Z tréningu o extrémizme v Rumunsku

  • 0

Z tréningu o extrémizme v Rumunsku

Category:Príbehy účastníkov

Začalo to neveľmi slávne (trocha vinou dopravcu, trocha našou). Cestou do Rumunska sme sa zaviezli „iba“ o 150 km ďalej ako sme pôvodne plánovali, vysadili nás o šiestej ráno bez hotovosti na autobusovej stanici ako z hororu a na miesto určenia sme sa vracali autokarom, v ktorom to vyzeralo ako v sardinkárni ?. Odkedy sme však trafili správne miesto, kde vystúpiť a našli sme hotel, začal sa týždeň, o ktorom sa dá hovoriť iba v superlatívoch.

Kto by to bol povedal, že pri takej náročnej téme to bude taký skvelý zážitok. Tréning sám o sebe nám občas dával zabrať, o témach extrémizmu, terorizmu, či rasizmu nie je hračka debatovať ani po slovensky, nieto ešte v angličtine. Boli sme však skupina, kde bolo okamžite vidno záujem o problematiku. Naši lektori nás podporovali vo vedení diskusií, počas ktorých sme hovorili o možnostiach zlepšenia situácie v jednotlivých krajinách, zdieľali sme osobné skúsenosti a zdá sa, že sme naozaj dospeli k riešeniam, ktoré by mohli v konkrétnych situáciách pomôcť.

Tréning bol zameraný prednostne na praktickú skúsenosť a aplikáciu teoretických modelov v praxi. Popri celodenných aktivitách sme mali možnosť navštíviť niekoľko lokálnych materských a základných škôl, rozprávali sme sa s učiteľkami i riaditeľom o tom, aký je ich vzdelávací systém v porovnaní s naším i o tom, ako vzdelávajú rómske deti. Mali sme dostatok priestoru na spoznanie mesta (denného i nočného) i seba navzájom, vďaka čomu sme mali čas aj na osobnejšie rozhovory a výmenu názorov a skúseností z jednotlivých kultúr. V rámci programu sme súťažili v Treasure hunte a mali sme aj multikultúrny večer, kde sme si navzájom odprezentovali naše krajiny, nielen vizuálne, ale aj prostredníctvom lokálnych jedál a nápojov, ktoré si každý z nás priniesol.

Bol to skrátka týždeň, ktorý by mal zažiť každý kto sa chce niečo naučiť, potrénovať jazyk, spoznať nové miesta, kultúry a najmä ľudí. V hoteli nás rozmaznávali a Oradea je skvelé mesto (obzvlášť tá kombinácia rôznych architektonických štýlov). Domov sme sa vrátili síce unavené, ale plné dojmov, nových nápadov a chuti zapojiť sa do ďalších výmen alebo tréningov. Takže my dve určite odporúčame!

Kristína Blažeková, Laura Vatrtová


Komentovať