktorí sa často nespravodlivosťou osudu ocitli vo väzení ale dostali šancu na nový život.

Bola to rozhodne úžasná výmena a všetci sme si ju užili ako sa len dalo. Spoznali sme skvelých ľudí a navštívili úžasné miesta, za čo sme Francescovi a ADEL všetci vďační.

-Ivana


Komentovať