Spätná väzba z projektu v Macedónsku

  • 0

Spätná väzba z projektu v Macedónsku

Category:Príbehy účastníkov

V meste Vinica v Macedónsku sa na koncom februára stretli mladí ľudia z 10 krajín, aby zažili niečo skutočne unikátne, a to tréning LICK – Language Integrated Content Kitalebo inými slovami projekt, ktorý spája hlavnú tému – v tomto prípade prácu so sociálne vylúčenou mládežou – s rozvojom schopností komunikovať v angličtine. Jednou z partnerských krajín projektu bola aj slovenská organizácia ADEL, ktorá vyslala mňa a ďalších dvoch účastníkov. Prostredie, ale aj samotní účastníci boli skutočne jedineční, mali sme možnosť stretnúť aktívnych ľudí z Európy, zo všetkých jej kútov: Estónsko, Maďarsko, Bulharsko alebo Rakúsko a dokonca aj z Turecka a Gruzínska.

Od prvých dní bolo jasné, že sme sa stretli veľmi pohodová a otvorená skupina ľudí a napriek tomu, že sme boli z rozdielnych štátov, výborne sme si rozumeli a spolupracovali.

Samotný projekt bol veľmi prínosný a dobre zorganizovaný. Venovali sme sa téme sociálne vylúčených skupín a rozoberali sme ich problémy nielen z pozície pozorovateľa, ale trénerky pre nás pripravili situácie, kedy sme si vyskúšali ako sa cítia napr. ľudia postihnutí slepotou alebo príslušník jazykovej menšiny, ktorý nerozumie.

Metódy, ktoré boli v projekte použité boli pestré, pre mňa zaujímavým zážitkom bola aktivita „v teréne“ v meste, keď sme sa rozhovormi s bežnými ľuďmi mesta dozvedeli ich názory a vedomosti o problémoch sociálne vylúčených obyvateľov Vinice. Navštívili sme tiež miestne archeologické múzeum a pátrali po zrúcaninách hradu.

Po celodennej práci nás čakal ešte večerný program, kde sme sa so všetkými lepšie spoznali, ochutnali všelijaké dobroty, spievali poľské a srbské ľudovky a tancovali rakúsky valčík. Určite budeme všetci dlho spomínať na tento týždeň a dúfame, že sa ešte stretneme pri ďalšej spolupráci alebo tréningu! 🙂

napísal: David Takács, účastník tréningu


Komentovať