Objavovanie “New Employment Opportunities” na Cypre

  • 0

Objavovanie “New Employment Opportunities” na Cypre

Category:Príbehy účastníkov

Cestovanie do dediny Agros na Cypre, kde sa konal náš trainingový kurz „New employment opportunities“ bolo dlhé, najmä pre mňa spod Tatier. S prvým účastníkom ako spoluvyslancom za organizáciu ADEL a Slovensko som sa zoznámila konečne osobne cestou na letisko do Viedne. Síce sme tam strávili o 4 hodiny viac čakaním na náš odlet do Larnaky, nám to vôbec nepokazilo nadšenie z toho kam odchádzame na novembrový týždeň zo sychravého Slovenska a zvedavosť, čo zažijeme na ostrove zrodu Afrodity. Z larnackého letiska sme vyrazili ešte za tmy, a tak sme z auta mohli sledovať ako sa prebúdza cyperský život za východu slnka až do sviežeho rána v našom ďalekom cieľovom mieste…

Agros nie je turistická destinácia, ale vraj jedna z najzaujímavejších obcí Cypru v Limassolskom dištrikte vybudovaná na kopcoch pohoria Troodos v nadmorskej výške 1100 m. Tak sme si tam užívali príjemné jesenné počasie, čo mi pripomínalo septembrové babie leto v Tatrách. Náš traningový kurz odštartovala spoločná večera v deň príchodu a nasledovalo 6 dní plných aktivít s účasťou 20 veselo naladených európanov z 9 krajín zastupujúcich rôzne vekové kategórie. Po úvodnom zoznamovacom dni hravou formou, sme tie ďalšie v medzinárodných skupinách hľadali riešenie na problémové otázky zamestnanosti v Európe; snažili sa vytvoriť vzor súčasného perfektného zamestnanca; či vytvárali projekt, v rámci ktorého by sme sa mohli uplatniť a zároveň pomôcť zlepšiť náš európsky život v rôznych smeroch. Prvým oživením boli prehliadky miestnych skôr rodinných fabrík na spracovanie ruží, tunajšieho ovocia, mäsa a baliarne minerálnej vody Agros.

Nasledoval výlet do hlavného mesta Nikózia s návštevou historického múzea, European Union house s prednáškami o orgánoch EÚ a o prísnom procese výberu zamestnancov pre ne, ale aj v centrále národnej cyperskej mládežníckej organizácie o tvorbe kvalitných podkladov pre pracovné pohovory, aby sme nimi dosiahli želaný úspech. Po náročnom programe nás všetkých lákalo najmä prekročiť hranice rozdeľujúce Nikóziu na 2 časti a túlať sa práve v tej tureckej, ktorú sme už predtým prvýkrát videli z mestskej vyhliadky na európskom území mesta.

Mimo Agrosu sme strávili ešte jeden deň v  prímorskom meste Limassol. Tam sme pocítili trošku letnej atmosféry, ale len z pohľadu nás necyperčanov. Tu nás čakala prehliadka antických aj stredovekých kultúrnych pamiatok, dozvedeli sme sa bližšie o programe Erazmus enterpreneurs a spoznali účastníčky European Volutary Servise, ktoré pomáhajú podľa potreby obyvateľom Limassolu. Prechádzka po promenáde a na mestskej pláži – to boli posledné hodiny v tomto meste.

Celý týždeň nám ubehol veľmi rýchlo. Bol o spoločnom rozmýšľaní a kreativite, ale aj o zážitkoch, vzájomnom spoznávaní sa, smiechu … To všetko bolo umocnenené každodenným vychutnávaním si skvelej domácej cyperskej kuchyne a kultúrnymi večermi, počas ktorých chcela každá dvojica predstaviť to tradičné a krásne zo svojej domoviny ostatným. Každý z nás na Cypre unikol na pár dní zo svojho bežného života a starostí. Nazreli sme do problematiky zamestnanosti, ale pokúsili sme sa prispieť aj našim pohľadom i riešeniami. Nadviazali sme nové priateľstvá, preto bolo ťažké sa lúčiť nielen s magickým Cyprom, no najmä s milými organizátormi a skvelými účastníkmi.

O tom, že myšlienka a poslanie aj tohto trainingového kurzu bola opodstatnená svedčí aj ocenenie cyperského organizátora – Youth Dynamics, ktorý získal 3. miesto v súťaži European Charlemagne Youth Prize 2014 za projekt „Employment4U“.

napísala: Adriána, účastníčka tréningu 


Komentovať