O možnostiach dobrovoľníctva v Chorvátsku

  • 0

O možnostiach dobrovoľníctva v Chorvátsku

Category:Príbehy účastníkov

Koncom septembra, presnejšie od 23.9 do 2.10. 2018, spojil tréningový kurz s názvom “It´s time to volunteer” na jednom mieste 25 jedinečných mladých ľudí pochádzajúcich z piatich rôznych krajín Európskej únie: Slovenska, Bulharska, Španielska, Talianska a hosťujúcej krajiny – Chorvátska.

Projekt sa uskutočnil v meste, do ktorého sme sa všetci zamilovali už hneď v deň príchodu, v nádhernom a okúzľujúcom Šibeniku. Počasie sme takpovediac “vychytali”, a tak sa prechádzky úzkymi historickými uličkami tohto mesta stali našou každodennou obľúbenou činnosťou. Západy slnka s výhľadom na pokojné more, no zároveň i čulý ruch mesta, spôsobený prítomnosťou turistov ako aj pohostinných domácich obyvateľov spôsobili, že čaro tohto mesta nás jednoducho ohromilo.

Témou projektu bolo dobrovoľníctvo. Hoci hlavná téma možno nesadla každému účastníkovi úplne dokonale, každý z nás si v nej dokázal nájsť to svoje, čo ho niečím zaujalo a obohatilo v jeho ďalšom živote. Dozvedeli sme sa viac o programe Erasmus+, možnostiach, ktoré ponúka či o rôznych formách dobrovoľníckej činnosti v rámci EÚ. Zhovárali sa o European Solidarity Corps, a taktiež aj o chvíľu už bývalej Európskej dobrovoľnícke službe (EVS). Zdieľali sme medzi sebou názory na plusy a mínusy dlhodobého dobrovoľníctva a jeho vplyv na náš život, naše doterajšie skúsenosti, názory, postoje. Skrátka, zdieľali sme spolu počas tohto skvelého týždňa naše životy…

Napriek dokonalému počasiu, nádhernému mestu, zaujímavej téme projektu i kvalitnému ubytovaniu, najdôležitejšou zložkou tohto projektu … boli bezpochyby ľudia. Ľudia bez ktorých, by tento projekt nebol ani vonkoncom, taký úžasný ako bol. Toto jednoducho nenaplánujete, to sa len stane! Už len v našej slovenskej skupine sme sa všetci úplne dokonale dopĺňali. A netrvalo dlho kým sme zistili, že úžasne nevychádzame spolu len my piati… ale všetci –  dvadsiati piati! Tie spomienky, čo spolu máme sú jednoducho na nezaplatenie, interné vtipy, spoločný smiech, kúpanie, tancovanie, hlboké rozhovory nad ránom 🙂 … keď sa Vám nechce spať, naplno si užívate prítomnosť skvelých ľudí navôkol, a máte jednoducho pocit, že vám práve už nič viac nechýba.

To je to, čo nám tento projekt dal.. Dal nám jednu ďalšiu úžasnú skúsenosť do našich životov a my za ňu úprimne ďakujeme 🙂

Sára Prokešová, Paulína Kanianska, Ada Elena Josifi, Marek Kopanický, Roman Polák


Komentovať