Nie je META ako Meta

  • 0

Nie je META ako Meta

Category:Príbehy účastníkov

Vďaka Adel sme sa mali možnosť zúčastniť tréningu Methodologies for European Trainers in Action (META) v rámci programu Erasmus+. Spolu s účastníkmi z Česka, Holandska, Nemecka, Fínska, Portugalska, Francúzska, Talianska, Macedónska, Rumunska, Litvy a Cyprusu sme vycestovali do Španielska do malého mestečka Soto del Real.

Primárnym cieľom projektu bolo obohatenie našich vedomostí o organizácii rôznych akcií a o celom procese realizovania projektu. Na projekte sme si medzi sebou zdieľali metódy, ktoré pri práci s mládežou používame a dozvedeli sme sa viac informácií o rôznych možnostiach, ktoré nám Európska únia ponúka. Väčšinu hier a aktivít sme si spolu rovno aj vyskúšali a získali tak presnejšiu predstavu o tom, čo môžu zúčastneným priniesť. Takisto sme si aktívne odskúšali ako dávať priamy feedback a rovno sme ho v praxi využívali, aby sme si priebežne vyhodnocovali program tréningu. 

V rámci „intercultural night” sme sa dozvedeli viac o kultúrach ostatných krajín a tak porozumeli rôznorodej a bohatej kultúre iných národností. Vedeli ste napríklad, že najväčším strachom Fína na autobusovej zastávke je nadviazať s niekým cudzím očný kontakt? Alebo že v Holandsku žijú najvyšší ľudia na svete? Či že na Cypruse nejazdia žiadne vlaky ani metro? Takisto sme mali možnosť ochutnať aj tradičné jedlá a nápoje ostatných krajín. 

Počas celého projektu sme boli ubytovaní uprostred krásnej španielskej prírody, ktorú sme si mali možnosť užiť aj častými prechádzkami v okolí. Hoci sme boli len hodinu od Madridu, hlavného mesta Španielska, civilizáciu nám pripomínali len špičky mrakodrapov, ktoré sme občas v diaľke zazreli. Inak boli všade naokolo len krásne výhľady na kopce, na nezvyčajné skalné útvary, či na neďaleké jazero, ktoré slúži na zásobovanie Madridu vodou.

Naše 6-dňové španielske dobrodružstvo nám okrem množstva nových vedomostí, motivácie a nápadov na ďalšiu prácu s mládežou prinieslo hlavne aj zážitky a skúsenosti na celý život. Naučili sme sa byť zodpovednejšie a sebaistejšie vo vedení skupiny a tímu a aktívne aplikovať tieto poznatky do reality. Spriatelenie s účastníkmi z iných krajín nám poskytlo autentický pohľad na rozličné kúty Európy.

Tento zážitok bol nepochybne nezabudnuteľný a určite sa v budúcnosti radi zúčastníme ďalších projektov. 


Komentovať