Stay Sane! – Podarilo sa nám ostať sane?

  • 0

Stay Sane! – Podarilo sa nám ostať sane?

Category:Príbehy účastníkov

V auguste sa stretlo v Šaštíne 30 účastníkov*čok z Rumunska, Talianska, Česka, Nemecka, Grécka, Portugalska, Srbska a samozrejme Slovenska.

Hneď po príchode nás všetkých otestovali, ubytovali sme sa a pomaly sme sa začali spoznávať. Počas prvej aktivity sa nám predstavili skvelí lektori Filip a Monika, ktorí proces spoznávania urýchlili aktivitami ako bingo či “cosmic date”. Prvý deň bol okrem spoznávania sa a teambuildingu venovaný zdieľaniu očakávaní a spoločnému stanoveniu pravidiel, nech sa všetci v skupine cítime fajn a zároveň nech je maximalizovaný proces učenia. Monika a Filip, lektor a lektorka tohto tréningu, nám následne predstavili program a pomaly sme sa pustili do workshopov. Začali sme z ostra a hneď v prvý deň sme sa dozvedeli o niečo o “thinking traps”. V rámci tohto workshopu si účastníci*čky mali možnosť zreflektovať, ako sa thinking trap dotýkajú ich života. Všetci sme boli šokovaní, keď sme zistili, do akej miery máme internalizované nezdravé vzorce premýšľania.

Prvý aha moment hneď prvý deň! Prvý večer sme sa rozdelili do reflexných skupiniek, ktoré slúžili na každodenné zdieľanie dojmov, pocitov a spätnej väzby z daného dňa. Druhý deň doobeda sme sa venovali stresu. Každý si urobili test, aby zistil, ako dobre (alebo aj zle) sa so stresom vysporiadavajú. Následne sme sa naučili, aký je rozdiel medzi distresom a eustresom. Na záver sme mali možnosť v praxi si odskúšať techniku 4A na zvládanie stresu. Poobede sme sa presunuli do lesíka za hotelom, kde sme sa naučili, čo je to mindfulness a na akých princípoch je založená. Samozrejme nechýbala ani praktická časť. Tretí deň sme začali relaxáciou a následne sme sa podrobne zoznámili s konceptom nenásilnej komunikácie, ktorú sme si hneď aj odskúšali. Ďalší deň nasledovala Shinrin yoku prechádzka lesom, pri ktorej mali všetci možnosť ponoriť sa do lesa a vnímať ho všetkými zmyslami. Tento deň bol celkovo venovaný emóciám, mali sme možnosť zorientovať sa vďaka emočnému kompasu a uvedomiť si, ako si môžeme svoje emócie zvedomiť a využiť ich, namiesto toho, aby ony ovládli nás. Veľmi prínosné bolo uvedomiť si aj to, aké emočné stratégie podvedome používame pri emočnom vypätí.

V reflexných skupinkách mal popoludní každý priestor dať von svoje emócie skrz neprerušované rozprávanie na vybranú tému. Bolo nesmierne zaujímavé pozorovať vlastný prúd myšlienok, ktorý niekedy odbočil do úplne iných tém, než sme najprv zamýšľali. Rozprávalo z nás skôr podvedomie? Ktovie :). Emočne náročný, ale v istom zmysle veľmi zbližujúci čas bolo ozaj príjemné zavŕšiť tancom. Mala som pocit, akoby zo mňa spadla tiaž myšlienok. V piaty deň tréningu sme mali iba dopoludňajší program venovaný najmä relaxácii, ktorý nás po predošlom náročnom dni pohladil po duši. Voľné popoludnie si každý organizoval sám. Ja som sa vybrala s viacerými ľuďmi do lesa. Páčilo sa mi, ako sme sa na trase postupne od seba odpájali, až som napokon kráčala sama. Tento čas som vnímala ako veľmi potrebný pre dobitie vnútorných “bateriek”. Po nasávaní atmosféry a informácií počas uplynulých dní dostal každý v predposledný deň priestor vytvoriť vlastný workshop. Pracovali sme v menších skupinkách. Svoje workshopy sme následne spísali a spolu sme tak vytvorili bohatý súbor inšpiratívnych aktivít, ktoré určite v budúcnosti ešte využijeme.

Podvečerná aktivita spojená s postupným kreslením tvárí našich nových priateľov vniesla do skupiny poriadnu dávku smiechu :D. Naše “umelecké diela” potom poslúžili ako podklad pre osobné odkazy od ostatných, ktoré sme si mohli po návrate domov čítať a vrátiť sa tak na chvíľku do atmosféry, ktorú sme si počas tréningu vybudovali. Ďalšie dopoludnie sme pokračovali zdieľaním svojich potrieb vo dvojiciach za pomoci kartičiek. Odhaľovali sme spojitosť medzi naším správaním, pocitami a potrebami, ktoré sa nimi vlastne skrývajú. Myslím, že táto aktivita môže byť riadne nápomocná, aby sme na rôzne správanie ľudí nereagovali pudovo, ale skúsili sa zamyslieť, čo vlastne potrebujú, čo cítia, prečo sa správajú práve takto. Viem si predstaviť, že vďaka tejto zvedavosti vieme presmerovať dialóg miesto možnej hádky radšej k zbližujúcemu pochopeniu. Neskôr počas dňa sme ešte pracovali s očným kontaktom. Musím povedať, že veru málokedy má človek možnosť zadívať sa do očí toľkým podobne ladeným ľuďom a cítiť vytvorené puto a silu spoločných zážitkov. Popoludnie sme venovali NLP (Neuro-linguistic programming) a zistili sme, že pri komunikácii často používame rôzne filtre.

Nakoľko sa náš kurz pomaly blížil ku koncu, zamysleli sme sa aj nad follow up aktivitami a osobnými zámermi, čo z kurzu chceme aplikovať po návrate domov. Prakticky sme sa vrátili k princípom mindfulness skrz vedomé jedenie, kedy sme chvíľku všetkými zmyslami vnímali kúsok čokolády. Bola to príjemná inšpirácia, ako si uvedomiť akúkoľvek automatickú každodennú činnosť. Jednou z posledných aktivít bol návrat k naším očakávaniam, ktoré sme spísali spoločne v prvý deň hneď po príchode. Za seba môžem povedať, že tento kurz mi dokonale brnkol po strune a nastavil latku všetkým ďalším kurzom či výmenám. Doposiaľ som nezažila kurz, ktorý by šiel takto do hĺbky a zblížil na duševnej úrovni ľudí z toľkých rôznych krajín. Veľmi pekne ďakujem organizátorom a lektorom za to, čo pre nás pripravili. Bol to jednoducho zážitok, ktorý zanechal stopu <3.

Mirka Šárová a Katka Ružičková

Booklet z projektu, kde nájdete všetky použité cvičenia a nástroje pre lepšie zvládanie stresu tu – Stay Sane Booklet


Komentovať