Ako byť aktívnym občanom – feedback z TC v Dánsku

  • 0

Ako byť aktívnym občanom – feedback z TC v Dánsku

Category:Príbehy účastníkov

V dňoch 10-18. novembra sme sa v dánskom meste Vordingborg zúčastnili tréningu na tému Európske občianstvo. Tento pojem je v súčasnosti veľmi populárny – všade sa o ňom hovorí, no v skutočnosti nikto nevie, čo vlastne znamená. Na tomto tréningu sme sa naučili odpovedať na otázky týkajúce sa problematiky nielen európskeho, ale aj občianstva ako takého. Boli nám predstavené rôzne úrovne občianstva, dozvedeli sme sa ako byť aktívnejšími občanmi prospešní pre celú spoločnosť. Tréning bol okrem toho zameraný aj na spôsoby spolupráce s mladými ľuďmi a metódy motivácie mládeže k tomu, aby boli reálnou súčasťou ich komunity.


Okrem nových teoretických poznatkov sme získali aj množstvo praktických, naučili sme sa ako byť prínosom pre spoločnosť, spoznali sme veľa fantastických ľudí, ktorých by sme inak nemali možnosť spoznať, odlišných kultúr (áno, Európa dokáže byť veľmi rôznorodá) a získali mnoho priateľov. Zlepšili sme sa v tímovej spolupráci, v komunikačných schopnostiach a určite sme každý lepšie spoznali aj samých seba.

Keďže išlo o tréning, programom sme mali vyplnený takmer celý deň. Každý deň bol rozdelený na 4 tréningové časti a zakončili sme ho vždy rozhovorom v skupinách, kde sme zhodnotili, čo sme sa naučili za daný deň a aký mal tento deň pre nás prínos. Všetci sa sťažovali na jedlo, no v rámci našich potuliek Dánskom po skončení tréningu sme zhodnotili, že náš vordingborgský kuchár si zaslúži Michelina 🙂 Z Dánska jednoducho kulinárska veľmoc nikdy nebude..

Celkovo môžeme projekt hodnotiť len pozitívne. Lepšie nám pomohol pochopiť predmetnú problematiku, v rámci workshopov sme sa naozaj do hĺbky venovali téme a dozvedeli sme sa aj niečo viac o možnostiach, ktoré ponúka program erasmus+. Môžeme sa len poďakovať trénerom Marcovi a Marcusovi, boli naozaj skvelí :). Pre nás oboch to bol prvý TC, ktorého sme sa zúčastnili, no projekt môžeme len odporučiť. Počas celého pobytu sa o nás starala jednak hosťujúca agentúra Ungdomskkolen v zastúpení Marty a samozrejme ADEL.

Organizácii celého projektu nie je čo vytknúť, po celý čas v rámci tréningov vládla veľmi príjemná a priateľská atmosféra. Každému, kto sa rád učí nové veci, rád spoznáva nových ľudí a samozrejme rád cestuje, môžeme tréning či mládežnícku výmenu len odporučiť, projekty predstavujú príjemné a užitočné spojenie všetkých  týchto náležitostí. a ADEL patrí od nás oboch veľké ĎAKUJEM 🙂

Petronela

a video z tréningu si môžete pozrieť tu: https://www.youtube.com/watch?v=Yw7b2B9bMmc


Komentovať