Divoké morské vlny, divadelné improvizácie, Tortilla de patatas

  • 0

Divoké morské vlny, divadelné improvizácie, Tortilla de patatas

Category:Príbehy účastníkov

Pred niekoľkými týždňami sme mali možnosť vycestovať na Erasmus projekt, ktorý prebiehal na západnom pobreží Španielska, v meste A Guarda. Mesto samo osebe bolo príjemnou estetickou scenériou pre náš projekt. S jeho úzkymi uličkami, historickými budovami a nekonečným výhľadom na oceán, bola každá chvíľa plná inšpirácie.

Projekt bol zameraný na využívanie divadelných aktivít v kontexte spoločenských zmien. Samotné téma projektu tak prilákalo kreatívnych mladých ľudí z rôznych častí Európy.

Juan, španielsky facilitátor s množstvom energie, nás sprevádzal počas celého týždňa. S jeho dynamickou prítomnosťou a nákazlivou vášňou pre divadlo priniesol do projektu život a energiu. Metódy zahŕňajúce širokú škálu divadelných aktivít a improvizácií nám umožnili preskúmať sociálne témy a zároveň rozvíjať naše umelecké a kreatívne zručnosti. Juan v nás tak prebudil skutočných umelcov.

Každý deň sme sa púšťali do divadelných hier a cvičení, ktoré nám umožnili objavovať naše myšlienky, názory a pocity. Improvizácia bola naším hlavným nástrojom – spontánne a bezprostredné výrazy emócií a myšlienok, ktoré sa premenili na skutočné príbehy. Samotný zážitok a následná reflexia aktivít nam tak poskytla materiál a inšpiráciu, ktorú môžeme uplatniť doma v našich komunitách.

Nemožno hovoriť o Španielsku a nezmieniť španielskú kuchyňu. Počas projektu sme ochutnali miestne jedlá od tradičnej paely až po rôzne morské plody. Každý deň sme sa mohli tešiť na spoločné obedy a večere, kde sme mali možnosť ochutnať niečo nové a zároveň sa podeliť o svoje zážitky a dojmy z dňa. Náš pobyt bol intenzívnym zážitkom tiež vďaka prostrediu A Guardy. Denne sme mohli obdivovať divoké vlny Atlantického oceánu, ktoré nám pripomínali sily, ktoré prevyšujú naše vlastné.

Týždeň v Španielsku bol pre nás podnetnou inšpiráciou. Od energického Juana, cez divadelné aktivity, priateľských miestnych obyvateľov, skvelé jedlo a divoké vlny oceánu – každý aspekt tohto projektu nám dal nový pohľad na to, ako môžeme použiť divadelné umenie ako efektívny nástroj pre sociálnu zmenu. Táto skúsenosť nám ukázala, ako môže byť aj divadlo efektívnym prostriedkom pri práci  s mládežou a nástrojom vyjadrenia a vytvárania sociálnych zmien. 


Komentovať