Čo sa udialo v roku 2023

  • 0

Čo sa udialo v roku 2023

Category:Rôzne

A je to tu, ďalší rok za nami. Rok 2023 priniesol veľa nových a nečakaných zmien, ale k nim sa dostaneme až neskôr. Najprv si preberieme čo sa nám podarilo a čo všetko sme spolu s vami zažili.

Ak sa na minulý rok pozrieme z pohľadu čísel, tak to bol pre nás aj pre vás naozaj úspešným rokom. Podarilo sa nám zabezpečiť až 79 mobilít z toho 39 tréningových kurzov a 47 mládežníckych výmen. Najčastejšie najnavštevovanejšia krajina bola Španielsko a to až 16 krát Spain, druhé miesto patrilo Portugalsku s číslom 12 Portugal a na treťom mieste bolo Bulharsko Bulgaria 8 krát. Najďalej sme boli až v Kyrgyzstane Kyrgyzstan. Úspešne sme hostili aj zahraničných účastníkov a to až na 4 našich vlastných projektoch, a to konkrétne:

Green Education Through Sports
V rámci projektu sme spolu zažili veľa. V polovici februára sa v Maladinove uskutočnil tréningový kurz Green Education Through Sports. A ako povedala jedna z účastníčok. “Bola to ZÁBAVA! Školenie bolo intenzívne, plné workshopov, zaujímavých rečníkov z praxe a vyťažili sme z neho maximum, čo sa dalo.” Neskôr sme si užili niekoľko miestnych podujatí – turistika, joga, dokonca sme sa stretli so študentmi stredných škôl a rozprávali sa o vplyve športových podujatí na životné prostredie a o tom, čo môžu oni sami urobiť pre zmenu. Projekt sme ukončili v Portugalsku na konferencii ENGSO.

V rámci projektu sme vytvorili kurz pre všetkých, ktorí organizujú podujatia – malé aj veľké. Kurz je rozdelený do 5 modulov, pričom na konci každého z nich je kvíz, ktorý vám pomôže zapamätať si informácie. 

E-motional
Následne hneď v Apríli nás v Modre čakal veľmi intenzívny tréningový kurz o dôležitých témach duševného zdravia a na ktorom sa podieľal odborník v téme, náš kolega Filip Kňažek spolu s druhou odborníčkou Katkou Ružičkovou.

Authentic YOUth
Júl patril opäť sebarozvoju a v Čičmanoch sme ostatných pracovníkov s mládežou učili ako ostať v tejto dnešnej neautentickej spoločnosti pevne nohami na zemi a byť stále sám sebou. Ukázali sme im pomocou rôznych workshopov a cvičení ako ostať motivovanými, aby mohli motivovať ostatných.

Careerification
Našim posledným projektom v roku 2023 bola mládežnícka výmena v krásnom prostredí Podhájskej v auguste, o dôležitosti správneho zvolenia si svojej budúcej kariéry. Pomocou rôznych simulácii a workshopov sa účastníci dozvedeli ako rýchlejšie dosiahnuť svoje ciele.

Second Chance

 V roku 2023 sme úspešne ukončili projekt Druhá šanca, v rámci ktorého sme mnohých mladých ľudí naučili vyrábať domáce čistiace prostriedky, domácu kozmetiku z bežne dostupných surovín či iné ekologické výrobky, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti. Súčasťou workshopov bola aj upcyklácia starého odevu na čelenku, nákupnú tašku alebo ozdobné srdce. Nezabudlo sa ani na miesto, kde vzniká najviac biologického odpadu, na kuchyňu – účastníci workshopov sa naučili, ako skladovať potraviny tak, aby neprišli nazmar, a ako zo zdanlivo nepoužiteľných surovín vykúzliť chutné a výživné jedlo.

Ak vás zaujíma, ako viesť takýto workshop, pozrite si návod v príručke, ktorú nájdete TU. 

