Veselé spomienky, vtipné zážitky, nové poznatky , kultúrne obohatenie z Chorvátska

  • 0

Veselé spomienky, vtipné zážitky, nové poznatky , kultúrne obohatenie z Chorvátska

Category:Príbehy účastníkov

Projekt Starting line sa začal 8. 7. 2018 spoločným stretnutím slovenskej delegácie pred vlakovou stanicou v Košiciach. Smer cesty – Samobor, Chorvátsko. Mládežnícka výmena mala hlavné sídlo blízko centra Samoboru, v Hosteli Samobor. Trojposchodová budova, zariadená veľmi priateľsky s veselými dekoráciami a odkazmi. Zúčastnené národnosti boli Slováci, Česi, Poliaci, Taliani, Bulhari, Chorváti a Egypťania.

Projekt bol zameraný na športovú tematiku a našim záverečným produktom bol humanitárny beh – maratón pre detičky bez rodičov. Záverečná udalosť bola pripravovaná každý deň v poobedňajších hodinách. Účastníci boli rozdelení na tri tímy – Creative team, ktorý mal vytvoril dizajn plagátov, letákov a hlavný nápis na tričkách, Media team, ktorý natočil promo video, spravoval Facebook stránku a rozdával letáky na námestí, Technical team, ktorý mal na starosti registráciu bežcov a koordináciu samotnej akcie. Starting line – humanitarian race sa síce konal sa upršaných podmienok, no napriek tomu prišlo mnoho účastníkov, ktorý zabehli mnoho kilometrov, a zároveň charitatívne prispeli, čím akcia splnila svoj účel dokonale.

Okrem hlavnej myšlienky projektu, prebiehali aj mnohé iné aktivity. Každé doobedie pripravovala program iná národnosť. Okrem úvodných energizerov na prebudenie, sme absolvovali aj mnohé workshopy, prednášky, spoločné hry, športy, túru, výlet na hrad, počas ktorých sme sa mali nielen navzájom spoznať, ale aj rozviť seba samých, či vykročiť von zo svojej komfortnej zóny.

Večere patrili kultúrnym nociam a prezentáciám. Z chorvátskej nás najviac zaujala prezentácia krajiny, v ktorej sme sa akurát nachádzali, z egyptskej to bol ich svadobný tanec, ktorý žal úspech ešte dlho potom, taliani pripravili vynikajúcu tiramisu, bulhari ukázali národné tance, poliaci pripravili kvíz, Slováci triumfovali bryndzovou nátierkou a česi pobavili vtipnými videami. Každá noc bola jedinečná, pútavá a veselá. Špeciálny bol stredajší večer, kedy hralo Chorvátsko futbalový zápas o postup do finále. Mali sme možnosť okúsiť atmosféru chorvátskej vytrvalosti, radosti, emócií aj piva zdarma. Naša mládežnícka výmena skončila 16. 7. 2018. Priniesla skvelý projekt Erazmus+, z ktorého si odnášame veselé spomienky, vtipné zážitky, nové poznatky, kultúrne obohatenia a nové skúsenosti.

napísala: Dagmara Tkáčová

foto: Matej Kubeňák


Komentovať