Koncert proti obchodovaniu s ľuďmi pred prezidentom

  • 0

Koncert proti obchodovaniu s ľuďmi pred prezidentom

Category:Príbehy účastníkov

Počas deviatich dňoch sme sa stretli skupinka šiestich mladých uletených dievčat spolu s ďalšími účastníkmi z Malty, Rumunska, Cypru, Gruzínska, Veľkej Británie, Macedónska a Litvy na projekte s názvom Free in deed, ktorého témou bolo obchodovanie s ľudmi.

Cesta na Maltu bola zaujímavá, niektoré sme ani nevedeli, že sedíme v lietadle vedľa seba 😀 Po prílete sme sa všetky dievčatá stretli na letisku a smerovali  do mesta Marsaxlokk, kde sme spoznali sme samé nové tváre, ku ktorým sme sa 9 dní snažili priradiť mená – žiaľ bezúspešne 😀 Tak sme si vymysleli rôzne prezývky, aby sme ich aspoň nejako vedeli rozlíšiť.

 

Hneď v prvý večer sme ochutnali tamojšie špeciality, z ktorých sme neskôr suroviny ako mäta a paradajky nachádzali asi v každom jedle. Myslím, že po 3 dňoch sme to už nejako neregistrovali, zvykli sme si aj na prostredie a horúčavu ktorá nás sprevádzala počas celého projektu. Jedno z našich najobľúbenejších miest bol múrik pred ubytovňou, na ktorom sme strávili väčšinu času debatovaním a popíjaním „drobčekov“

.

Počas dňa sme mali program, kedy sme hrali rôzne hry, robili aktivity a workshopy. Večery sme väčšinou trávili na pláži nočným kúpaním, hraním hier, spievaním, alebo len tak debatovaním o rôznych témach. Súčasťou projektu bolo aj vystúpenie, na ktorom sme všetci účastníci usilovne makali. Niektorí z nás si pripravili pesničky, iní zas divadelné vystúpenie, ktoré sme neskôr prezentovali aj pred maltským prezidentom. Po návšteve sme spoznávali historické uličky nádherného starobylého mesta Mdina.

A čo nám samotná výmena dala? V prvom rade priateľstvo. Doteraz sme všetky dievčatá v kontakte a s radosťou a úsmevom na tvári spomíname na všetko to, čo sa stalo. Taktiež sme si okrem získania nových poznatkov a precvičenia si angličtiny aj uvedomili, že k prežitiu nám stačí iba príručná batožina a v nej pár kúskov oblečenia. 😀 Zistili sme, že život na Malte je jednoducho skvelý. Každý ma na všetko čas, nikto sa nikam neponáhľa, obchody sa otvárajú, kedy sa im zachce a ľudia sú veľmi príjemní pričom skoro každý komunikuje po anglicky.

Ďakujeme organizácii ADEL, že práve nás vybrala na túto výmenu a dúfame, že sa podobných projektov zúčastníme aj v budúcnosti 🙂

Stanka


Komentovať