FLIT- wings to fly 

Projekt finančného vzdelávania poskytol nové vedomosti mnohým mladým ľuďom, pracovníkom s mládežou a dokonca aj stredoškolákom, ktorí ešte nemajú vlastné financie, ale najlepšie je získať finančné vedomosti čo najskôr. V rámci projektu sme uskutočnili 3 online workshopy na tému tvorba rozpočtu, sporenia a o tom, ako si vytvoriť vlastný digitálny plánovač rozpočtu. Uskutočnili sme 5 offline workshopov a teší nás, že mnohí mladí ľudia získali nové vedomosti z oblasti financií. Dúfame, že budú mať aj naďalej záujem učiť sa o financiách a že si uvedomia, aká dôležitá je finančná gramotnosť.

From here we RISE

Cieľom projektu RISE je zabezpečiť účasť zraniteľných skupín na rozhodovacích procesoch a zároveň odporúčať opatrenia zohľadňujúce rodové hľadisko. Projekt RISE nám v roku 2023 priniesol veľa nových skúseností, peknú spoluprácu s centrom rodiny v Dúbravka, spoznali sme príbehy mnohých študentov z pandemických dní a zorganizovali sme niekoľko workshopov o dezinformáciách, propagande a rozvoji kritického myslenia.

Progress

v roku 2024 otvárame druhý rok spolupráce s medzinárodnými partnermi v rámci projektu Progress. V minulom roku vznikol výskum a edukačné videá, ktoré si môžete pozrieť a v slovenčine: https://www.youtube.com/playlist?list=PLpsa7gv-p8Xo1DNl8xYTyanDn5o69LhQo Ich cieľom je priniesť nápady na hry, ktoré môžu rodiny a deti spoločne hrať vonku a tráviť tak svoj voľný čas aktívne. Postupne v rámci projektu predstavujeme ambasádorov zo 7 krajín a tento rok budeme organizovať športové dni v rámci projektu v rôznych kútoch Slovenska!

Spoclimat

V rámci projektu Spoclimat sme zrealizovali dva ploggingy. Prvý sa uskutočnil v Pečanskom lese, kde sa ho zúčastnilo približne 10 ľudí a za niečo vyše hodiny sa nám podarilo vyzbierať naozaj veľké množstvo odpadu. Druhý plogging sme realizovali v Dúbravke, kde sme mali len pár účastníkov, ktorí boli o to viac zapálení pre vec. Spoločne sme vyčistili veľmi dobre ukrytú čiernu skládku v blízkosti štadióna a aspoň na malý kúsok sme uľavili prírode.

EulectionPlay

Cieľom projektu je motivovať mladých ľudí k záujmu o voľby do Európskeho parlamentu v roku 2024. Cieľom projektu je však aj budovať celkový záujem o občiansku participáciu a záujem byť súčasťou demokratického štátu a podieľať sa na rozhodovaní v krajine, nielen zúčastniť sa na voľbách v roku 2024. Súčasťou tohto projektu je EulectionVille – hra na demokraciu a a miestnu samosprávu, ktorú hrali študenti až 13 stredných škôl z celého Slovenska. Neskôr sa zúčastnili na seminári o Európskej únii a dozvedeli sa, ako EÚ funguje, aká je história Slovenska a EÚ, čo znamená byť v EÚ a aké výhody študentom EÚ prináša. Dúfame, že hra a uskutočnené semináre zvýšia účasť mladých ľudí na voľbách v roku 2024. Čakajú nás ešte dôležité aktivity, ktoré pomôžu motivovať ešte viac študentov k účasti na voľbách.

CoMeDeVa

Na konci roku 2023 sme konferenciou zakončili projekt, ktorý nás zaviedol až do Kirgizstanu! V rámci projektu Comedeva sa študenti a pracovníci s mládežou prostredníctvom vzdelávania sa o minulosti svojej krajiny v období socializmu učili viac o dôležitosti demokratických hodnôt. Súčasťou projektu bola práca s inovačnými metódami vzdelávania, kde účastníci vytvárali svoje vlastné digitálne múzeá slúžiace širokej verejnosti. V rámci tohto projektu sa spojili organizácie zo strednej a východnej Európy spolu s organizáciami zo strednej Ázie!

