Čo majú spoločné jurty, socializmus a konské mäso?

  • 0

Čo majú spoločné jurty, socializmus a konské mäso?

Category:Príbehy účastníkov

Skupinku 4(+1) mladých Slovákov v ďalekej strednej Ázii. Odpoveď asi pre nezasväteného čitateľa sprvu viac mätúca ako objasňujúca. Tak poďme pekne poporiadku.

V období od 17.-24. novembra 2023 sa konala v hlavnom meste Kirgizska v Biškeku mládežnícka výmena na tému „Virtual Art Curators“ organizovaná Inštitútom pre politiku kultúrnych vzťahov (ICRP), ktorá bola súčasťou projektu CoMeDeVa (Kolektívne spomienky na demokratické hodnoty) prostredníctvom programu Erasmus+. Spoluorganizátorom bola aj slovenská organizácia Adel Slovakia, ktorej členka Jana bola facilitátorom na tejto výmene, a ktorej by sme sa touto cestou chceli poďakovať za kus dobrej roboty (ako by povedal jeden nemenovaný politik)!

Jedným z cieľov projektu sa bolo oboznámiť so socialistickou históriou krajín, z ktorých pochádzali participanti tohto projektu, teda nie len Európy, ale aj regiónu strednej Ázie. Snažili sme sa hľadať spoločné, ale aj rozdielne znaky vývoja socializmu v jednotlivých štátoch, všímali sme si súčasné prevažujúce trendy prístupu spoločnosti k tejto časti minulosti, ale najmä sme diskutovali o tom, prečo je vôbec potrebné mať vedomosti o tejto dejinnej etape pre dnešného človeka demokracie.

V druhej časti výmeny sme sa učili, ako je možné v dnešnej digitálnej dobe vôbec zaujať  a interaktívnou a zaujímavou formou edukovať masy ľudí o histórií (na príklade práve socializmu) prostredníctvom tzv. virtuálnych múzeí. Fyzickým výstupov tejto youth exchange boli návrhy rôznych typov takýchto múzeí, ktoré nestačili prekvapovať svojou myšlienkou, formátom či inovatívnosťou.

Súčasťou programu bola aj návšteva múzea v Biškeku, ktorá nám priblížila dejiny hostiteľskej krajiny, vzhľadom na tému projektu sme si však taktiež všímali prezentáciu historických prameňov a vôbec informácii a analyzovali sme pozitíva a negatíva.

 

Popritom nasávaní informácií sme sa ale samozrejme nemohli zaobísť bez nejakej tej zábavy, spoznávania lokálnej kultúry ako aj tradícií krajín ostatných účastníkov. Pre každého z nás sú však definície zábavy a formy obohacovania trošku odlišné. Aj v krajine júrt si niekto nemohol odpustiť nekonečné konverzácie o politike s novovytvorenými priateľmi, iní zase vyhľadávali lokálne pochúťky ako konské mäso a fakt výborné(?!) kobylie mliečko. Tí, čo musia byť vždy iní, zase priťahovali pozornosť take-away kapučínom pri turistike v nadmorských výškach približujúcich sa k dvom tisícom m. n. m. 

Všetci sa ale zhodneme na tom, že okrem toho, že sme sa znova dozvedeli niečo nové, niečo čo vieme prakticky aplikovať aj v našom okolí, sme tu našli nových priateľov. Či už išlo o pravoverného, ale dobrosrdečného moslima z Uzbekistanu, traktoristu z Litvy, polyglotku rusko-ukrajinského pôvodu žijúcu v Maďarsku a aktuálne na Slovensku, Mongolov, ktorí nám predstavili perfektnú metalovú skupinu HU, či Kazachov, ktorí nám ukázali, že Borat bol riadne vedľa v líčení tejto krajiny a jej ľudu.


Komentovať