Záverečné online podujatie projektu EulectionPlay

  • 0

Záverečné online podujatie projektu EulectionPlay

Category:Príbehy účastníkov

V rámci projektu EULECTIONPLAY sme zorganizovali sériu troch online webinárov, ktoré sa konali počas mesiacov jún a júl 2024. Cieľom týchto podujatí bolo posilniť povedomie o dôležitosti a význame účasti mladých ľudí na voľbách do Európskeho parlamentu a podporiť ich občiansku angažovanosť.

Ako webináre prebiehali 

V rámci záverečného podujatia pre projekt EulectionPlay  sme realizovali 3 webináre v termínoch 5. Júna, 13. Júna a 10 Júla. Všetky webináre sa realizovali online formou, boli interaktívne a našou snahou boli zamerané na diskusiu o stratégiách na zvýšenie angažovanosti mládeže. 

Prvý online webinár sa realizoval 5. júna 2024 a zamerali sme sa v ňom najmä na predvolebnú diskusiu. Zúčastnilo sa ho 15 účastníkov, na webinár sme pozvali aj ambasádorov volieb do Európskeho parlamentu, s ktorými sme spolupracovali v rámci aktivít projektu EUlectionplay, ďalej sa webináru zúčastnili členovia mládežníckych neziskových organizácií a široká verejnosť. Počas dvojhodinovej diskusie sme venovali najmä téme nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu a ambasádori mali možnosť predstaviť návrhy politík, príkladov dobrej praxe a stratégie, ako motivovať mladých ľudí k účasti na voľbách. Na záver webináru sme všetkým účastníkom zosumarizovali najdôležitejšie informácie o voľbách, o tom ako voliť, ako si vybrať koho voliť a kde získajú všetky potrebné informácie. Zároveň sme účastníkom predstavili aj  election calculator, na ktorej si na základe svojich preferencií vedia vybrať kandidáta vo voľbách, ktorý najviac zastáva ich názory a hodnotové postoje. 

Ďalšie dva webináre sa konali po voľbách do Európskeho parlamentu a zúčastnilo sa ich 12 účastníkov. Hlavnou témou bolo vyhodnotenie volebných výsledkov a diskusia o tom, čo prispelo k zvýšeniu volebnej účasti a ako je možné ďalej motivovať mladých ľudí k angažovanosti. Diskutovali sme aj o ďalších možnostiach zapojenia mladých ľudí do občianskych aktivít. Účastníkom sme predstavili  nástroje a platformy, ktoré podporujú občiansku angažovanosť a ich dostupnosť medzi mládežou.

Kľúčové výstupy

Každý z webinárov priniesol množstvo dôležitých odporúčaní a poznatkov:

1. Zdieľanie príkladov dobrej praxe: Mladí ambasádori EÚ predstavili úspešné príklady politickej angažovanosti, ktoré môžu byť aplikovateľné aj v iných krajinách.

2. Motivácia mládeže: Vytvorenie priestoru na diskusiu a počúvanie mladých ľudí je kľúčové pre ich zapojenie do rozhodovacích procesov.

3. Inšpiratívne príbehy: Zdieľanie príbehov mladých ľudí, ktorí sa úspešne zapojili do občianskeho života, inšpirovalo ďalších účastníkov k väčšej aktivite.

Vďaka týmto podujatiam sme dokázali zvýšiť povedomie o dôležitosti volebnej účasti mladých ľudí a posilniť mladých ľudí k aktivite. Webináre tiež poukázali na potrebu väčšej podpory a informovanosti o dostupných nástrojoch, ktoré môžu mladým ľuďom pomôcť stať sa aktívnymi občanmi.

ADEL Slovakia plánuje pokračovať v podpore občianskej angažovanosti mládeže a ďalej rozvíjať sieť aktívnych mladých ľudí, ktorí budú prispievať k demokratickému rozvoju nielen na Slovensku, ale aj v rámci celej EÚ.

Spolufinancované Európskou úniou. Vyjadrené názory a stanoviská sú však len názormi autora (autorov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani orgán poskytujúci granty za ne nemôžu niesť zodpovednosť.


Komentovať