Dobrovoľníctvo počas pandémie v HR

  • 0

Dobrovoľníctvo počas pandémie v HR

Category:Príbehy účastníkov

Ísť na pol rok do cudziny, kde nikoho človek nepozná môže byť to začiatku poriadna výzva. No na konci si povieš, že to stálo rozhodne za to. Ja som takto vycestovala na 5 mesiacov do Dalmácie v Chorvátsku v rámci ESC dobrovoľníctva. Hoci som bývala v malom mestečku Knin, nádherná príroda a historické pamiatky boli na každom rohu. Spolu s ďalším dobrovoľníkom z Portugalska sme bývali vo veľkom rodinnom dome so záhradami priamo pod pevnosťou staršou viac ako jedno tisícročie.

Keďže organizácia, kde som bola dobrovoľník robila prvýkrát EVS, náplň mojej práce bola viac menej na mojom uvážení. Zo začiatku, kým som sa udomácnila a zvykla si na všetko nové som vyrábala kreslené plátenné tašky, ktoré si potom zadarmo mohli prísť ľudia vyzdvihnúť priamo do officu organizácie. Taktiež som vypomáhala kolegom s ich projektami, vďaka čomu som sa naučila čo to o fungovaní NGO a zoznámila sa napríklad aj so starostom mesta (hneď v prvom týždni po mojom príchode). Popri tom som však rozmýšľala nad aktivitou, ktorú by som mohla robiť spolu s ľuďmi z mesta na pravidelnej báze. Vtedy prišiel nápad spraviť hodiny výtvarnej pre deti každý týždeň. Od kreslenia a maľovania po ručne vyrábané vecičky kde sa dala spojiť aj ochrana životného prostredia skrz upcycling a používania prírodných materiálov.

Nanešťastie týždeň, keď mala byť prvá hodina sa z dôvodu šírenia koronavírusu uzavreli všetky školy, krúžky a miesta s väčším počtom ľudí. Pár dní na to sa už zavrel aj náš office a tak na nejaký čas sme všetci ostali doma. To ma však nezastavilo od vyrábania ďalších tašiek, ktoré si neskôr našli nových majiteľov. Spolu so spolubývajúcim sme využili to, že máme záhradu naplno a počas karantény sme si v nej zasadili viacero vecí – od šalátu a cibule, cez mrkvu, zemiaky, uhorky a ďalšie plodiny. Karanténu som využila aj na rozšírenie si vedomostí – absolvovala som viacero online kurzov a začala som sa učiť ďalší cudzí jazyk.

Aj napriek tomu, že som sa nemohla naplno angažovať ako dobrovoľník, spoznala som počas ESC mnoho zaujímavých a úžasných ľudí, navštívila chorvátske národné parky, plávala v najstudenšej rieke, v ktorej sa neodvážia kúpať ani samotní Chorváti, užila si takmer ľudoprázdny Dubrovník, aka King‘s Landing zo seriálu Game of Thrones, a zaplávala si na nádhernej bielej pláži v Splite. Knin sa stal pre mňa druhým domov, ktorý určite ešte navštívim. ESC mi dalo veľa do života, či už v rámci osobného rozvoja, alebo priateľstiev na celý život. Lepší gap year by som si nevedela predstaviť.

Katarína


Komentovať