Týždeň v Karibiku

  • 0

Týždeň v Karibiku

Category:Príbehy účastníkov

Tisíce kilometrov. Desiatky hodín cesty. Nervy na letisku. A mnoho ďalšieho… To všetko predchádzalo vytúženému cieľu – projektu o športe na Martiniku.

Teplo, ktoré nás ovalilo hneď po príchode, nás prekvapilo hoci sme ho čakali. Po chvíli sme si však zvykli, pretože popri všetkých aktivitách sa ani nedalo inak. Stretli sme množstvo zaujímavých ľudí z Belgicka, Aruby, Rumunska, Španielska, Francúzskej Guyany, Martiniku, Poľska, Litvy či Turecka, s ktorými sme sa zoznámili pomocou starých dobrých „energizerov“ a „icebreakerov“.

Projekt zameraný na šport by nemohol byť bez športu, a tak sme súťažili v plážovom volejbale, plávaní, štafetách… Nechýbali ani vedomostné kvízy, práca v tímoch, diskusie… Interkultúrny večer, ktorý sme zažili hneď prvú noc v nás zanechal nezabudnuteľné spomienky na iné kultúry, ich jedlá, piesne…

Užili sme si menšiu turistiku, pri ktorej sme objavili krásy Martiniku. Vyskúšali sme si, aké je to byť nevidiaci a ako viesť takýchto ľudí. Plavili sme sa po Karibskom mori, navštívili ostrov vytvorený hurikánom pred ani nie 20 rokmi. Skákali z lode do mora.

V spomienkach toho máme mnoho krásneho, ale určite nezabudneme na desiatky štípancov od komárov. Na strach zo smrteľne jedovatej stonožky. To je ale v porovnaní s miestnou kultúrou, prírodou a zážitkami nepodstatné. Naučili sme sa, že pravidlá športu si môžeme pretvoriť na podmienky, ktoré sú nám dané a takto byť inkluzívny.

Celé to bolo veľmi intenzívne. Premýšľanie a diskutovanie nad problémami, ktoré nám bránia športovať nám opäť pripomenuli, že na tomto svete je potrebné ešte čo to zmeniť. Vytváranie „proma“ ku športu nám rozbehlo naše kreatívne bunky. Naučili sme sa ako používať šport ako nástroj pre prácu s mládežou. Nadviazali sme nové kontakty s potenciálom budovať nové partnerstvá a tak pokračovať v budovaní  lepších zajtrajškov.

Z projektu sme si toho mnoho odniesli a mnoho rozdali. Zorganizovali sme športové podujatie pre miestnych, na ktorých sme zužitkovali naše nadobudnuté vedomosti a zručnosti. Naša drina bola odmenená hojnou účasťou.

  • Lenka

Komentovať