P4SE

Tento rok v januári sme ukončili ekologický projekt, ktorý nás zaviedol cez Peru, Filipíny a Kenyu až do Liptovského Mikuláša 🙂 Spoločne sme s partnermi zhodnotili a ukončili vzdelávacie aktivity, ktoré sa sústredili na vzdelávanie mládeže v oblasti ochrany životného prostredia a ekológie.

NEETs 

rovné príležitosti pre všetkých sú pre nás dôležité. Preto sme sa tento rok zvlášť venovali podpore vzdelávania žien a dievčat, ktoré majú záujem zapojiť sa do sociálneho podnikania. Dievčatá sa na vzdelávacom tréningu v Sofií dozvedeli viac o tom, aké praktické kroky sú potrebné na to, aby zvládli podnikanie.

 

Celý minulý rok sme boli bližšie aj k vám prostredníctvom lokálnych podujatí, či návštev vašich stredných škôl.
 

 

A zúčastnili sme sa aj nespočetne veľa zahraničných stretnutí, kde sme sa dohadovali na budúcich spoluprácach.

Čo nás teda čaká v roku 2024?

We Sport

Gender identity is still cause of discrimination and racism in the Sport sector, while on the contrary, Sport and its values should be a vector of respectful and inclusive behaviours. The European Institute for Gender Equality in its “Gender in Sport” report (2017) underlines how “Sports are predominantly divided into ‘male’ and ‘female’ domains and in many sports mixed gender participation is not accepted. In many cases, sports governing structures and the media have sent messages that confirm these divisions rather than challenge them. Moreover, the portrayal of women and men athletes by the media reinforces stereotypical perceptions of gender roles”.

 

GET UP – Gender Equality Toolkit Using Pedagogy

The project aims at promoting gender equality in sport through the creation and development of innovative educational tools. It is in line with all the objectives of the Erasmus+ program in the field of sport and European policies. The tools and activities conducted will have the purpose of using education in and through sports in order to promote the positive values of sport and encourage equal access for boys and girls to participate in sports and physical activity by combating discrimination based on gender.

 

RurALL

RurALL addresses the major challenge of depopulation in rural areas that is considered as one of most universal challenges of Danube area. Consequently, rural areas are facing lack of highly educated labour force and economic competitiveness, increasing ageing population, low accessibility and reducing quality of public services.

 

Back on Track

In 2021, the European Union (EU) faced a concerning issue with a high percentage of young individuals aged 15 to 29 falling into the category of Not in Education, Employment, or Training (NEET). Specifically, 13.1% of young people were classified as NEET, which raised significant alarms, particularly in rural regions. This situation not only negatively impacted the well-being and living standards of NEETs but also posed threats to the social and economic sustainability of these areas. To address this pressing challenge, the EU set a target to reduce the NEET rate to below 9% by 2030 and recognized the revitalization of rural regions as a shared European vision. In response, the Back on Track project was developed as a means to tackle these challenges and contribute to achieving these common goals.

EUTEAM

Young people in Europe and especially those in Eastern Europe (be it countries in the EU or in the EU neighborhood), who are more likely overlooked and under-engaged in civic life due to the disenchantment of society with politics because of the overlapping crisis of the last decade need better cooperation mechanisms among themselves, increased access to engaging non-formal education and training, including physical or virtual mobilities in order to make their voices heard. They need to learn and exercise key competences, such as active European citizenship, intercultural dialogue, navigating online media and understanding the mechanisms of disinformation and manipulation. But what is more, this learning needs to expose them not only to their immediate realities, but also to those of peers experiencing similar processes in their societies, in order to gain a broader understanding of the problematics of their times, but also to find common solutions.

 

Ak ste došli až sem, z celého srdca sa Vám chceme opäť poďakovať za vašu priazeň a trpezlivosť. Dúfame, že nám všetkým rok 2024 prinesie nové výzvy.

– Váš tím ADEL Slovakia

 


Komentovať