Školenie “Tools for Youth Exchanges” v Reykjavíku
Category:Príbehy účastníkovKoncom novembra som mal možnosť zúčastniť sa 8 dňového školenia “Tools for Youth Exchanges” vReykjavíku na Islande. Pred príchodom na školenie som mal veľké očakávania, pretože som počul od mojich priateľov v zahraničí, že mládežnícke výmeny a školenia na Islande majú štandardne veľmi vysokú úroveň. A ako to dopadlo? Už samotný let na tento 2. najväčší ostrov Európy bol fascinujúci. V zime je ostrov celý pokrytý snehom a ľadom takže z lietadla je pri pristávaní možné vidieť len bielu krajinu. Ubytovaní sme boli v štýlovom hosteli Kex v centre mesta s nádherným výhľadom na záliv a hory. Názov hostela nie je náhodný. V minulosti v tejto budove sídlila jedna z prvých fabrík na výrobu keksov na Islande.
V deň príchodu nasledovala už tradičná večera a krátke zoznamovanie sa s účastníkmi. Celkovo nás na školení bolo 33, z toho boli traja tréneri, jeden z Litvy a dve trénerky z islandskej organizácie. Účastníci boli z rôznych európskych krajín od Turecka až po Island.
Pripravený program bol veľmi pestrý a zaujímavý. Hlavnou témou školenia bol predstaviť nové možnosti a metódy k mládežníckej výmene zameranej na ľudské práva. V prvých dňoch sme získali mnoho teoretických a praktických poznatkov aj vďaka stretnutiam so zaujímavými hosťami. Prišiel medzi nás napríklad herec z islandského divadla, ktorý nám ukázal rôzne hry ako „prelomiť ľady” v novom kolektíve, čo bolo veľmi poučné a zábavné. Taktiež sme mali prednášku s riaditeľkou islandskej organizácie pre ľudské práva, ktorá nám rozprávala o tom, aké sociálne problémy má, aj keď sa tomu z počiatku nechce veriť, táto len 320-tisícová krajina.
Všetky tieto poznatky a skúsenosti sme potom zúročili v posledných dňoch školenia. Našou úlohou bolo pripraviť si v 4-členných skupinách 80 minútový workshop na tému ľudské práva, ktorý sme mali prezentovať v pridelených triedach na islandskej základnej škole.Bola to pre nás určite veľká výzva, keďže mnohí z nás s niečím podobným dovtedy nemali skúsenosť. S konečným výsledkom sme boli my a aj žiaci nadmieru spokojní, čo určite pridalo na sebadôvere nie len mne ale aj mojím kolegom v našej ďalšej práci. K spokojnosti nám domohli hlavne islandskí žiaci svojou aktivitou, disciplinovanosťou a perfektnou znalosťou anglického jazyka, ktorý sa spolu s dánčinou učia v škole ako povinný cudzí jazyky. Poobedie bolo vyhradené na voľný program, tak sme požičali niekoľko áut a šli na výlet po okolí. Vidieť islandské gejzíry a tiež miesto kde sa stretáva Severoamerická a Euroázijská litosferická platňa bolo pre všetkých veľkým zážitkom. Večer sme mali možnosť ochutnať v rybej reštaurácií rôzne islandské delikatesy. Ja osobne som sa najviac tešil na steaky z veľrybieho mäsa a miestnu špecialitu hákarlhnilé a neskutočne smradľavé žraločie mäso narezané na kocky. V nasledujúci deň nás čakalo už len zhrnutie celého školenia, rozlúčková večera a odovzdávanie certifikátov Youthpass.
Zo všetkých doterajších mládežníckych výmen a školení, ktorých som mal možnosť sa zúčastniť, bola táto rozhodne najzaujímavejšia. Svoju rolu určite zohrala aj samotná krajina a jej špecifická kultúra. Do bodky sa potvrdilo to čo mi vraveli kamaráti o projektoch na Islande. Prostredie, jedlo a aj ubytovanie bolo perfektné a naši tréneri priateľskí a stále nápomocní. Určite odporúčam každému kto bude mať možnosť zúčastniť sa nejakého z projektov Erasmus+ či už na Islande alebo kdekoľvek inde aby túto možnosť bez váhania využil.
napísal: Matúš Lukačin, účastník školenia