Dôležité dobrovoľníctvo

  • 0

Dôležité dobrovoľníctvo

Category:Príbehy účastníkov

V polovici októbra som sa zúčastnila projektu „Volunteer for social inclusion“ vo Švédsku. Týždeň sme strávili v krásnom ubytovaní vo švédskom mestečku Floda, ktoré je od Goteborgu vzdialené približne 30 kilometrov. Na začiatku projektu sme strávili veľa času spoznávaním ostatných účastníkov. 

Keďže tam bolo takmer 50 účastníkov z Turecka, Srbska, Macedónska, Talianska, Poľska a dvaja zástupcovia so Švédska (ktorí neboli Švédi, ale Turci, čo bola škoda, ale aj tak sme sa veľa o hosťujúcej krajine dozvedeli na ich prezentácii počas interkultúrnej noci), na začiatku som sa bála, že nebudem schopná zapamätať si mená všetkých a že nebudem schopná so všetkými nadviazať kontakt.

Potrebovali sme tiež veľa času na zoznamovacie aktivity aj preto, že sme boli v podstate všetci niekoľko dní stále pokope. Okrem lesa a jazera totiž nebolo žiadne miesto, kde by sme mohli ísť a zmeniť prostredie. 

Postupne som si uvedomila, že medzi toľkými ľuďmi nie je možné, aby som si s každým utvorila bližší vzťah, a tak som nadviazala niekoľko, ktoré ma sprevádzali najbližšími dňami. Bol to môj prvý projekt a veľmi spokojná som bola najmä so samotnými organizátormi. Emanuel z Talianska bol plný energie a veľmi mi vyhovoval aj jeho štýl komunikácie, ktorý sa síce mohol niekomu zdať trochu sarkastický, ale mne to veľmi sadlo. Organizátorka Elena a Alexander z Macedónska boli tiež veľmi priateľskí a všeobecne si stále z tohto týždňa beriem najmä poznanie o tom, aké je skvelé stretnúť takýchto individuálnych ľudí na jednom mieste. 

Čo je tiež veľmi dôležité – uistila som sa v tom, aké je dobrovoľníctvo dôležité a prvýkrát som začala veľmi vážne premýšľať nad tým, že by som tiež využila možnosť ísť ako dobrovoľník cez rôzne výzvy podporované a financované Európskou úniou. Už dlhšie som premýšľala nad tým ísť do škandinávskych krajín, kde by som mohla napríklad pracovať na biofarme a tieto projekty to skutočne umožňujú. Za týždeň som sa dozvedela aj o iných zaujímavých dobrovoľníckych ponukách v rôznych európskych krajinách, o ktorých hovorili samotní účastníci.

Čo mi však stále neodmysliteľne ostáva v mysli, je pohľad na krásnych mladých ľudí z rôznych kútov sveta, ktorí sa stali súčasťou krásneho miesta, plného čerstvého vzduchu a nových zážitkov, ktoré navždy ostanú vo švédskom mestečku Floda ☺


Komentovať