Ako sa mi otočil utopický pohľad na svet

  • 0

Ako sa mi otočil utopický pohľad na svet

Category:Príbehy účastníkov

Naša mládežnícka výmena sa začala 13 apríla 2018. Stretli sme sa na letisku a už o pár minút na to sa spolu na niečom smiali. Celodenná cesta nás poriadne zblížila a na projekt sme prišli už ako jedna partia. Samozrejme by sme to neboli my, keby sa nám po ceste niečo nestalo. Veď koho malo napadnúť, že si máme označiť lístky na vlak v automatoch, ktoré boli snáď na každom rohu. A koho mohlo napadnúť, že ten milý sprievodca nám to nevysvetľuje len tak ale vlastne nám dáva pokutu? Nás teda  nie, my sme mu ešte za ňu aj poďakovali…


Projekt sa volá Tales of inclusion, a teda celý projekt sme sa venovali migračnej kríze. Musím povedať, že mi/ nám to zmenilo pohľad na veľa vecí v živote. Videli sme zariadenie v ktorom bývajú imigranti z centrálnej Afriky, Pakistanu, Iranu, Iraku, Afganistanu a Bankaldéžu… Rozprávali sme sa s nimi a o pár dní štyria chlapci z Coste d´Ivorie, Senegalu a iných afrických krajín prišli k nám do Mezzana. Boli hosťami jednej z našich aktivít, Human Library.

Počas tých 2 hodín strávených s nimi sa mi kompletne otočil ten tak veľmi utopický pohľad na svet, pohľad na ľudstvo ako také a skončila som v slzách. Počúvať ich príbehy z cesty za slobodou, počúvať koľko príbuzných cestu neprežilo, počúvať ako cestovali loďou z Líbye do Talianska natlačených 1500 ľudí na palube ako obyčajný dobytok… Len vtedy človek začne skutočne uvažovať v akom svete to žije. Len vtedy začne uvažovať ako sa toto môže diať v 21. storočí?

Projekt mi dal do života skutočne veľa, ani sa nedá opísať koľko. Do konca života si budem pamätať tie tváre ľudí, ktorí si prešli toľkým a do konca života ich budem za to obdivovať. Samozrejme ako každá výmena aj táto mi okrem tohto dôležitého pohľadu na život priniesla aj nových priateľov z iných krajín, nové zážitky… Bol to jeden z najlepších týždňov v mojom živote! Ďakujem ADEL a EU za to, že ste mi dali takú príležitosť!

Aneta Jamečná


Komentovať